WordPress fotoğraflarına otomatik yazı veya logo ekleme

0
5846

Ülkemizin de içinde yer aldığı, modern adıyla gelişmekte olan ülkelerde(!) sanata, sanatçıya ve emeğe saygı yetkili makamlar tarafından yeterince sağlanamıyor. Vatandaş olarak bizler de emeğe saygıda pek iç açıcı durumda değiliz. Durum böyle olunca kişiler emeklerini korumak için farklı yollara başvurmaktadır. Bu duruma ben de bir katkıda bulunmak istedim. WordPress fotoğraflarına otomatik yazı veya logo ekleme nasıl yapılabilir sorusuna bir cevap verdim.

Bu işlemi yapmak için birden çok eklenti mevcut. Bu yazımda  Easy Watermark adında bir eklenti ile bu işlemi nasıl yapabileceğinizi göstermeye çalışacağım. Watermark kelimesi Türkçeye filigran olarak çevrilebilir. Yaptığı işlem basit olarak blog içerisindeki fotoğrafın belirli bir yerine yazı veya isteğe bağlı bir logo eklemektir.

Öncelikle eklentiler menüsünden Yeni ekle diyerek bu eklentiyi bulup yükleyin. Daha sonra ayarlar kısmından bazı alanları gözden geçireceksiniz. Burada 3 başlık halinde ayar mevcuttur.  Genel ayarlarda önce ‘Auto Watermark‘ yani otomatik ekleme özelliğini aktive edebilirsiniz. Hemen altında ne tür fotolara ekleme yapacağınızın ayarları mevcuttur.

easy-watermark-resim-tipi

Bu kısımdan devam edince sırada hangi boyuttaki fotolara ekleme yapmak istediğinizle ilgili bir ayar mevcuttur. Aşağıdaki örnekte Orta, Geniş ve Tam boyut fotolar için ayarlar seçili durumdadır.

easy-watermark-resim-boyutu

Daha sonrasında resim mi yoksa yazı olarak mı filigran eklemek istediğinizle ilgili ayarlar var. Resim şeklinde fligran eklemeniz durumunda bu resmin kalite ayarı mevcut. Benim yaptığım denemede 75 seçiliydi. Fotonun üzerine yaptığı eklemede görünüm bozulmaları mevcuttu. Size tavsiyem eğer fotoğraf ile koruma yapacaksanız seçeceğiniz fotonun boyutunu küçük tutup bu kısmı % 100 olarak ayarlamanız olacaktır.

easy-watermark-resim-ayar

Son olarak ayar ile hangi tip yazılardaki fotolara bu işlemi uygulamak istediğinizle ilgili kısım. Buradan herhangi bir yazıya henüz eklenmemiş foto, yazı ve sayfa fotoları şeklinde veya tümü birden seçimi yapabilirsiniz.

easy-watermark-uygulanilacak-alanlar

Bu genel ayarlamadan sonra eğer resim ile fotolara filigran yapacaksanız üst menüden ‘Image‘ kısmına gelerek bu ayarları yapın. Önce bir resim veya logo seçin ve hemen alt kısmında bunun nereye eklemek istediğinizi seçin. Ortaya, fotonun kenar veya köşe kısımlarından seçim yapabilirsiniz.

easy-watermark-resim-ve-yeri

Eğer yazı ile filigran yapacaksanız sondaki ‘Text‘ kısmına gelerek buradan ayarlama yapabilirsiniz.

easy-watermark-yazi-ve-yeri

Bu işlemleri bitirip ayarları kaydettikten sonra Yönetici panel menüsünde ‘Ortam‘ menüsüne eklenen foroğraflara uygulama yapabilirsiniz. ‘Easy Watermark‘ kısmını tıklayarak yaptığınız ayarlar doğrultusunda önceki fotoğraflarınıza logo veya yazı ekleyebilirsiniz. Önce ‘Add watermark to all image‘ butonunu tıklayın.

easy-watermark-tumune-uygulama

Daha sonra bu işlemin geri alınamayacağı uyarısı gelecektir.

easy-watermark-tumune-onay

Proceed diyerek tüm fotolara işlemi yapabilirsiniz. Eğer bu işlemi devam ettirmeyecekseniz Cancel diyerek vazgeçebilirsiniz. İşlem bitince aşağıdaki gibi başarılı olduğuna dair bir uyarı ile bildirilecektir.

easy-watermark-tumune-basarili

Ayrıca dilerseniz daha önce eklediğiniz fotolara tek tek filigran ekleme şansınız da bulunmaktadır. Bunun için ‘Ortam‘ menüsünde ‘Kütüphane‘ kısmına gittiğinizde sitenize ekli olan tüm fotoların bir listesi gelecek. Burada her fotonun karşısında yeni eklenmiş bir sütun göreceksiniz. Başlığı eklentinin adı olan ‘Easy Watermark‘ kısmında ‘Add Watermark‘ dediğinizde dilediğiniz fotoya ekleme yapabilirsiniz.

easy-watermark-manuel-ekleme

Son olarak aşağıda sonuçla ilgili bir örnek bulunuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi jpg kalitesini % 75 seçtiğimden eklediğim logonun kalitesindeki düşüklüğü siz de görebilirsiniz.

easy-watermark-ornek

Basit bir biçimde anlatmaya çalıştım, umarım öyle olmuştur. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!