WordPress için anket formu hazırlama

0
915

Bazen sitemiz hakkında görüş almak, kimi zaman yaptığımız meslekler veya profesyonel çalışmalar için gerektiğinden dolayı anket formuna ihtiyaç duyarız. WordPress için anket formu hazırlama işlemi bir eklenti yardımıyla mümkün. Awesome Surveys adlı eklentiyi yükleyip aktifleştirdikten sonra anket formu oluşturmak için öncelikle Yönetici Paneli menüsünde yeni oluşan WtWM adlı menüden Awesome Surveys adlı linki tıklayın.anket-menu1 numaralı kısım tıklanarak yeni anket formu hazırlayacağız. 2 numaralı sekme tıklandığında hazırladığınız anketleri ve sonuçlarını daha sonra göreceksiniz. 3 numaralı kısıma yeni oluşturacağınız anketin adını girin ve 4 ile gösterilen Start Building butonunu tıklayarak anketi hazırlamaya başlayın.

Açılan sayfadan anketimize alanlar ekleyeceğiz.

anket-ayar1 numaralı kısımdan ekleyeceğimiz alan ile ilgili özellik seçilecek. 2 numaralı alana anket bittikten sonra ankete katılan kullanıcıya vermek istediğimiz mesajı yazacağız. 3 numaralı alanda ise anketin bir kişi tarafından birkaç defa kullanımını önlemek istiyorsanız kayıtlı kullanıcı veya çerez (cookie) kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

Şimdi 1 numaralı kısımda kullanabileceğimiz alanlara bir göz atalım. Aslında genel olarak tüm formlardan aşina olduğunuz alanlar ancak yinede kısaca açıklayacağım.

anket-soru-tipleriText ile tek satırlı bir alan, email bildiğiniz eposta için, number ile numara, dropdown selection ile aşağı açılır seçim, radio ile tek seçimli seçenekler kısmı, checkbox ile bir veya birden fazla seçimli seçenekler kısmı, textarea ile bir satırdan fazla metin kısmı oluşturulabilir.

Text seçiminden bir örnekle bazı alanlara dikkat çekmek istiyorum.

anket-text1 ile gösterilen kısıma sorunuzu yazacaksınız. Bu tüm alanlar için böyle olacaktır. Mesela text yerine başka bir özelliği de kullansanız bu kısım karşınıza gelecek ve soru buraya yazılacak. 2 numara ile gösterilen required? seçilirse bu alan doldurulmadan form gönderilemez demek oluyor yani doldurulması zorunlu alan oluşturuyorsunuz. Eğer kullanıcı adını doldurmak zorunda değilse bunu seçmezsiniz. 3 numara ile gösterilen alana girilebilecek harf sayısını sınırlamak için 25 vb bir rakam girebilirsiniz.

Bir de dropdown, radio ve checkbox kısımlarında bir özelliği göstermek istiyorum.

anket-radioYeşil daire içine aldığım kısımdan cevap sayısını seçerek bu cevapları yeşil ok ile gösterilen kısımlara gireceğiz. Varsayılan yapmak istediğiniz cevap için cevabın altındaki default seçeneğini kullanabilirsiniz.

Dilediğiniz kadar alan ekleyip anket formunuzu tamamladıktan sonra kaydedin. Şimdi yukarıda da bahsettiğim Your Survey Results sekmesini tıkladığınızda hazırladığınız anketleri göreceksiniz.

anket-kod-almaBuradan anketin başlığını tıklayarak alt tarafında bulunan Edit this survey ile anketi tekrar düzenleyebilir, Clone this survey ile o anketi çoğaltabilirsiniz. Bu anketi bir yazımıza eklemek için kırmızı ok ile işaret ettiğim alandaki shortcode yani kısa kodu seçip kopyalayın. Yeni bir yazıya ve ya daha önceden yazdığınız bir yazıya eklemek için yazıyı açın.

anket-yaziya-eklemeYukarıda gördüğünüz gibi anket öncesinde bazı açıklamalar yapabilirsiniz. Daha sonra bu kopyaladığımız kodu yazının altına yapıştırdığımızda anketimiz hazır. Aşağıda sizlere göstermek amacıyla hazırladığım basit bir anketin sonucunu görmektesiniz. Bu anket dolduruldukça sonuçları yönetici panelinizde görebileceksiniz.

anket-sonucKullanılması kolay bir eklenti, umuyorum siz de kullanmakta zorlanmayacaksınız. Sıkıntı yaşarsanız yorum kısmından veya iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!