WordPress blog sitesinden para kazanılır mı?

0
940

Hayatta tecrübe ettiğim birçok konu var ancak en önemlisi kalitenin her zaman değerini bulacağıdır. WordPress blog sitesinden para kazanılır mı sorusuna da bu şekilde bir cevap ile başlamak isterim. Site kaliteli mi? Şimdi birçok cevabı bulunan bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Kalite faktörünün en önemli yönü yapılan işin özgün değeridir. Sitenizin özgünlüğünü yazılarınızın başka yerlerden kopyalanmamış olması, fotografların kendinize ait olması veya kullanımında yasal engel bulunmaması, yazılanların toplumun ilgisini çeken ve güncel yönünün bulunması gibi faktörler belirler. Bariz bir örnekle açıklamak gerekirse, web dünyasında yüzlerce tasarım blog sitesi bulunabilir ancak çizimleri kaliteli olan, zamanın renklerini takip eden, modadan anlayan bir kişinin ilgisini çekebilecek bir site özgündür diyebilirim.

Kaliteyi oluşturan ikinci faktör sitenizin dizaynıdır. Dizayn deyince sadece bir tema akla gelmesin, temayı oluşturan menüler, içerikte düzgün Türkçe kullanılması, okuyucunun takibini kolaylaştıran içerikler vb. faktörler dizayn olayını oluşturur. Çok karmaşık dizaynlardan kesinlikle kaçının, gereksiz eklentilerle sitenizi boğmayın, kategori ve etiketleri iyi ayarlayın.

Sıradaki faktör sitenizin hızının iyi düzenlenmesidir. Bunun için resimleri iyi optimize etmeli, ücretli veya ücretsiz CDN sistemleri ile siteyi daha hızlı yüklenecek hale getirmelidir.

Site ne kadar kaliteli olursa olsun bunun değişik platformlarda tanıtımı da önemlidir. Bunun için ilk yapmanız gereken sitenin arama motorlarına tanıtımıdır. Ayrıca değişik sosyal platformlarda yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

Bir de önemli konulardan biri sitenizin oluşumu için kollektif çalışma yapabilmektir. Eğer mümkünse aynı konuları anlayan kişilerle biraraya gelip birden fazla yazarın siteye katkıda bulunması hem sitenin içeriğinin zenginleşmesi hem de daha fazla kişi tarafından reklamının yapılmasını sağlayacaktır. Sitenizin teknik olarak dizaynı için ayrı bir ekibin olması, yazarların kendilerini yazılarına vermesi ve daha kaliteli işlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Evet, blog sitesinden para kazanılır mı sorusuna artık cevap verebiliriz. Yukarıda saymaya çalıştığım temel kurallara sadık kalındığı sürece para kazanmak mümkün. Aklınızda bulunması gereken bir konu bunun 3-5 günde olamayacağıdır. İyi bir blog sitesi altı ay, belki de bir yıl sonra para kazanmaya başlayacaktır. Blogunuzu para kazanacağım diyerek başlamayın, nasıl kaliteli bir blog yapabilirim sorusuyla başlayın.

Hepinize iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!