WordPress foto yükleme, düzenleme ve yazıya ekleme

0
6823

Blog sitelerinde yazı yazmanın yanında en çok kullanılan özellik yazıya foto eklemedir. Bu yazımda wordpress foto yükleme, düzenleme ve yazıya ekleme hakkında bilgi verilecektir.Öncelikle sitemize nasıl foto yükleriz ona göz atalım. Bunun için birkaç metot mevcuttur. Bunlardan biri direkt olarak Ortam sekmesinden yapılır. Bunda da 2 yöntem vardır, birincisi Ortam sekmesinden Yeni Ekle seçildikten sonra yüklemek istenen fotoların sürükle&bırak yöntemiyle yüklenmesidir. Bilgisayardan seçilen dosyalar sürüklenerek ‘Dosyaları buraya bırakın’ bölmesine eklenir.

surukle-birak-foto-ekleme

Diğeri ise Dosya Seçin butonu tıklanarak yüklemek istediğimiz dosyaların seçildikten sonra ‘Aç’ butonunun tıklanmasıyla sağlanır.

dosya-sec-foto-ekleme

Bu yöntem haricinde ‘yeni yazı ekleme’ esnasında dilediğimiz zaman dosya yükleyebiliriz. Bunun için yeni yazı ekleme araçları içerisinde ‘Ortam Ekle’ sekmesi kullanılır. Bu sekme tıklandıktan sonra ‘Dosya yükle’ sekmesi tıklandığında yukarıdaki gibi dosya seçip foto yükleyebiliriz.

yeni-yazi-foto-ekleme

Yukarıdaki seçenek ile veya ilk anlatılan iki seçenek ile yüklenen foto seçilerek yazıya eklenebilir. Ekleme esnasında fotonun boyutu, alt yazı özellikleri vb özelliklerde düzenleme yapıldıktan sonra ‘Yazıya Ekle’ tıklandığında yazımızda dilediğimiz kısma foto eklemiş oluruz.

yaziya-foto-ekleme

Bir diğeri ise Ortam Kütüphanesi tıklanınca tüm yüklenen fotoların görüntülenmesidir. Burada herhangi bir fotonun üzerine geldiğimizde bazı seçenekler karşımıza çıkacaktır.

foto-islemleri

Burada en üstteki menüde bulunan Tümü, yüklü olan ortamların adedini, Görsel, yüklü foto sayısını, Eksiz ise hiçbir yazıda kullanılmayan foto sayısını verir. Eğer hiçbir yazıda kullanılmamışsa bunları serverde yer işgal edeceğinden tutmanın anlamı yoktur ve silinmesi iyi olacaktır. Yeşil olarak işaretlenmiş kısımda ise Düzenle ile foto düzenleyebilir, Görüntüle ile fotoya bakabilir veya Kalıcı olarak silebiliriz.

Ayrıca aşağıdaki fotoda görülen bazı ayarlardan da bahsetmek gerekirse, Galeri oluştur seçeneği ile belirli konularda resimleri biraraya toplayıp bir yazı içerisinde galeriler yaratabiliriz. URL’den ekle seçeneği ile başka bir web sitesinde bulunan fotolarımızı buraya ekleyebilir ve serverden yer kazanmış oluruz.

yeni-yazi-foto-ekleme-secenekler

Bunlar bir yazıya foto eklemek için temel bilgilerdir. Ayrıca bazı ileri düzey foto işlemleri için başka yazılarımızı da burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, paylaşın ki başkaları da öğrensin, bilgi paylaşıldıkça çoğalır, iyi bloglamalar.

Paylaşmak önemsemektir!