WordPress blog sitenizi başka hostinge taşıma

6
2631

WordPress blog sitenizi başka hostinge taşıma işlemi hem çok kolaydır hem de bir problem yaşamazsınız. Problemden kastım yaptığınız arama motoru optimizasyonları, site tema ayarları, kullanızı ayarları vs. hiçbir değişiklik yaşamadan sitenizi taşıyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle yeni bir hosting yani alan sağlayıcı firmasından hizmet aldığınızı varsayalım. Sitenizin yeni hostinginize taşınması işlemini iki yöntemle yapabilirsiniz. Bunları daha önceki yazılarımda anlattığım gibi ya BackWPup gibi bir eklenti kullanarak yapabilirsiniz yada manuel olarak yani elle yedeklemesini yapabilirsiniz.

Yedeklemeden sonra öncelikle yeni aldığınız hosting firmasının cPanel kısmından site alan adınız ekli değilse ekleme işlemi yapmanız gerekecektir. Eğer barıdırma işlemi ile birlikte alan adınızı da bu firmaya taşıdıysanız buna gerek kalmayacaktır.

Şimdi yapmamız gereken yeni alanımıza yedek dosyalarımız ile kurulum yapmak. Eklenti kullanarak veya Manuel olarak yaptığınız yedekleme ile aldığınız dosyalar ile sitenizi nasıl tekrar yükleyeceğinizi buradan öğrenebilirsiniz. Bu konular hakkında bilgi sahibi iseniz veya bahsettiğim yazılar ile site taşıma işlemini yapabiliyor duruma geldikten sonra sitenizi yeni barındırma hizmet aldığınız yere yani hostinge taşıyın.

Eğer yukarıda belirttiğim gibi alan adınızı da taşıdıysanız NS yani Name Server değişikliği yapmanıza gerek yok ancak cPanel ile ilgili yazıyı okuduysanız burada da izah edildiği gibi subdomain olarak siteyi eklediyseniz alan adı satın aldığınız firma sitesinden Name Server değişiklikleri yapmanız gerekir.

Yazıyı cPanel, subdomain, Name Server vs. birçok teknik terim ile boğduğumun farkındayım ancak bu işlemler biraz teknik bilgi gerektirmekte ve daha basit anlatımı bulunmamaktadır. Konu ile ilgili daha fazla bilgiye veya yardıma ihtiyacınız varsa soru sormaktan çekinmeyiniz. Site içerisinde sağ üst tarafta bulunan arama çubuğunu kullanarak aklınıza takılan konularda arama yapabilirsiniz. Sonuç alamazsanız bire bir de olmak üzere her türlü teknik yardımı elimden geldiğince sağlamaya çalışırım. Yeter ki verdiğiniz emekler boşa gitmesin, blog siteniz sağlıklı bir şekilde yayınına devam etsin.

Umarım yol gösteren bir yazı olmuştur, paylaşın ki herkes duysun ve bilgi çoğalsın. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!