WordPress fotoğraflarında Alt ve Title SEO ayarları

2
676

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu tüm web sitelerinde olduğu gibi WordPress ile hazırlanmış bloglar için de önem taşımaktadır. Bu ayarlamalardan biri de yazılarınıza ekleyeceğiniz fotoğraf veya resimlerde yapılması gereken düzenlemelerdir. WordPress fotoğraflarında Alt ve Title SEO ayarları deyince ekleyeceğimiz fotoğrafların bilgileri anlaşılır. Öncelikle bu iki özellikle ilgili biraz bilgi vermak istiyorum.

Fotoğraflarda alt ve title nedir, ne işe yarar?

Öncelikle Alt hakkında bilgi vereyim. Alt kelimesini Türkçeye alternatif metin olarak çevirebiliriz. Bazen sitelerde görmüşsünüzdür, fotoğraf görüntülenmez ve bunun yerinde bir yazı görüntülenir. İşte bu yazı fotoğrafın alt özelliğine girdiğiniz açıklamalardır. Aynı zamanda arama motorları bu yazıları okur ve fotoğraflar hakkında bilgi alır.

seo-foto-alt-bilgisi

Title ise Türkçede başlık olarak ifade edebileceğimiz bir özelliktir. Buraya girdiğimiz metin ile fotoğraf hakkında kullanıcıya bilgi verilir ve sayfanızı ziyaret eden kullanıcı fare imlecini fotoğrafın üzerine getirdiğinde bu bilgi görüntülenir.

seo-foto-title-bilgisi

Bu ayarlamaları her defasında bir fotoğrafı yazınıza eklerken girmeniz gerekir. Ancak bu işlemi de kolaylaştıran bir eklenti mevcuttur.

Seo Friendly Images Eklentisi

Bu eklentiyi Yönetim Paneline giderek eklediğinizde yönetici menüsü içerisine SEO Friendly Images adında bir menü başlığı oluşacak. Burayı tıklayarak karşınıza gelecek sayfadan yukarıda bahsettiğim Alt ve Title bilgilerini toplu halde halledebiliriz. Öncelikle burada kullanacağımız ve sayfa içerisinde sizinde göreceğiniz kısa kodların ne anlama geldiğini açıklayacağım.

seo-foto-bilgi-turleri

Yukarıda gördüğünüz elementleri tek tek açıklamak gerekirse %title ile yazının başlığını, %desc ile yazıda kullanılan alıntıyı, %name ile fotoğrafın adını, %category ile yazının kategorisini ve son olarak %tags ile yazıda kullanılan etiketleri kastetmektedir. Bu kodları Alt veya Title için otomatik olarak eklemek istediğinizde aşağıdaki resimde gördüğünüz 1 ve 2 numaralı alanlara ekleyeceksiniz.

seo-foto-alt-title-ayarlama

3 numaralı kısımda seçilebilir durumdaki özelliklerde ise Override default image alt tag ile Alt için, Override default image title tag ile Title için daha önceden verdiğiniz etiketleri iptal edip tümüne sizin seçtiğiniz etiketleri yerleştirecektir. En altta bulunan özelliği seçili yaparsanız Alt kısmı için %title yazdıysanız yazı başlığındaki noktalama işaretlerini iptal ederek bu başlığı Alt için kullanacaktır.

Yorum kısmından veya iletişim sayfasından yazarak bana ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sosyal platformlarda aşağıdaki butonlar yardımıyla yazılarımı paylaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!