WordPress.com blog sitenizi ücretsiz taşıma

4
974

Başlangıç olarak hem ücretsiz olması, hem de blog yazarlığına yeni başlamış olduğunuzdan dolayı WordPress.com sitesinden blog açmış olabilirsiniz. Bunun hiçbir sakıncası yok. Ancak siteniz çok büyüdü veya kısıtlamalardan sıkıldınız ve sitenizi taşımak istiyorsunuz. WordPress.com blog sitenizi ücretsiz taşıma yazım ile bunu en kolay şekilde nasıl halledebileceğiniz hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu işlemi WordPress.com sitesinden ücret vererek te yapmanız mümkün ve bunun artıları da bulunmaktadır. Artıları neler diyecek olursanız, öncelikle siteniz zahmetsiz bir şekilde taşınacaktır. Taşıma işlemi sonrasında eğer uzun zamandır blog yazılarınız devam ediyor ve arama motorlarında bir yere sahipseniz bunlar direkt olarak yeni sitenize yönlendirileceğinden SEO kaybınız olmaz. Ücret ise yazıyı yazdığım gün 129 $’dı.

com-sitesinden-org-sitesine-tasima-ucreti

Burada anlatılan yöntem ile taşıma yaptıktan sonra SEO yönünden kayba uğramamak için daha uygun bir yöntem ile yönlendirme gerçekleştirebilirsiniz. WordPress.com ücretli hizmetlerinden olan site yönlendirme seçeneği ile Yıllık 13 $ ödeyerek bunu sağlayabilirsiniz. Yeni sitenizin adresi arama motorlarında görününce bu hizmeti bırakabilirsiniz.

com-sitesinden-yonlendirme-ucreti

Şimdi de nasıl aktarma yapacağımıza bakalım. Önce wordpress.com sitesine giderek Yönetici Panelinden Araçlar menüsünde Dışa Aktar seçeneğini tıklıyoruz.

site-tasima-menusu

Burada bizden neleri dışa aktaracağımızı soracaktır. Yalnızca yazıları veya tümünü dışa aktarma seçeneğini kullanabiliriz. Seçimi yaptıktan sonra Aktarım Dosyasını İndir diyeceğiz.

site-tasima-aktarma-secenekleri

İndirme seçeneği olarak .xml uzantılı bir dosya karşımıza gelecek ve bunu dilediğimiz bir yere kaydedeceğiz.

site-tasima-indirme-dosyasi

Şimdi de sitemizi aktaracağımız ve wordpress kurulu olan alan adımızın Yönetici paneline giderek bu defa Araçlar kısmından İçe Aktar seçeneğini tıklayacağız. Burada açılacak sayfada da en altta bulunan WordPress linkini tıklayın.

site-tasima-ice-aktarma

Şimdi bizden WordPress Importer adında eklentiyi kurmamız istenecek, en alttaki butondan eklentiyi kur diyerek devam ediyoruz.

site-tasima-wp-importer-kurulum

Eklenti kurulduktan sonra en alta gelen Eklentiyi etkinleştir ve aktarıcıyı çalıştır seçeneğini tıklayacağız.

site-tasima-wp-importer-calistir

Açılan sayfada daha önce indirdiğimiz dosyayı Dosya Seç kısmından seçiyoruz ve Dosya yükle ve içe aktar butonunu tıklıyoruz.

site-tasima-wp-importer-ice-aktarma

Burada bizden yazar ataması (Assign Authors) ve eklerin yüklenip yüklenmeyeceği (Import Attachments) seçeneklerini soracaktır. Yazar atamasında dilerseniz önceki sitenizin yazar ismi kalabilir, yeni yazar atayabilir veya yeni sitenizdeki yazar ismini kullanabilirsiniz. Eğer her iki sitede de yazar sizseniz en alttan isminizi seçerek devam edebilirsiniz. Ekler kısmında ise kastedilen şey daha çok resim ve fotoğraflardır. Eğer yazı içerisindeki fotoğrafların yeni siteye taşınmasını istiyorsanız (ki istemeyeceğinizi sanmıyorum) bu seçeneği tıklayacaksınız.

site-tasima-wp-importer-yazar-secimi

İşte bu kadar, eğer bir aksilik yoksa eski sitedeki tüm yazı ve sayfalar yeni sitenize aktarıldı. Umarım öyle de olmuştur. Eğer yeni sitenizin teması da eskisi ile aynıysa görünümde de pek farklılık olmadan yeni siteniz yayın hayatına hazırdır.

Paylaşırsanız herkes okur ve bilgi çoğalır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
2 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Mehmet Hakannicolia knnezevicMehmet HAKANsimagearts Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nicolia knnezevic
Ziyaretçi
nicolia knnezevic

Merhabalar benim aklıma takılan bir şey vardı. Ben şimdi wordpress.com’dan blog açmak için bir tema beğendim, satın aldım ve sitemi yapmaya başladım. Ama sonradan farkettim ki temanın bize sunduğu şeylerin yarısını sadece wordpress.org ile yapabiliyoruz ve ben bu şekilde sitemi açtığımda nasıl o temayı aktaracağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinir yoksa 200 tl boşa gitmiş olacak. Teşekkürler…

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Mail adresinize cevap yazılmıştır.

simagearts
Ziyaretçi

kullaniciadim . wordpress .com seklinde bir web sitesine(bloga) sahibim. www. kullaniciadim .com seklinde kullanmak uzere wordpress ten alan adi almayi dusunuyorum. Hosting yani barindirma wordpress te kalsin istiyorum kolaylik icin. yillik 18 USD sanirim, biraz pahali ama, aksaklik olmamasi icin ve daha az ugras gerektiri diye dusunuyorum. Bu bir senenin sonunda veya herhangi bir zaman wordpress ten domain name kiralamayi birakirsam, sitem yine kullaniciadim . wordpress . com seklinde calismaya goruntulenmeye devam eder mi, bilgilerim, yazilarim, fotograflarim kaybolur mu?