WordPress Gutenberg editörüne genel bakış

0
209

Çok yakın zamanda şu an deneme aşamasında olan Wordpress Gutenberg editörüne genel bir bakış yaptım ve yorumlarımı sizinle paylaşmak istiyorum. Bu yeni editör eklentisi WordPress 5 sürümü ile varsayılan editör olarak gelecek ve yazı yazmak sitediğinizde mecburen tanışacaksınız.

Gutenberg hakkında genel bilgi

Çok hızlı gelişen internet dünyasına WordPress yapımcıları da görsel yönü kuvvetli bir editör ile yola devam etmek istiyorlar. Matbaa devriminin başlangıcı olarak kabul edilen tipo baskı yönteminin mucidi Johannes Gutenberg‘in soyadını bu yeni editör için kulanmışlar. Bu yeni editörü deneyip sizler için hazırladığım ve genel bir fikir vereceğini düşündüğüm videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Videoda da az çok görebileceğiniz gibi artık yazı yazarken birçok özelliği sürükle-bırak tarzında yapabiliyorsunuz. Düzenlemek istediğiniz kısma geldiğinizde yardımcı araçlar o kısmın üzerine geliyor. Ayrıca sağ tarafta o bloğun özelliklerini görüp oradan da basit tıklamalarla düzenlemeler yapılabiliyor.

Şu an deneme amaçlı eklenti olarak indirip deneyebilirsiniz. Dediğim gibi çok yakında tüm güncellenen ve yeni kurulan WordPress sitelerinde varsayılan olarak sitenizin editörü olacak.

Deneyebilmek için eklentinin sayfasından indirebilir yada Eklentiler menünüzde Gutenberg şeklinde arama yaparak yükleyebilirsiniz. Deneme yapabilmek için WordPress sürümünün en son versiyonu yüklü olmalıdır. Bir de test sayfası açmışlar, ona da buradan ulaşabilirsiniz.

Yabancı kaynaklarda birçok olumlu veya olumsuz yorum okudum. Eklenti olarak aldığı yorumlar genelde kötü ancak ben şahsi olarak çok olumsuz düşünmüyorum. Yaptığım denemelerde kısa sürede kullanımına alıştım. Yapılan kötü yorumları da blog sahiplerinin yeniliklere alışamamasına bağlıyorum.

Yeni editöre alışamayanlar ve sitesi bu eklenti ile problem yaşayanlar için bir çözüm düşünülmüş. Eğer eski editöre tekrar dönmek isterseniz buradan indirerek yada Klasik Editör diye eklenti yükleme sayfasından yükleyerek kullanabilirsiniz.

Kullanan arkadaşlar yazı altında yorum yaparak düşüncelerini bizimle paylaşabilir. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!