WordPress blog oluşturmak için gerekenler

0
253

Geçenlerde sitemi ziyaret edip daha sonra telefonla arayarak destek alan bir okuyucumun sorduğu bazı sorular üzerine bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündüm. WordPress blog oluşturmak için gerekenler yazısıyla yeni başlayan blog yazarlarına temel gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bu yazıda bahsedeceğim konular wordpress.org içerik yönetim sistemi ile ilgili bilgiler içerecektir. WordPress.com üzerinde blog açmak istiyorsanız WordPress.com ile blog oluşturma yazısını okuyabilirler.

Alan Adı (Domain)

Sitenizin adını oluşturacak olan .com, .org, .net ve benzeri bir uzantıya sahip olan addır. Mesela bizim sitemizin adının wpsitesi.com olduğu gibi. Bu alan adlarına yurt içi veya yurt dışı alan adı satışı yapan bir firmadan sahip olabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğim barındırma hizmeti (hosting) sağlayıcı kuruluşların birçoğu (özellikle yurt dışında hizmet verenler) hizmet aldığınız sürece bu alan adlarını ücretsiz vermektedir. Eğer sadece alan adını satın alıyorsanız yaklaşık maliyeti 10-15 $ civarında olup yılda bir kez bu tutarı ödemeniz gerekecek.

Barındırma Hizmeti (Hosting)

Siteniz için kuracağınız wordpress sistemi ile yazacağınız yazılar, ekleyeceğiniz fotoğraflar vb. tüm içeriği üzerinde barındıran ve bu içeriklerle oluşturduğunuz sayfaları ve yazıları tüm dünya ile buluşturan bilgisayardır. Bilgisayar diyorum çünkü yeni başlayanlar için anlaşılması kolay olmasını istiyorum. Buradan alacağınız alan genellikle 1 yıllığına kiralanmaktadır. Genellikle linux tabanlı hizmet verenler daha ucuz ve wordpress kurulumu için daha uygundur. Hosting deyince fiyatı yıllık 50 $’dan başlayıp 1000-1500 $’a kadar gidebilen çeşitleri mevcuttur. Ancak blog sayfanız yeni ve ziyaretçi sayınız az ise öncelikle paylaşımlı (shared) hosting tipleri sizin için uygun olacaktır. Hatta daha yolun başındaysanız ücretsiz ve reklamsız barındırma hizmeti veren bazı kaliteli firmalarla ilgili yazımı okuyarak başlamanızı tavsiye ederim.

Yazılım

Başlık sizi korkutmasın, yazılımdan kastım WordPress.org sitesinden indireceğiniz ve sitenizin tabanını oluşturacak olan içerik yönetim sistemini kastediyorum. Bunun için bir ücret ödenmiyor başka bir deyişle açık kaynak kodlu bir sistem. Bu sistemi kurmak için gereken MySql, Php ve Apache yazılımları Linux tabanlı barındırma hizmeti veren sunucularda yüklü olarak gelmektedir.

İşte bu üç bileşen bir blog sitesi oluşturmak için gerekli olan bileşenlerdir. Bundan sonra yapmanız gereken tema, eklenti, güvenlik vs. konularla ilgili ihtiyaç duydukça Wpsitesi.com sitesini ziyaret ederek anlatılanları uygulamanız :)

Umarım yeni başlayacaklar için sade ve açıklayıcı olmuştur, yardıma ihtiyaç duyduğunuzda iletişime geçmekten çekinmeyiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!