WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark nedir

9
1844

WordPress ile yeni tanışanların aklında mutlaka bu sorular oluşmaktadır. WordPress.com ile wordpress.org arasındaki fark nedir? Hangisi daha avantajlıdır? Bu yazımda bu temel sorulara cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle bir tablo yardımı ile durumu özetlemeye çalışayım.

WordPress.ORGWordPress.COM
BarındırmaGerekli dosyaları indirerek kendi hostinginizde blogunuzu barındırırsınız ve tüm dosyalara erişebilirsinizBarındırma hizmeti kendi sunucularındadır ve siz blog-adı.wordpress.com gibi bir adresle veya alan adınızı yönlendirmek suretiyle bu hizmetten yararlanırsınız. Toplam 3 GB ücretsiz alan hakkınız vardır
ÜcretBlog için gerekli dosyalara ücretsiz sahip olursunuz ancak bir alan adı ve hostinge ihtiyacınız vardır3 GB alana kadar ücretsizdir. Pro versiyon için yıllık 99 $ ödemek durumundasınız. Pro versiyonla 13 GB yer ve bazı ek özelliklere sahip olursunuz
Blog kurma süresiYaklaşık 15 dakikaYaklaşık 5 dakika (yalnızca üyelik için bu süre gerekli)
Temawww.wordpress.org/themes sitesinden 1500’e yakın ücretsiz tema içerisinden istediğinizi kurabilirsinizSınırlı tema hakkı. 200 civarı ücretsiz tema ve diğer ücretli temalar mevcuttur
Eklenti yüklemeYaklaşık 15.000 eklentiden dilediğinizi yükleyebilirsiniz30 civarı eklentiyi ancak pro versiyonuna geçerseniz yükleyebilirsiniz
ReklamDilediğiniz gibi düzenleyebilirsinizAylık 25.000 sayfa görüntülemeye sahip olmadan siteye reklam koyamazsınız
Güncelleme-güvenlik vsSitenin tüm işlerinden siz sorumlusunuz. Gerekli güncellemeleri kurmak (her ne kadar 1 tık kadar kolaysa da) size aittirAyrıca güvenlikle ilgili önlemleri almanız gerekir,Arkanıza yaslanın ve yazacağınız yazıları düşünün. Bu konuda her şeyi WordPress.com’a bırakın
Alan (GB)Sitenizi koyacağınız barındırma hizmeti aldığınız yerle sınırlıdır. Genellikle firmalar sınırsız alan vermektedir3 GB

Tema farkı

WordPress.com ile bir blog başlattığınızda temaları wordpress’in size sundukları içerisinden seçmek zorundasınız, kendi temanızı oluşturmanız veya CSS gibi temanızın görünümünde değişiklik yapmaya yarayan dosyalara erişim hakkınız yoktur. Ancak 30 $ ödemeniz karşılığında CSS’de düzenleme yapma imkanı sunmaktadır. WordPress.org’da ise gene dilediğiniz temayı kullanabilirsiniz ancak bunun haricinde tüm dosyalarda değişiklik yapmak, dilediğiniz temayı yüklemek gibi özgürlüklere sahip olursunuz.

Eklenti farkı

WordPress.com kendi eklentilerine sahip olup web ortamında neredeyse aklınıza gelebilecek sınırsız sayıda eklentileri yükleme şansınız yoktur. WordPress.org’da ise durum farklıdır ve burada da özgürlük vardır.

Reklamlar

WordPress.com ile hazırladığınız site için aylık 25.000 tıklamaya ulaşmadığınız sürece reklam almanız mümkün değildir ve reklamlardan alacağınız komisyonun bir kısmını şirketle paylaşmak zorundasınız. Ayrıca ücretsiz hazırladığınız bu blog sitenize wordpress.com kendi reklamlarını koymaktadır. WordPress.org’da ise şirketin reklamları sitenizde yayınlanmaz ve dilediğiniz şekilde reklamları kendiniz organize edip para kazanabilirsiniz.

Güvenlik

Güvenlik konusunda wordpress.com’da tüm yedekleme, virüs koruması vb. işlemler wordpress’in kendisi tarafından sağlanmaktadır, sizin herhangi bir ekstra iş yapmaya ihtiyacınız yoktur. WordPress.org’da ise tüm bunlardan siteyi kuran kişi sorumludur.

Genel olarak şu söylenebilir. Eğer yeni başlayan bir blog yazarı iseniz ve ben anlamam hostingden, alan adından, güvenlik işlerinden vs. diyorsanız WordPress.com ile başlamanız tavsiye edilir. WordPress sitesinin kurulumunun anlatıldığı Adım adım wordpress kurulumu sayfamızda göreceğiniz gibi, profesyonellik gerektirmeyecek düzeyde kolay olan kurulumu olan, site ile ilgili tüm hakimiyetin sizde olduğu bir blog istiyorsanız WordPress.org’u tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki yorum kısmından soru sormaya çekinmeyin, fırsat oldukça yanıtlamaya çalışacağım. İyi bloglar…

Paylaşmak önemsemektir!

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
esrasosyaltofuMehmet HAKANdiyabetikkedi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
esra
Ziyaretçi
esra

merhaba mehmet bey, aşağıdaki 2 maddeli soruma cevap verebilirseniz çok çok memnun olurum. teşekkür ederim..

esra
Ziyaretçi
esra

merhaba, 2sorumu da cvplarsanız çok sevinirim. şimdiden tşkler.

1) wordpress.org, wordpress.com gibi bir arayüze sahip midir? yani bütün değişiklklerimizi wordpress.com’daki gibi arayüz üzerinden mi yönetiyoruz yoksa host firmasının sunduğu arayüzü mü kullanıyoruz?

2) wordpress.com’da premium paket diye bir seçnek var (yıllık 99$). onu aldığımız takdirde çok fazla tema, reklam vs gibi seçenekleri kullanabileceğimiz yazıyor. wordpress.org’a geçersek bu temalar ücretli mi olacak?

sosyaltofu
Ziyaretçi

Merhaba, bilgilendirme için çok teşekkürler. /wordpress.com uzantılı bir blogum var. Daha sonra bu blogu wordpress.org’a taşıyabilir miyim ücretli veya ücretsiz olarak? (Pro versiyona geçmek bunu mu sağlıyor?) Şimdiden teşekkür ederim.

diyabetikkedi
Ziyaretçi

Merhaba Mehmet Bey, çok sade ve popüler bir dil ile bilgilendirme yapmışsınız, teşekkürler.
Bir sorum var. Anlatımlarda, blog ve web sitesi kavramlarına açıklık getirmenizi rica edeceğim. WordPress’te blog ya da web sitesi arasındaki fark nedir? Şimdiden teşekkürler.