WordPress blog siteniz için istatistik eklentisi

14
4073

WordPress veya başka siteler için Google tarafından sunulan Analytics hizmetini kullanarak sitenizin ziyaretçi trafiğini kontrol edebilirsiniz ancak bunun yerine bu yazıda da anlatacağım yöntemle zahmetsizce sitenizin Yönetici Paneli kısmından da bunu sağlayabilirsiniz. WordPress blog siteniz için istatistik eklentisi ile Google tarafından sunulan hizmet ayrıntıları kadar olmasa da normal bir kullanıcının istediği birçok bilgiye ulaşacaksınız. Öncelikle WP Statistics adındaki bu eklentiyi yükleyerek aktifleştirin. Bu işlemi tamamladığınızda Yönetici Panelinizin sol tarafına Türkçe olarak İstatistikler adında bir menü eklenecek.

istatistik-menuVe yine görüldüğü üzere birçok kısmı Tükçeleştirilmiş bir eklenti olduğundan anlaşılması da çok basit. İlk olarak Genel Bakış sayfasını tıkladığınızda kısa özetler bulunan bir sayfayı göreceksiniz. Bunların en başında Günlük Ziyaretçi Haritası bulunmaktadır. Burada siteye giriş yapmış ziyaretçilerin yerlerinin işaretlendiği görsel ve güzel bir harita bulunmaktadır.

istatistik-genel-haritaAncak bu özelliği eklentinin Ayarlar menüsünde IP coğrafyası sekmesini tıkladığınızda IP Coğrafyası Kolleksiyonu kısmını Aktif yaptıktan sonra görebilirsiniz.

Bundan başka bir Özet kısmı ile günlük, haftalık, aylık ve yıllık ziyaretçi sayılarını görebildiğiniz kısım bulunmaktadır.

istatistik-genel-ozetArama Motoru Referansları adında sitenize aramalar sonucu gelen iki günlük ziyaretçi sayıları ve bu ziyaretçilerin geldiği arama motorlarını sıralayan bir kısım bulunmakta.

istatistik-genel-arama-motoruSon 20 günlük sayfa ziyaret ve ziyaretçi sayısının grafiğinin verildiği bir kısmı da bu sayfada bulabileceksiniz.

istatistik-genel-sayfa-ziyaretZiyaretçilerin hangi web tarayıcısını (Chrome, Firefox, Explorer vb) kullanarak sitenizi ziyaret ettiğini gösteren bir Tarayıcılar pasta grafiği mevcut.

istatistik-genel-tarayicilarArama motorlarının performanslarını ve sitenize son 20 günde gönderdikleri ziyaretçilerin bir grafiğini aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.

istatistik-genel-arama-motoru-referansi

Son ziyaretçilerin IP adresleri, ülkeleri, kullandıkları sistem vb istatistiklerle oluşturulmuş bir listeyi yine bu sayfada bulabilirsiniz.

istatistik-genel-son-ziyaretcilerBir de en çok ziyaretçi gelen 10 ülkeye göre siteye uğramış kişilerin sayısının listesi de var.

istatistik-genel-ulkelerEğer dikkat ettiyseniz her bir özelliğin yan tarafında Daha Fazla şeklinde bir link mevcut. Bir istatistiği ayrıntılı bir biçimde görmek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu ayrıntılı istatistiklere eklentinin menüsü içerisinde bulunan menülerden de ulaşabilirsiniz. Mesela Genel Bakış sayfasında bulunan site ziyaretçi istatistiği 20 günlük bir süreyi kapsarken eğer Daha Fazla sekmesini veya Ziyaretçiler menüsünü tıklarsanız burada 1 aylık, üç aylık, yıllık vb genişletilmiş istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Ayarlar menüsü ile eklentinin birçok özelliğini aktive edebilirsiniz. Mesela günlük olarak istatistiki bilgileri bir eposta adresine yönlendirebilirsiniz.

Kullandıkça vazgeçemeyeceğiniz bir eklenti olduğu düşüncesiyle beğeneceğinizi umuyorum.

Beğendiyseniz aşağıdaki butonlarla sosyal platformlarda yazımı paylaşmaktan imtina etmeyiniz, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

14
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
6 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
GürsoyZiyaretçimert yiğitHerşey Sağlığım İçinseda Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gürsoy
Ziyaretçi
Gürsoy

Merhaba. Ben eklentiyi az evvel kurdum ama bende İngilizce olarak gözüküyor.

Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi

Merhaba. Eğer site veya blog yöneticisi bu tarz bir eklenti kullanıyorsa, bunu kullandığını ziyaretçiler de görebilir/bilebilir mi? Yani bu istatistikler ziyaretçilere de görünür mü? Yoksa sadece blog yöneticisi mi görebilir istatistikleri?

mert yiğit
Ziyaretçi
mert yiğit

faydalı bir bilgi oldu, emeğinize sağlık.

Herşey Sağlığım İçin
Ziyaretçi
Herşey Sağlığım İçin

kendi hareketlerini izleme Seçeneği nerde mevcut acaba ?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

İstisnalar kısmından hem kendi hareketlerinizi hemde robotlar vs gibi hareketleri görebilirsiniz.

Herşey Sağlığım İçin
Ziyaretçi
Herşey Sağlığım İçin

Kendi Hareketimi Nasıl Kapatıcam Öyle Bir seçenek göremedim

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Öyle bir seçenek olması mümkün olamaz çünkü sizin ip adresiniz her zaman değişebilir veya çoklu bloglar için bu mümkün olmaz. Sadece siteye admin olarak giriş yaptığınızda bu istisnalara girebilirsiniz.

seda
Ziyaretçi
seda

Merhaba, özet kısmında ziyaretçi ve ziyaretler arasındaki fark nedir?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Bir ziyaretçi birden fazla kez ziyaret ettiyse o sayı ziyaretler kısmını artıracak, ziyaretçi sayısı aynı kalacaktır. Mesela siz benim sitemi 2 kez ziyaret ettiyseniz ziyaretçi sayısı 1 ziyaretler sayısı 2 artacaktır. Umarım anlatabilmişimdir. İyi bloglamalar…

seda
Ziyaretçi
seda

Cok tesekkur ediyorum donusunuz icin. Peki 2.740’a 67.458 normal bir oran midir? Aslinda oranin bu sekilde olmasi beni tereddutte birakti.

Bilge SEZER
Ziyaretçi

Mehmet Bey, blog sayfamda” kendi hareketlerini izleme”seçeneğini tercih etmeme karşın, toplam ziyaretçi sayısına ekleniyor.benim sayfa görüntülemem diğer ziyaretçilerden ayrı tutulabilir mi?