WordPress geçici klasör kayıp hatası

11
2247

Yeni wordpress kurulumu sonrası bazı kullanıcıların karşılaştıkları ve çok can sıkıcı bir hata için bu yazımla bir çözüm sunmaya çalışacağım. WordPress geçici klasör kayıp hatası kurduğunuz wordpress sonrası genellikle sunucu kaynaklı yaşanan bir problemdir. Bir yazı yazarken yüklemek istediğiniz bir fotoğraf için boş bir sayfada “geçici klasör kayıp” şeklinde bir hata alırsınız.

Bu hataya php.ini dosyasında bulunması gereken upload_tmp_dir satırı olamaması neden olur. Çözümü biraz teknik bilgi gerektirebilir ancak basit ve yeni kullanıcıların da anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle sunucunuzun yönetici paneline (cPanel veya Plesk) giriş yapın. Burada wordpress dosyalarınızı kurduğunuz ana dizini açın. Bu dizin genellikle aşağıdaki gibidir.

home/kullaniciadi/public_html/

Burada bir php.ini adında dosya oluşturun. Bu oluşturduğunuz dosyayı editör içerisinde düzenlemek için açın. Açtığınız bu dosya içerisine aşağıdaki satıra benzeyecek şekilde gerekli kısımları değiştirerek (kırmızı ile işaretli) kaydedin.

upload_tmp_dir= /home/kullanici/public_html/tmp/

php.ini adlı dosyayı eğer sunucu üzerinde oluşturmak istemiyorsanız veya zor ise bilgisayarınızda hazırladıktan sonra ftp yoluyla veya yine sunucu paneli içerisinden wordpress dosyalarınızın bulunduğu ana klasöre gönderebilirsiniz.

Bu dosya oluşturulduktan sonra artık yazılarınız için tekrar resim veya fotoğraf yüklemek istediğinizde hata almamanız gerekir. Eğer hata almaya devam ediyorsanız aşağıda bulunan yorum kısmından yazın, çözüm arayalım.

Bu işlemi wordpress klasörü içerisine tmp adında bir klasör açıp izin değerlerini 777 olarak değiştirdiğinizde de çözüm getirebilirsiniz ancak bu riskli bir yöntemdir. 777 olarak izin verilen tüm dosyalarınız için bir güvenlik problemi oluşacaktır. Bu sebepten dolayı kolay gibi görülse de tavsiye etmediğim bir yöntemdir.

Umarım probleminiz çözülmüştür, çözüldüyse bir teşekkür yorumu ile veya yazımı paylaşarak siteye katkı sağlayabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
7 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Ömer Farukuğurİbrahim KarakuşMehmet HAKANselcuk Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ömer Faruk
Ziyaretçi
Ömer Faruk

Aynı Sorun Bugün Bendede oldu denedim dediklerinizi ama olmadı ?

Ömer Faruk
Ziyaretçi
Ömer Faruk

Bugün bendede Aynı Sorun OLdu Fkat dediklerinizi Yaptım oLmadı Başka bir yolu varmıdır ? yardımcı Olurmusunuz

uğur
Ziyaretçi
uğur

ben de geçici klasör oluşturulamıyor sorunu var dedikleriniz le olmadı başka ne yapılabilir ? siteyi taşıdıktan sonra oldu

İbrahim Karakuş
Ziyaretçi
İbrahim Karakuş

@mehmethakan böyle bir hata aldığınızda hosting firmasına destek maili yazarak yardım almak daha mantıklı değil mi ? Sunucu optimizasyonu yapılarak aşılacak bir problem bu fazla detay vermişsiniz yeni başlayanlar için..

İbrahim Karakuş
Ziyaretçi
İbrahim Karakuş

Ayrıca tmp klasörü public (yani açık) dizinde olmaz sunucuda kapalı dizinde olur. Sunucuda internete açık olan dizin public_html dizinidir.
Örn: /home/xkullanici/tmp/
Public html klasörüde
/home/xkullanici/public_html şeklindedir.

İbrahim Karakuş
Ziyaretçi
İbrahim Karakuş

php.ini sunucuda bulunan sistem ayar dosyasidir public_html içinde böyle bir dosyanın çalışmasını beklemek enteresan.. Bilmeyenleri yanlış yönlendirmeyin lütfen..

selcuk
Ziyaretçi
selcuk

dediklerinizin hepsini yaptım lakin hata almaya devam ediyorum. birkaç yerde sunucu safe mode olabilir sizce bir alakası varmıdır?