WordPress.com ile blog sitesi oluşturma

0
802

WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farklar ile ilgili daha önceki bir yazımızda açıklamalar yapmaya çalıştık. Bu yazımızda blog yazmaya yeni başlayacak olan yazarlar için basit ve resimlerle WordPress.com ile blog sitesi oluşturma hakkında bilgi vereceğiz.

wp-blog-acma
WordPress sayfasında blog için başlayacağınız kısım

www.wordpress.com adresine gittiğinizde sol tarafta yukarıdaki gibi bir kısım mevcuttur. Burada ayrıca aşağıda gördüğünüz şekilde siteyi Türkçe kullanabileceğinize dair bir uyarı verecektir. Eğer hitap ettiğiniz okuyucu kitlesine Türkçe yazılar yazacaksanız bu seçeneği aktifleştirebilirsiniz.

wp-blog-acma-turkce
WordPress.com sitesini türkçe kullanma uyarısı

Şimdi ‘Get Started’ butonunu tıklıyoruz ve aşağıdaki kayıt olma sayfasına yönlendirme yapılıyor.

wp-blog-acma-kayit

Rakamlarla gösterilen kısımları dikkatli bir şekilde dolduracağız. 4 numaralı kısımda belirlediğiniz blog adresini gireceğiz. Örneğin yemek-tarifleri.wordpress.com şeklinde bir adres oluşturmak için o kısma ‘yemek-tarifleri‘ yazmamız yeterli olacaktır. Tabi ki yazdığımız adresin daha önceden alınmamış olması gerekiyor.

wp-blog-acma-adres-alma
WordPress.com sitesinden adres alma

Kırmızı okun işaret ettiği uyarıda görüldüğü üzere wordpress bize eğer belirlediğimiz adresin .com şeklinde bir uzantısının da alınıp alınmadığını kontrol ediyor ve resimdeki örnekte www.ahmetumuthakan.com adresinin de kullanılabileceğini bize bildiriyor. Bunu tercih etmemiz durumunda her yıl 18 $ bir ücreti ödememiz gerekecektir. Eğer bu teklifi kabul etmezseniz yeşil ok ile belirtilen ‘Hayır teşekkürler’ kısmını seçiyoruz ve ahmetumuthakan.wordpress.com şeklinde bir blog adresimiz oluyor.

wp-blog-acma-karsilastirma
WordPress.com üyelik tiplerinin karşılaştırılması

Adresimizi oluşturduktan sonra wordpress bize 3 seçenekli bir üyelik teklifinde bulunuyor. Acemi, Premium ve Business olarak isimlendirilen bu seçeneklerdeki farkları burada görebilirsiniz. Henüz ilk blogunuzu oluşturduğunuzu varsayarak burada ‘Blog Oluştur’ sekmesini tıklayacaksınız. İleride diğer seçeneklere dilediğiniz zaman sitenizi yükseltme şansınız zaten mevcuttur.

wp-blog-bilgilerini-girme
WordPress blog bilgilerini girme

Blog oluşturuldu ve şimdi de sizden blog ile ilgili bazı bilgiler talep edilecek, burada blog adı ve isteğe bağlı sloganı girip sitenizin hangi dille yayınlanacağını giriyorsunuz. Hedef kısmında bir yazı hedefi belirlerseniz size haftalık veya aylık hedefinizle ilgili bilgiler gönderilecektir.

Şimdi de tema seçme zamanı, 2. adım olarak sizden bir tema seçmeniz istenecek, yaklaşık 200 civarı ücretsiz tema içerisinden dilediğiniz temayı seçebilirsiniz.

wp-blog-acma-tema-secimi
Tema seçimi

Tema seçiminden sonraki adımda tema ile ilgili bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Aşağıda resimde gösterilen ‘Özelleştir’ butonu tıklandığında daire içine alınmış ve Türkçesi sırayla Kişisel Renkler, Kişisel Arkalan, Kişisel Web Sayfa Başlığı, Kişisel Menü, Özellikli Resim, Kaydırma Çubuğu ve Yazı Formatı özelliklerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

wp-blog-acma-tema-ozellestirme
Tema Özelleştirme

Bundan sonra yapılacak yönlendirmede blogunuzu Facebook ve Twitter’de paylaşmayı istediğiniz kişilerle ilgili olarak size seçenek sunulacaktır, sayfanızı hemen paylaşmak isterseniz bu seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

wp-blog-acma-paylasim
Blog paylaşım ayarları

Şimdi de sıra geldi ilk yazınızı yazmaya, bu aşamada bir metin, fotoğraf, link veya bir video paylaşmakla başlayabilirsiniz sayfanızda yazmaya.

wp-blog-acma-ilk-yazi
İlk yazının oluşturulması

İlk yazıyı da oluşturduktan sonra sizden kayıt olurken vermiş olduğunuz e-posta adresinin doğrulanması istenecek, burada verilen adres görüntülenecek ve eğer yanlış bir adres yazmışsanız adresi değiştirebilir veya doğrulama için bir mail gelmediyse tekrar talep edebilirsiniz. Tüm bu tip uygulamalarda olabileceği üzere mail spam kutusuna düşmüş olabileceğinden istenmeyen postaları da kontrol etmenizde yarar var.

wp-blog-acma-eposta-dogrulama
Eposta doğrulama

Vermiş olduğunuz e-posta adresine aşağıda örneği bulunan bir mail alacaksınız ve burada ok ile işaretli kısım tıklanarak adresiniz onaylanmış olacaktır.

wp-blog-acma-email-confirm
E-posta onayı

E-postanızın doğrulaması mavi butona tıkladığınızda aşağıda göreceğiniz şekilde bir uyarı sayfasıyla anlaşılacaktır.

wp-blog-acma-son
E-postanın doğrulandığı mesajı

İşte bu kadar, artık sizin de bir wordpress.com’da bir blogunuz var.

Yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarıyla dilediğiniz platformda paylaşabilirsiniz. Paylaşmak güzeldir!

Paylaşmak önemsemektir!