WordPress boş sayfa hatası

9
1834

Başımıza gelecek ve can sıkıcı hatalardan biri wordpress boş sayfa hatası veya beyaz ekran görüntüleme hatasıdır. Genelde bir eklenti veya tema yüklendiğinde meydana gelir. Bir eklenti veya temanın kullandığınız wordpress versiyonuna uygun olmaması bu hatayı meydana getirebilir. Çözümü için iki yöntemden bahsedeceğim. Öncelikle eğer eklenti yükleme sonrası bu hatayı aldıysanız birinci çözümü, tema yükleme sonrası aldıysanız ikinci çözümü deneyin.

Birinci Yöntem (eklenti kaynaklı boş ekran problemi için)

Dosyalarımıza FTP kullanarak site dosyalarımıza bağlantı yapacağız ve buradan wp-content klasörü içerisinde bulunan plugins klasörünün adını plugins-eski olarak değiştireceğiz.

eklenti-dosyasi-yeni

Sonra sık kullandığımız ve bildiğimiz eklentilerden başlayarak plugins-eski dediğimiz klasörden kopyalayıp yeni açtığımız plugins klasörüne birer birer göndereceğiz. Her gönderdiğimiz eklenti sonrası sayfamızı yenileyerek çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz. Ne zaman sayfamızda beyaz ekran veya boş sayfa hatasını alırsak en son gönderdiğimiz eklentiyi tekrar plugins klasöründen sileceğiz ve diğer kalan eklentileri de yeni klasörümüz olan plugins klasörüne aktaracağız. Böylelikle hataya neden olan eklentiyi tespit etmiş oluruz.

Açıkçası en son yüklediğiniz eklentiyi hatırlıyorsanız yukarıdaki yöntemi denemeden önce bu eklentiyi silin. Eğer sayfa hatası düzeldiyse işlemi kolaylıkla halletmiş olursunuz. Eğer emin değilseniz veya çözülmüyorsa yukarıdaki yöntemi uygulayın.

İkinci Yöntem (tema kaynaklı boş ekran problemi için)

Hatanın son yüklediğiniz tema dosyasının etkinleştirilmesinden kaynaklanması durumunda bu yöntemi deneyebilirsiniz. Yine FTP kullanarak bağlantıyı sağlayın. Bu defa wp-content\themes klasörünün içerisine giriş yapın ve etkin olan temanın adını değiştirin. Aşağıdaki örnekte twentytwelve-eski şeklinde etkin kullanılan tema değiştirilmiştir. Burada eski kelimesi semboliktir, siz bunun yerine dilediğiniz bir kelime ekleyebilirsiniz. Amaç bu temayı inaktif hale getirmektir.

tema-dosyasi-adlandirma

Bu işlem sonrası sayfanızı yenilediğinizde web sitenizin teması varsayılan tema ile değiştirilecek ve siteye giriş yapabileceksiniz. Giriş yaptıktan sonra bu sorunlu temadan kaynaklandığı anlaşılacağı için bu temayı silin.  Tema ya sürümünüzü desteklemiyor, yada dosyalar sorunludur. Dış kaynaklı bir siteden indirdiğiniz temalarda bu sorunu yaşama ihtimaliniz her zaman mevcuttur. Bu nedenle indirme kaynağınızın sayfasında hangi sürüme uygun olduğuna mutlaka bakın. Eğer tema güncel değilse yüklemeyin.

Burada anlatılan iki yöntem genel karşılaşılan problemlerdir. Çözüm sağlamış olduğunu umuyorum, öyle değilse başka bir problemle karşı karşıyasınız demektir.  Eğer sizin de karşılaştığınız, çözdüğünüz veya çözmediğiniz bir problem olursa bilgilendirin, destek olmaya çalışırım. Ayrıca yeni bir problem çözümü olursa burada paylaşarak yazıyı güncel tutmaya çalışacağım.

Paylaşın herkes okusun ve bilgilensin, bilgi paylaştıkça çoğalacaktır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!