WordPress blog sitesine Google Harita ekleme

14
11638

Bir şirket veya kuruluş web sitesi sahibiyseniz sitenize Google harita eklemek isteyebilirsiniz. Bazen de yazdığınız bir yazı için harita ekleme ihtiyacı hissedebilirsiniz. WordPress blog sitesine Google Harita ekleme yazısı ile önce Google’da işaretleme yapma ve sonra bunu yazı içerisine ekleme hakkında bilgi vereceğim. Yazıya başlamadan önce Google’da bir hesabınız olduğunu varsayıyorum.

Önce Google Haritalar sayfasına gideceğiz. Burada kırmızı ok ile gösterilen arama çubuğuna eklemek istediğimiz noktayı yazarak bulacağız. Aşağıdaki örnekte çocukluğumun geçtiği ve köyüm olarak saydığım Bademler Köyü örneğini görmektesiniz. Dilerseniz arama yapmadan eklemek istediğiniz noktayı bulup işaretleme yapabilirsiniz. Daha sonra bu yeri mavi okların gösterdiği şekilde kaydedin.

google-map-ekleme-yer-bulma

Şimdi bu kaydettiğimiz noktayı yazımıza ekleyeceğiz. Bunun için Harta sayfasının sağ alt köşesinde bulunan simgelerden dişli şeklindekini tıklayın. Burada açılacak menüde Haritayı paylaş ve yerleştir kısmını tıklayın.

google-map-ekleme-paylasma

Bu defa karşınıza popup dediğimiz bir pencere açılacak. Bu sayfada Bağlantıyı paylaş seçili durumda bulunmakta olup biz harita ekleyeceğimizden Haritayı yerleştir kısmını tıklayacağız. Burada önce sol taraftan ne kadar büyüklükte bir harita istiyorsanız mavi ok ile gösterilen kısımdan seçim yapınız. Aşağıdaki örnekte en küçük harita örneği ile çalışılmıştır, ayrıca Orta veya Büyük harita seçebilir yada Özel boyutlu haritalar oluşturabilirsiniz. Daha sonra yeşil ok ile gösterilen iframe kodunu tıklayarak kopyalayın.

google-map-ekleme-kodu-alma

Şimdi kopyaladığımız bu kodu yeni bir sayfa veya yazıya yada daha önceden hazırladığımız sayfa veya yazıya ekleyeceğiz. Bunun için sayfa veya yazıyı Düzenle diyerek açın. Eğer yeni yazı yazıyorsanız editör kısmına gelin. Burada Görsel ve Metin kısmından kod ekleyeceğimizden Metin kısmını seçin. Yukarıda açıkladığımız ve kopyaladığınız kodu yazı içerisinde eklemek istediğiniz kısma yapıştırın.

google-map-ekleme-iframe-ekle

Yapılan değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. İşte bu kadar, hazırladığımız harita yazı veya sayfamıza yerleştirildi. Şimdi kodu yapıştırdığınız sayfayı açarak görünümüne bakabilir, harita boyutunu beğenmediyseniz Google haritalardan düzenleme yaparak değişik boyutlarda harita seçenekleri ile düzenleme yapabilirsiniz. Bu düzenlemeler sonrasında alacağınız yeni kodu eskisi ile değiştrebilirsiniz. Yaptığımız örneğin sonucunu aşağıda görüyorsunuz.

google-map-ekleme-sonuc

Harita ekleme işlemini en kısa şekide anlatmaya çalıştım ve kullanımının kolay olduğunu düşünüyorum. Umarım beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz paylaşın herkes öğrensin, bilgi paylaşıldıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!