WordPress gelişmiş tablo oluşturma eklentisi

40
8352

Eğer yoğun olarak tablolarla oluşturduğunuz bir siteniz varsa wordpress gelişmiş tablo oluşturma eklentisi işinize çok yarayacaktır. TablePress adındaki eklenti ile interaktif ve çok kullanışlı tablolar oluşturmanız mümkün. Bunun için Yönetici Panelinin Eklentiler kısmına giderek bu eklentiyi kurun.

Eklenti kurulumu ve etkinleştirilmesi sonrasında Yönerici Menüsüne ‘TablePress’ adında bir menü eklenecektir.

tablePress-yan-menu

Burada ‘Tüm Tablolar’ seçildiğinde oluşturulmuş tabloların listesini göreceksiniz. Henüz bir tablo oluşturmadığımız için listede hiç tablo bulunmamaktadır. Üstte eklenti için ‘Tüm Tablolar’, ‘Yeni Tablo’, ‘İçe Aktar’, ‘Dışa Aktar’ ve ‘Seçenekler’ şeklinde bir menü bulunmaktadır. Ayrıca eklentiyi basit bir şekilde yazınıza eklemek için  gerekli kodu görmektesiniz.

tablePress-menu

Öncelikle yeni bir tablo oluştur menüsüyle bir tablo nasıl yapılır ona bakalım. Yeni Ekle dediğimizde tablo temel bilgilerini bizden isteyecektir, burada bilgileri girip ‘Tablo Ekle’ diyeceğiz. Burada dikkat edilmesi gereken husus tablo başlığını da satır sayısına eklemenizdir. Yani 4 satırlık bir tablo için başlıklarla beraber 5 satır seçimi yapmalısınız.

tablePress-yeni-tablo

Burada öncelikle tablo başlıkları ve verileri gireceğiniz kısım mevcut. Gerekli verileri buraya gireceksiniz.

tablePress-veri-girisi

Buradan sonra ‘Tablo Manipülasyon’ adında bir kısım gelmektedir. Oluşturulan tablonun içeriğinde bu kısım yardımı ile birçok varyasyon yapabilirsiniz.

tablePress-tablo-manupilasyon

Daha sonrasında gelen ‘Tablo Seçenekleri’ kısmından ise yayınlama özellikleri ile ilgili ayarlamalar yapabilirsiniz. Mesela başlıksız bir tablonuz varsa ilk satır başlık değil diyebilirsiniz. Tablonun başlığını gösterebilir yada gizleyebilirsiniz.

tablePress-tablo-secenekler

Bu ayarlardan sonra Javascript denilen ve tablo üzerinde kullanıcıların yapabileceklerini ayarladığınız bir bölüm gelmektedir. Burada da ziyaretçilerin tablo başlıklarına göre sıralama, içerikte arama vb. işlemleri yapabilmesini sağlayabilirsiniz.

tablePress-tablo-java-ayar

Tüm bu ayarlar ile sizin için hazırladığım basit bir tabloyu bir yazıya ekledim. Yukarıda gösterildiği gibi tabloyu yazıya eklemek için kullanacağınız kod çok basittir. [ ] şeklindeki köşeli parantez içerisine “table id” yazdıktan sonra “=1” şeklinde tablo id’sini yazıp “/” işareti ile kapatmak. Sonuç şu şekilde yazı içerisinde koyduğunuz kısımda gösterilecektir.

tablePress-tablo-ornek

Gördüğünüz gibi başlığa göre sıralama, içerikte arama yapma, kayıtları 10, 25 veya 50 satır halinde gösterme gibi interaktif bir tablo oluşacaktır. Eklentiyi yüklemeden önce demosu için eklentinin demo sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Bir de bahsetmem gereken konu İçe veya Dışa Aktarma ile kolaylıkla tabloların eklentiye aktarılma özelliğidir. Bunun için CSV uzantılı dosyaları kullanabilirsiniz. Bilmeyenler için basitçe anlatmak gerekirse, bu dosyalar bildiğiniz notepad içerisinde açılan, verilerin virgülle ayrıldığı basit text dosyalarıdır. Aşağıda örnek olarak hazırladığım csv dosyasının gelişmiş bir text editörü olan Notepad++  programı ile açılmış halini görüyorsunuz. İlk satırda tablonun başlıkları ve her başlık arasında bir virgül, daha sonrasında da her sütun için bir veri gelecek şekilde 4 satırdan oluşan veriler, yine her veri arasında bir virgül olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Satırlara veri girişi bittikten sonra en sona virgül konulmamalı.

tablePress-csv-ornegi

Bu şekilde oluşturacağınız dosyalar ile kolaylıkla çok büyük boyutlu tabloları basitçe eklenti içerisine aktarıp tablolar oluşturabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı olmuştur, sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz. Beğendiyseniz paylaşmaktan çekinmeyin, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

40
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
20 Comment threads
20 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
CandarSami BeyDennisSedaAli GÜNER Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Candar
Ziyaretçi
Candar

Anlatım için teşekkür ederim hocam, acaba rica etsem, bana yardım edermisin? arama butonu ve sayfalama gibi özellikleri aktifleştiremedim. sitem: https://benimhedefim.net/

Sami Bey
Ziyaretçi
Sami Bey

Teşekkürler.

Sami Bey
Ziyaretçi
Sami Bey

Google da olduğu gibi kelime yazmaya başlayınca altta satırlarda aramaya ilişkin verileri önerdiği tarzda.
Yalnız bu veriyi benim hazırladığım excell den alacak

Sami Bey
Ziyaretçi
Sami Bey

Merhaba Mehmet Bey,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
12.000 satırdan oluşan Excell tablosundaki veriyi kullanacağım bir WORDPRESS Sitesi kurmak istiyorum.Aynı Google tarzında , Tavsiye edebileceğiniz WordPress Teması var mıdır?
Teşekkürler

Dennis
Ziyaretçi
Dennis

Sitemde bu eklentide satıra link veriyorum, maniplasyon kısmından. Fakat kaydettiğimde ve daha sonra sitede kontrol ettiğimde link çalışmıyor… sebep ne olabilir ?

Seda
Ziyaretçi
Seda

Yardımlarınız için çok teşekkürler

Seda
Ziyaretçi
Seda

İkonu menu icons eklentisi ile mi ekleyeceğim ayrıca ikon için dosya bağlantısı nasıl yapacağım ayrıntılı yazabilir misiniz

Seda
Ziyaretçi
Seda

Merhaba tablepress le bir tablo oluşturdum tabloyada word dosyaları ekledim fakat eklediğim dosyaların isimleri değil de word simgesiyle tabloda görüntülenmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim

Ali GÜNER
Ziyaretçi
Ali GÜNER

Merhaba, “arama” ve “10 satır göster” kısmının neden çıkmadığını buldum. Temam güncel olmadığı için js dosyaları da haliyle güncel olmuyor. Sorun jquery dosyalarının güncel olmamasından kaynaklıymış. Teşekkür ederim.

Ali GÜNER

Ali Güner
Ziyaretçi
Ali Güner

Merhaba, eklenti için teşekkürler. Güzel bir anlatım olmuş. Bir sorum olacaktı. Bende ki mevcut xml dosyasını içeri aktarıp düzenledim. Gayet güzel oldu. Ancak tablo manipülasyonlarında işaretli olmasına rağmen “arama” kısmı ve “10 satır göster” kısmı bende çıkmıyor. Nedeni ne olabilir?

Teşekkürler.

Mcmib
Ziyaretçi
Mcmib

Bu tue aciklamalara bayiliyorum. Emegine saglik

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Güzel bir paylaşım. Konuyu hortlattığım için kusura bakmayın:) Merak ettiğim şu; tablodaki değerleri, postlara eklediğimiz özel alanlardan otomatik çektirebilir miyiz? Mesela postlarımızda fiyat diye bir özel alan açmış olalım. sabit anasayfada tablonun içinde yazı başlığı ve fiyatı gösterebilir miyiz?

Taha
Ziyaretçi
Taha

Adamsın Çok Teşekkürler

halis
Ziyaretçi
halis

merhaba bende aynı şekilde word ve excell de nasıl gözüküyorsa aynısının wordpress sitemde gözükmesini istiyorum
bunun için ne yapmalıyım?

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

Oluşturduğumuz tabloda isteediğimiz sütün genişliğini nasıl ayarlayabiliriz?

tşekkürler

eren öz
Ziyaretçi
eren öz

Merhaba , tablepress herhangibir tabloyu kendi formatına göre düzenliyor ama ben düzenlesin istemiyorum , excell veya word dosyasında nasılsa wordpress sayfamda da o şekilde görünsün istiyorum ne yapabilirim , yardımcı olursanız sevinirim , kolay gelsin

Seda
Ziyaretçi
Seda

Merhab Hakan Bey bende arkadaşın dediği gibi tablepressin tabloyu değişmesini istemiyorum exell dosyalarımın aynı kalmasını istiyorum nasıl yapabilirim?

Gökhan Güven
Ziyaretçi
Gökhan Güven

merhaba wp acemisi olarak birkaç sorum olacak :)

4000 satırlık xlsx export ettim ve sayfa çok ağırlaştı. csv olsa değişir mi?
WP de bu tabloyu database den çekmek mümkün mü?
Üye kayıt sayfası ile tabloyu ilişkilendirmek istiyorum. Kayıt olanlardan istediğim bazı özellikler bu tabloda gösterilecek. nasıl yapabilirim?

Teşekkür ederim.

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Bahsettiğin konular için WP’nin bu eklentisinin uygun olduğunu düşünmüyorum. Veritabanı gerektiren ölçüde büyük tabloları başka yollarla web sayfalarında yayınlaman daha uygun olur.
Diğer soruna gelince CSV olsa daha çabuk yüklenir.
Saygılarımla…

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

iyi günler. Paylaşım için Teşekkürler.
Ben ofisteki personelimin üzerinde değişiklik yapabileceği bir tablo nasıl oluşturabilirim.
ben tablo şablonunu bu eklenti ile hazırladım. bundan sonrası için personelimin yönetici girişi yapmaksızın sadece kullanıcı girişi ile bu tablo üzerinde değişiklik yapmasını sağlayabilirmiyim..?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Merhaba Fatih,
Kullanıcı yetkilendirme ile ilgili olan https://www.wpsitesi.com/wordpress-icin-ileri-duzey-kullanici-yonetimi/ yazıma bir göz atabilirsiniz. Eğer çözüm olmazsa tekrar yazın, başka bir çözüm ararız. İyi bloglamalar…

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Cevap için teşekkür ederim. Bu kadar hızlı cevap vereceğinizi tahmin etmemiştim :) “şaşırdım”
ama benim istediğim kullanıcı yetkileri ile alakalı değil.
bu tablo oluşturucu ile tablo oluşturuyorum fakat sonra yine tablo eklentisine girerek güncelleme yapabiliyorum. oysa benim istediğim aylık olarak iş listesi hazırlamak ve bu iş listesini sayfada yayınlamak. sonrada bu liste üzerinde kullanıcıların değişiklik yapmasına olanak sağlamak. Kullandığım sitede kayıtsız kullanıcı yok.

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Tekrar Merhaba, mümkün olduğunca kısa zamanda yorum ve maillere cevap vermeye çalışıyorum.
Edit Flow adında bir eklenti mevcut.
https://wordpress.org/plugins/edit-flow/
Bunu bi incelemenizi tavsiye edeceğim ancak anladığım kadarıyla hazırlayacağınız tablo sadece iş yerinizde bulunan ve sadece onları ilgilendiren bir tablo olacak. Bunun için Google Drive veya benzeri bir uygulama yeterli olacaktır. Orada hazırlayacağınız excel benzeri bir tabloyu dilediğiniz kişilerle paylaşıp görüntüleme veya değişiklik yapma yetkisi verebilirsiniz. Eğer iletişim https://www.wpsitesi.com/iletisim kısmından bana ulaşırsanız iş yeriniz ve işlerinizle alakalı daha başka çözümler üretilebilir.
İyi bloglamalar…

cans
Ziyaretçi
cans

bu tabloda tarihe göre listeleme yapılabilir mi yada şöyle gösterim (link iptal edildi) böyle bir sayfa oluşturabilir miyim yada böyle bir sayfayı nasıl oluşturabilirim herhangi bir eklentisi var mı acaba?

can
Ziyaretçi
can

bu gerçekten çok işime yaradı ama size birkaç sorum olacak yardımcı olabilirmisiniz acaba