WordPress geçici klasör kayıp hatası

11
3697

Yeni wordpress kurulumu sonrası bazı kullanıcıların karşılaştıkları ve çok can sıkıcı bir hata için bu yazımla bir çözüm sunmaya çalışacağım. WordPress geçici klasör kayıp hatası kurduğunuz wordpress sonrası genellikle sunucu kaynaklı yaşanan bir problemdir. Bir yazı yazarken yüklemek istediğiniz bir fotoğraf için boş bir sayfada “geçici klasör kayıp” şeklinde bir hata alırsınız.

Bu hataya php.ini dosyasında bulunması gereken upload_tmp_dir satırı olamaması neden olur. Çözümü biraz teknik bilgi gerektirebilir ancak basit ve yeni kullanıcıların da anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle sunucunuzun yönetici paneline (cPanel veya Plesk) giriş yapın. Burada wordpress dosyalarınızı kurduğunuz ana dizini açın. Bu dizin genellikle aşağıdaki gibidir.

home/kullaniciadi/public_html/

Burada bir php.ini adında dosya oluşturun. Bu oluşturduğunuz dosyayı editör içerisinde düzenlemek için açın. Açtığınız bu dosya içerisine aşağıdaki satıra benzeyecek şekilde gerekli kısımları değiştirerek (kırmızı ile işaretli) kaydedin.

upload_tmp_dir= /home/kullanici/public_html/tmp/

php.ini adlı dosyayı eğer sunucu üzerinde oluşturmak istemiyorsanız veya zor ise bilgisayarınızda hazırladıktan sonra ftp yoluyla veya yine sunucu paneli içerisinden wordpress dosyalarınızın bulunduğu ana klasöre gönderebilirsiniz.

Bu dosya oluşturulduktan sonra artık yazılarınız için tekrar resim veya fotoğraf yüklemek istediğinizde hata almamanız gerekir. Eğer hata almaya devam ediyorsanız aşağıda bulunan yorum kısmından yazın, çözüm arayalım.

Bu işlemi wordpress klasörü içerisine tmp adında bir klasör açıp izin değerlerini 777 olarak değiştirdiğinizde de çözüm getirebilirsiniz ancak bu riskli bir yöntemdir. 777 olarak izin verilen tüm dosyalarınız için bir güvenlik problemi oluşacaktır. Bu sebepten dolayı kolay gibi görülse de tavsiye etmediğim bir yöntemdir.

Umarım probleminiz çözülmüştür, çözüldüyse bir teşekkür yorumu ile veya yazımı paylaşarak siteye katkı sağlayabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!