WordPress içerisindeki tüm URL’leri indirme

0
744

Başlığı biraz zorlanarak yazdım “WordPress içerisindeki tüm URL’leri indirme“. Belki de kısaca açmak gerekir. Sitede yazılan yazı ve sayfaların linkleri yada URL’lerini bir dosya halinde nasıl indirebilirsiniz. Bu yazıda ondan bahsedeceğim.

Neden URL veya linklere ihtiyaç duyarız?

Açıkçası geçenlerde baktığımda yüzlerce yazı yazdığımı gördüm. Bazen güzel bir konu aklıma geliyor ve yazayım diyorum. Bir bakıyorum daha önce o konu ile ilgili yazı yazdığımı ancak uzun bir süre geçtiğinden unuttuğumu fark ediyorum. Kendim için şöyle yazıları bir dosya içerisinde görmem gerekti ve bu yazı ortaya çıktı.

Bir başka sebep, SEO çalışması yapmak için yazdığınız yazıların başlıkları ve linkleri gerekebilir ve burada bahsedeceğim eklenti ile bunu kolayca halledebilirsiniz.

Bazen site transfer ettiğinizde veya site linklerini yönlendirme yapmak için de gerekli olabilmektedir. Genel olarak elinizin altında yazılarınızın bir listesinin olması her zaman işinize yarayacaktır.

Nasıl halledeceğiz?

Export All URLs adlı eklenti bu işimizi yeterince karşılayacak, eklentiyi sitenize kurup etkinleştirin. Daha sonra site Yönetici Panelinde Ayarlar menüsüne Export All URLs adında bir başlık eklenecek ve burayı tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa göreceksiniz.

link-indirme-temel-ayarlar

Burada numaralandırarak gösterdiğim kısımlardan kısaca bahsedeyim. 1 numaralı kısımdan sırasıyla tüm yazı ve sayfaları, sadece sayfaları veya sadece yazıları seçebilirsiniz. Yazı ile sayfa nedir diye bir soru aklınıza geldiyse daha önce yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz. 2 numaralı kısımdan yazılarınızın URL yani linklerini, başlıklarını ve kategorisini seçebilirsiniz. Son kısımda iki seçenek mevcut. Eğer Output here seçeneğini seçip Export derseniz listeleme, bu sayfa içerisinde yukarıda gördüğünüz ayarlamaların hemen altında yapılacaktır. Bu pek işimizi görmez ama böyle bir seçenek de var.

link-indirme-ornek

Eğer CSV seçeneğini seçerseniz listeyi virgülle ayrılmış tekst dosyası (CSV) halinde bilgisayara indirilebilir. Export dediğinizde bu dosya hazırlanıp indirilebilmesi için bir link hazırlanır.

link-indirme-csv

Click here kısmını tıklayarak dosyayı indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bu dosyayı bir Not Defteri uygulaması veya Microsoft Excel ile açabilirsiniz.

Artık tüm yazılarınızın başlığı, linkleri ve kategorilerini bir dosya içerisinde görebilirsiniz. Umarım faydalı olur ve işinizi görür. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!