WordPress ekran tercihleri kullanımı

3
1418

WordPress Yönetici Paneli üst kısmında, giriş yaptığımız kullanıcı adımızın al tarafında, sayfanın sağ üst köşesine doğru, Ekran Tercihleri adında bir yazı ve açılır menü bulunur. Belki de birçoğumuz bu özelliği ya fazla bilmiyoruz yada daha önce hiç fark etmedik.

ekran-tercih-butonu

WordPress ekran tercihleri kullanımı aslında Yönetici Ekranımızı kişiselleştirme ve sadeleştirme açısından çok yarayışlı bir özelliktir. Bu özellik açılan her bir sayfa için farklı seçenekler barındırmaktadır. Örneklere açıklamak daha anlaşılır olacaktır. Mesela Yönetici Paneline giriş yaptığımızda Başlangıç ekranımız açılmaktadır. Bu sayfada Ekran Tercihleri menüsünü açtığınızda aşağıdakine benzer bir açılır menü göreceksiniz.

ekran-tercih-baslangic

Burada Başlangıç ekranında bulunan ve yukarıda liste halında sıralanmış olan ögeleri mavi ikonları tıklayarak kaldırabilirsiniz. Hoşgeldiniz şeklindeki özelliği kaldırmak için ikonu tıkladığımızda bir daha bu kısım Başlangıç ekranımızda görüntülenmeyecektir. Bazen de değişik eklentiler yüklediğimizde (örneğin Google Analytics) buraya o eklentiyle ilgili özet için bileşen eklenecektir. Buradan o bileşeni aktif hale getirebiliriz.

Bir de Tüm Yazılar açıldığında gelen Ekran Tercihleri ile ilgili bir örnek verelim. Yazılar menüsünden Tüm Yazılar kısmı tıklandığında o ana kadar yazılmış yazılarınızın bir listesi gelecektir. Burada yazılarınızın başlığı ile birlikte diğer birçok özellik bir liste halinde bulunmaktadır. Ekran Tercihleri seçeneğini burada tıklarsanız bu listenin başlıklarını burada göreceksiniz.

ekran-tercih-tum-yazilar

Bu liste başlıklarından Başlık adındaki yazıların başlığının bulunduğu sütun sabittir ve bunu kaldıramazsınız ancak bunun haricinde diğer tüm başlıkları kaldırabilir veya görüntülenmeyen bir başlığın görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. İhtiyaç duymadığınız başlıkları buradan kaldırarak daha sade ve anlaşılır bir liste görüntülenmesini sağlamanız mümkün olacaktır.

Son olarak Yeni Yazı ekleme sayfasını açtığınızda karşınıza gelecek Ekran Tercihlerinden biraz bahsedeyim. Bir yazı yazmak için açılan sayfada tercihler açıldığında sayfanın işlevselliği çok yüksek olduğundan burada onlarca tercih de karşınıza gelecektir.

ekran-tercih-yazi-duzenleme

Yazı yazarken kullanmadığınız özellikler varsa buradan kaldırabilirsiniz. Örneğin yazılarınızda Özet kısmı yoksa bu özellik tıklanarak kaldırılır ve sayfa içerisinde gösterilmez. Kullanılmayan özellikler kaldırılarak daha sade bir yazı yazma sayfasına kavuşursunuz.

Umarım verilen örneklerle anlaşılabilir bir Ekran Tercihleri yazısı olmuştur. Diğer birçok sayfada bulunan bu Ekran Tercihleri seçeneklerini açıp bakarak ayarlamalar yapıp WordPress Yönetici ekranınızı özelleştirebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!