WordPress blog siteniz için istatistik eklentisi

14
4931

WordPress veya başka siteler için Google tarafından sunulan Analytics hizmetini kullanarak sitenizin ziyaretçi trafiğini kontrol edebilirsiniz ancak bunun yerine bu yazıda da anlatacağım yöntemle zahmetsizce sitenizin Yönetici Paneli kısmından da bunu sağlayabilirsiniz. WordPress blog siteniz için istatistik eklentisi ile Google tarafından sunulan hizmet ayrıntıları kadar olmasa da normal bir kullanıcının istediği birçok bilgiye ulaşacaksınız. Öncelikle WP Statistics adındaki bu eklentiyi yükleyerek aktifleştirin. Bu işlemi tamamladığınızda Yönetici Panelinizin sol tarafına Türkçe olarak İstatistikler adında bir menü eklenecek.

istatistik-menuVe yine görüldüğü üzere birçok kısmı Tükçeleştirilmiş bir eklenti olduğundan anlaşılması da çok basit. İlk olarak Genel Bakış sayfasını tıkladığınızda kısa özetler bulunan bir sayfayı göreceksiniz. Bunların en başında Günlük Ziyaretçi Haritası bulunmaktadır. Burada siteye giriş yapmış ziyaretçilerin yerlerinin işaretlendiği görsel ve güzel bir harita bulunmaktadır.

istatistik-genel-haritaAncak bu özelliği eklentinin Ayarlar menüsünde IP coğrafyası sekmesini tıkladığınızda IP Coğrafyası Kolleksiyonu kısmını Aktif yaptıktan sonra görebilirsiniz.

Bundan başka bir Özet kısmı ile günlük, haftalık, aylık ve yıllık ziyaretçi sayılarını görebildiğiniz kısım bulunmaktadır.

istatistik-genel-ozetArama Motoru Referansları adında sitenize aramalar sonucu gelen iki günlük ziyaretçi sayıları ve bu ziyaretçilerin geldiği arama motorlarını sıralayan bir kısım bulunmakta.

istatistik-genel-arama-motoruSon 20 günlük sayfa ziyaret ve ziyaretçi sayısının grafiğinin verildiği bir kısmı da bu sayfada bulabileceksiniz.

istatistik-genel-sayfa-ziyaretZiyaretçilerin hangi web tarayıcısını (Chrome, Firefox, Explorer vb) kullanarak sitenizi ziyaret ettiğini gösteren bir Tarayıcılar pasta grafiği mevcut.

istatistik-genel-tarayicilarArama motorlarının performanslarını ve sitenize son 20 günde gönderdikleri ziyaretçilerin bir grafiğini aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.

istatistik-genel-arama-motoru-referansi

Son ziyaretçilerin IP adresleri, ülkeleri, kullandıkları sistem vb istatistiklerle oluşturulmuş bir listeyi yine bu sayfada bulabilirsiniz.

istatistik-genel-son-ziyaretcilerBir de en çok ziyaretçi gelen 10 ülkeye göre siteye uğramış kişilerin sayısının listesi de var.

istatistik-genel-ulkelerEğer dikkat ettiyseniz her bir özelliğin yan tarafında Daha Fazla şeklinde bir link mevcut. Bir istatistiği ayrıntılı bir biçimde görmek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu ayrıntılı istatistiklere eklentinin menüsü içerisinde bulunan menülerden de ulaşabilirsiniz. Mesela Genel Bakış sayfasında bulunan site ziyaretçi istatistiği 20 günlük bir süreyi kapsarken eğer Daha Fazla sekmesini veya Ziyaretçiler menüsünü tıklarsanız burada 1 aylık, üç aylık, yıllık vb genişletilmiş istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Ayarlar menüsü ile eklentinin birçok özelliğini aktive edebilirsiniz. Mesela günlük olarak istatistiki bilgileri bir eposta adresine yönlendirebilirsiniz.

Kullandıkça vazgeçemeyeceğiniz bir eklenti olduğu düşüncesiyle beğeneceğinizi umuyorum.

Beğendiyseniz aşağıdaki butonlarla sosyal platformlarda yazımı paylaşmaktan imtina etmeyiniz, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!