WordPress fotoğraflarına otomatik yazı veya logo ekleme

0
2209

Bizim gibi modern adıyla gelişmekte olan ülkelerde(!) sanata, sanatçıya ve emeğe saygı yetkili makamlar tarafından sağlanamadığı gibi vatandaş olarak ta bir birbirimizin emeğine saygımız fazla yok. Hal böyle olunca kişiler emeklerini korumak için değişik yollara başvurmaktadır. Burada anlatacağım eklenti blog yazılarına fotoğraflar ekleyen yazarlar için wordpress fotoğraflarına otomatik yazı veya logo ekleme hakkındadır.Bu işlemi yapmak için birden çok eklenti bulunmakta ancak burada anlatacağım Easy Watermark adında bir eklentidir. Watermark kelimesi Türkçeye filigran olarak çevrilebilir. Yaptığı işlem basit olarak blog içerisindeki fotoğrafın belirli bir yerine yazı veya isteğe bağlı bir logo eklemektir.

İlk iş eklentiler menüsünden ‘yeni ekle’ diyerek bu eklentiyi bulup sayfanıza yüklemeniz olacaktır. Daha sonra ayarlar kısmından bazı alanları gözden geçireceksiniz. Burada 3 başlık halinde ayar mevcuttur.  Genel ayarlarda önce ‘Auto Watermark’ yani otomatik ekleme özelliğini aktive edebilirsiniz. Hemen altında ne tür fotolara ekleme yapacağınızın ayarları mevcuttur.

easy-watermark-resim-tipi

Bu kısımdan devam edince sırada hangi boyuttaki fotolara ekleme yapmak istediğinizle ilgili bir ayar mevcuttur. Aşağıdaki örnekte Orta, Geniş ve Tam boyut fotolar için ayarlar seçili durumdadır.

easy-watermark-resim-boyutu

Daha sonrasında resim mi yoksa yazı olarak mı filigran eklemek istediğinizle ilgili ayarlar ile eğer resim ekleyecekseniz bu resmin kalite ayarı mevcut. Benim yaptığım denemede 75 seçiliydi ve fotonun üzerine yaptığı eklemede kayıplar mevcuttu. Size tavsiyem eğer fotoğraf ile koruma yapacaksanız seçeceğiniz fotonun boyutunu küçük tutup bu kısmı % 100 olarak ayarlamanız olacaktır.

easy-watermark-resim-ayar

Son olarak bu kısımda bahsedeceğim ayar hangi tip yazılardaki fotolara bu işlemi uygulamak istediğinizle ilgili ayar kısmıdır. Buradan herhangi bir yazıya henüz eklenmemiş foto, yazı ve sayfa fotoları şeklinde veya tümü birden seçimi yapabilirsiniz.

easy-watermark-uygulanilacak-alanlar

Bu genel ayarlamadan sonra eğer resim ile fotolara filigran yapacaksanız üst menüden ‘Image’ kısmına gelerek bu ayarları yapın. Önce bir resim veya logo seçin ve hemen alt kısmında bunun nereye eklemek istediğinizi seçin. Ortaya, fotonun kenar veya köşe kısımlarından seçim yapabilirsiniz.

easy-watermark-resim-ve-yeri

Eğer yazı ile filigran yapacaksanız sondaki ‘Text’ kısmına gelerek buradan ayarlama yapabilirsiniz.

easy-watermark-yazi-ve-yeri

Bu işlemleri bitirim ayarları kaydettikten sonra Yönetici panel menüsünde ‘Ortam’ menüsüne eklenen ‘Easy Watermark’ kısmını tıklayarak daha önce eklediğiniz fotolara yaptığınız ayarlar doğrultusunda logo veya yazı ekleyebilirsiniz. Önce ‘Add watermark to all image’ butonunu tıklayın.

easy-watermark-tumune-uygulama

Daha sonra bu işlemin geri alınamayacağı uyarısı gelecektir.

easy-watermark-tumune-onay

‘Proceed’ diyerek tüm fotolara işlemi yapabilirsiniz. Eğer yapmak istemezseniz ‘Cancel’ diyerek vazgeçebilirsiniz. İşlem bitince aşağıdaki gibi başarılı olduğuna dair bir sayfa ile bildirilecektir.

easy-watermark-tumune-basarili

Ayrıca dilerseniz daha önce eklediğiniz fotolara tek tek filigran ekleme şansınız da bulunmaktadır. Bunun için ‘Ortam’ menüsünde ‘Kütüphane’ kısmına gittiğinizde sitenize ekli olan tüm fotoların bir listesi gelecek. Burada her fotonun karşısında yeni eklenmiş bir sütun göreceksiniz. Başlığı eklentinin adı olan ‘Easy Watermark’ kısmında ‘Add Watermark’ dediğinizde dilediğiniz fotoya ekleme yapabilirsiniz.

easy-watermark-manuel-ekleme

Son olarak aşağıda sonuçla ilgili bir örnek bulunuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi jpg kalitesini % 75 seçtiğimden eklediğim logonun kalitesindeki düşüklüğü siz de görebilirsiniz.

easy-watermark-ornek

Umarım yararlı bir anlatım olmuştur, yazıyı paylaşarak siteye destek olabilirsin, bilgi paylaşarak çoğalır. İyi bloglamalar…

PAYLAŞ
Mehmet HAKAN

Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
500