WordPress.com blog sitesinde Türkçe ayarlar

2
486

İnsanların blog sitelerine ne kadar az web tasarım bilgisi olsa da ilgi göstermeleri hoşuma gidiyor. Bir şeyler bilyorlar ve bunu paylaşmak için hiçbir karşılık beklemeksizin içine dalıyorlar. Bazen kıskanılacak düzeyde güzel yazı ve fotograf barındıran sitelere rastlıyorum. WordPress.com blog sitesinde Türkçe ayarlar başlıklı yazıyı bu şekilde ilk aşk ile blog sitesine atlamış olan ancak kimi kısımları İngilizce menüler veya yazılar bulunan bloglar için kaleme almak istedim. Blog sitelerinin sağında, solunda ve menülerinde bulunan İngilizce kısımların Türkçe hazırlanmış ve güzel içerikler bulunan sitelerde şık durmadığını düşünüyorum.

Blog sitemizin yukarıda dediğim şekilde kimi kısımlarının İngilizce olmasının nedeni ilk ayarlar yapılırken Türkçe dil seçeneği ile başlamamış olmamızdan kaynaklanmaktadır. WordPress.com sitesinde blog açma ile ilgili yazımı okuyarak blog nasıl açılır konusunda bilgi alabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza, öncelikle ne demek istediğimi anlatabilmek için aşağıdaki 2 örneği incelemenizi isterim. Bunlar kendi blog sitemi İngilizceye çevirerek aldığım ekran resimleri.

wp-com-ingilizce-ornekwp-com-ingilizce-ornek-yazi-icinden

Gördüğünüz gibi yarım yamalak göze hoş gelmeyen menü ve yazı içi bilgileri. Bunları düzeltmek için öncelikle Yönetici Sayfasında Ayarlar içerisinde Genel menüsünü açıyoruz. Eğer Yönetici paneliniz de İngilizce ise Options içerisinde General menüsü gitmeniz gereken ayar sayfasıdır. Burayı açtığınızda aşağıda gördüğünüz gibi sitenizin dilini türkçe yapabileceğiniz kısım görülecektir.

wp-com-turkce-ayarlama

Benim Yönetici panel kısmım Türkçe olduğundan açıklamaların da Türkçe olduğunu görmektesiniz. Eğer Yönetici kısmını da Türkçeleştirmek isterseniz Yeşil Ok ile gösterdiğim kısımı tıkladığınızda bu ayarı yapabileceğiniz sayfaya yönlendirilirsniz ve bu ayarı da yapabilirsiniz.

Siteyi Türkçe ayarladıktan sonra aldığım görüntüler de aşağıdadır. Daha güzel görünmüyor mu?

wp-com-turkce-ornekwp-com-turkce-ornek-yazi-icinden

WordPress.com ile blog sitesi hazırlamak ücretsiz ancak tüm ayarlarına hakim olamadığınızdan ve buna izin verilmediğinden birçok şeyi düzenlemek mümkün olmuyor. Dilediğiniz eklentileri kuramıyorsunuz. Eklentiler genelde İngilizce olduğundan yukarıda gördüğünüz gibi Tagged kısmını düzenlemeniz mümkün değil. Bir süre burada blog yazarlığını ve WordPress kullanımını tecrübe ettikten sonra WordPress.org ile site yapmanızı tavsiye ederim. İkisi arasındaki farkları merak ediyorsanız buradan daha önce yazmış olduğum yazıyı inceleyebilirsiniz.

Umarım bu yazım amacına ulaşır ve daha az İngilizce kelimeleri bulunan siteleri görürüz. Tekrar etmek istiyorum, amacım hiçbir blog sitesini kötülemek değil, daha iyiye giden yolda benimde küçücük bir katkım olsun dileğiyle yazıyı ele aldım.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!