WordPress.com blog tipleri

0
225

WordPress.com ile org arasındaki farkları daha önce yazmış olduğum yazı ile sizlerle paylaşmıştım. WordPress.com ile oluşturacağınız bloglarda wordpress sitesinin kurallarına uymak durumundasınız. Wordpress.com blog tipleri de wordpress tarafından kabaca gruplandırılmıştır.Bunu söylerken sıkı bir gruplandırmadan bahsetmek mümkün değil sadece genel anlamda yapılan bir gruplandırma söz konusudur. Bazı blog tipleri de yasaklanmış konular olarak belirlenmiş ve bu konularda yapılacak bloglara da müsaade edilmemektedir.

Öncelikle WordPress.com blog tiplerinden bahsedelim.

Blog Tipleri

Kişisel Bloglar:  Kişilerin kendileri için açtığı politika, müzik, aile, seyahat, sağlık vb. sayısız konuda yazı yazabildikleri blog tipidir.

İş: Avukatlık bürosu, ithalat-ihracat bürosu, danışmanlık şirketi vb. ticari kuruluşların kullanıcılarıyla etkileşimli bir şekilde kullanabilecekleri iş amaçlı açılmış bloglar bu kategoriyi oluşturmaktadır.

Okullar: Wordpress ile öğretmen ve öğrenci arasında işbirliği halinde blog siteleri yapmak hem yaygın hem de kullanışlı bir uygulama olmaktadır. Bu şekilde açılan bloglar okul blogları altında sınıflandırılır.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar: Dernekler, sivil toplum kuruluşları, insan hakları ile ilgili gruplar için oluşturulan bloglar bu sınıfa girer. Bu şekilde farkındalık yaratmak ve amaçlarına destek olacak mali yardımları toplamak için kullanışlı bir yoldur.

Politikacılar: Parlamento üyeleri, partiler, hükümet ajansları, parti kolları gibi kuruluşların fikirlerini paylaşmak, üyeleri ile etkileşim halinde olmak için kurdukları blog siteleri bu sınıfta yer almaktadır.

Özel: Ailesiyle, arkadaşları ile özel bilgi, fotoğraf gibi konularda paylaşımda bulunmak için hazırlanan blog türüdür.

Spor: Spor takımları ve fanları tarafından hazırlanan blog tipleridir.

Destek ve yorum: Yemek pişirme, müzik, sinema, kitap vb konularda kullanıcılara destek vermek veya yorumlar yaparak kullanıcıları bilgilendirmek amaçlı hazırlanan bloglardır.

Genel olarak kategorize edilen yukarıdaki blog tipleri WordPress.com tarafından kategorize edilmiştir. Bunun dışında izin verilmeyen blog tipleri de şu şekilde sıralanmıştır.

Kopya bloglar: Başka bloglardan izinsiz olarak alınan materyal ve yazılar ile oluşturulmuş blog sitelerine izin verilmez.

SEO blogları: Kişiler için değil yalnızca arama motorlarında ön sıralarda yer almak amacı ile hazırlanmış bloglara izin verilmez.

Satış yapmak amaçlı bloglar: Ticari markaların reklamını yapmak ve bunların tanıtımından para kazanma amaçlı bloglara izin verilmez. Biraz açıklamak gerekirse mesela bir hosting firmasının reklamı ve tıklama başına para kazanılması gibi faaliyetler bu gruba girer. Bir kitap tanıtımı veya kendi ürününüzün tanıtımı ile ilgili faaliyetler bu grup dışındadır.

İllegal yazılım, müzik, kitap vb. paylaşım blogları: Sanırım açıklama yapılacak bir durum yok, kişi haklarını ihlal eden tüm paylaşım blogları bu kategoriye girer ve izin verilmez.

Otomatik hazırlanan bloglar: Yazılımla hazırlanan ve otomatik yazı gönderme şeklinde olan bloglar, yeniden yayın şeklinde aynı içeriğe sahip bloglar, toplu olarak reklam amaçlı bloglar gibi kullanıcı tarafından hazırlanmayan blog türlerine izin verilmez.

Bu gibi bloglara rastlarsanız bildirim yaparak kaldırılmasını sizler de talep edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, paylaşın herkes bilgi sahibi olsun, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!