WordPress fotolarınızın başka sitelerde yayınını engelleme

4
324

Ne yaparsak yapalım etik değerlere sadık kalınmadığı ve yazılarımızın kopyalandığı bir internet çağındayız. Fotoğrafların kopyalanması yetmiyor bir de yazılarınızla beraber fotoğraflarınız da link olarak yazılara ekleniyor. Böyle olunca sizin alanınız kullanılarak ve sizin veri alışverişi kotanızı tüketerek yayın yapıyorlar. Yazıları kopyalayıp yapıştırdıkları için buna bir önlem alınamasa da WordPress fotolarınızın başka sitelerde yayınını engelleme işlemini yapabilirsiniz.

Bu yazımda bunun üç farklı yönteminden bahsedeceğim. Bu yöntemlerden ilk ikisini kullandığınızda sitenizin dışında sizin fotoğraflarınızı link ile kullanmak isteyenler sunucunuz tarafından engellenecek ve başka sitede görüntülenmeyecektir. Üçüncü yöntem ise daha etkili ancak biraz zahmetli bir yöntemdir.

Birinci Yöntem (.htaccess ile engelleme)

Bu yöntemde aşağıdaki kodu kendi sitenizin adını yazdıktan sonra .htaccess dosyasına ekleyerek yapacaksınız.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?<strong>SitenizinAdi.com</strong> [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ - [NC,F,L]

Yukarıda SitenizinAdi.com yazan kısmı kendi sitenizin adı ile değiştirin ve sonra .htaccess dosyasına yapıştırın. Bu dosyayı FTP programı yardımıyla sunucunuza gönderin. Eğer jpg, jpeg, png ve gif dışında fotoğraf ta sitenizde mevcutsa en alt satırda bulunan kısıma bu kullandığınız fotoğraf biçiminin uzantısını girmeniz gerekir. Başka bir ayarlama yapmanıza gerek yok.

İkinci Yöntem (eklenti ile)

Bu yöntem diğerinden daha zahmetsiz bir yöntemdir. Yapmanız gereken Hotlink Protection adlı eklentiyi kullanmak. Bunun için eklentiyi yükleyim aktifleştirirseniz yapmanız gereken işlem eklenti sayesinde çözülecektir.

Üçüncü Yöntem (fotoğraf linklerini düzenleme)

Fotoğrafları eklerken http://www.siteadi.com/wp-content/uploads/2014/12/fotograf-adi.jpg şeklinde değil de http://www.siteadi.com kısmını silerek /wp-content/uploads/2014/12/fotograf-adi.jpg şeklinde eklerseniz en azından yazılarınızın kodunu kopyalayıp yapıştıran biri fotoları görüntüleyemez. Çünkü kodu kopyalayıp yapıştırdıklarında yazı içerisindeki resimleri kendi sunucusunda arayacak ve bulamayacağı için yayınlaması mümkün olamayacaktır. Bu yöntemi eğer fazla yazı yazmadıysanız rahatlıkla kullanabilirsiniz ancak çok fazla yazı ve bu yazılarda çok fazla fotoğrafınız varsa biraz zaman alıcı ve zor olacaktır.

Etik değerlere saygılı, başkaları tarafından yazı ve fotoğraflarınızın çalınmadığı bir blog sitesi sahibi olmanız dileğiyle, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Mehmet HAKANşenolMehmet HAKANEkrem Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
şenol
Ziyaretçi
şenol

güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık

Ekrem
Ziyaretçi

Mehmet hocam öncelikle merhaba. Mükemmel bir iş yaptığınızı muhtemelen başka söyleyenler de olmuştur ama ben de ayrıca belirtmek istiyorum. Gerçekten çok teşekkür ediyorum şahsım adına. Birçok yazınızdan faydalandım ve faydalanmaya da devam ediyorum. Hocam öncelik ben de wordpress.com tabanlı ücretsiz bir site oluşturdum. (www.bakalimbilelim.wordpress.com) Daha çok çok yeniyim bu konuda. İnternet bilgim var ama web tasarım vs anlamında cok az bilgiye sahibim lakin hevesliyim. Size sorum şu ki sitem ne durumda sizce dışardan bakıldığında? Kendi makalelerimi yazıp yayınlıyorum ve bu şekilde devam edeceğim hep. Sizce sitemin alan adını 18$ ödeyerek satın almalımıyım şimdiden? İlerleyen zamanlarda reklam vs durumlardan ek gelir… Read more »