WordPress için bakım modu eklentisi

4
22145

Siteniz hazır değil ve WordPress için bakım modu eklentisi mi arıyorsunuz. Bu yazımla sizlere ekstra modülleri de bulunan bir bakım modu eklentisinden bahsetmek istiyorum. Eklenti WP Maintenance Mode adında kullanışlı, ayarları kolay ve şık bir görünüme sahip.

Eklenti kurulumu sonrasında Ayarlar menüsü altında WP Maintenance Mode adında bir menü oluşmakta ve burayı tıkladığınızda gerekli ayarlamaları yapmak ve sitenizi bakım moduna almak için ayarlar sayfası açılmaktadır.

Eklentiye ait menüleri ve aktifleştirme kısmını açılan sayfanın üst kısmında göreceksiniz. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra Status kısmından Activated seçeneği ile bakım modunu aktif hale getirebilirsiniz.

bakim-modu-menu

General menüsü içerisinden arama motorları için bu modu inaktif hale getirme, bu modu kullanıcı rolüne göre etkisizleştirme, hangi uzantılar yazıldığında (wp-admin.php gibi) bakım modundan çıkacağı gibi ayarları yapabilirsiniz.

Design menüsünde ise bakım modu sayfası için seçenekler mevcuttur. Burada il açtığınızda İngilizce hazırlanmış metinler bulunmakta. Siz bunları dilediğiniz gibi düzenleyip Türkçe metinler yazabilirsiniz. Ayrıca yazdığınız metinler için değişik renk seçimleri de mevcut. Metinlerle birlikte sayfanın arkasını kaplayacak fotoğrafı da buradan yükleyip bakım modu sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

bakim-modu-ayarlar

Ayarları kaydettiğimde aşağıdaki gibi bir uyarıyı sayfanın ortasına yerleştirdi.

bakim-modu-uyarisi

Bunun haricinde Modules menüsü altında Geri sayım aracı (countdown), site açıldığında eposta adresi bırakanlar için uyarı gönderme aracı (subscribe), sosyal bağlantı adreslerinizi ekleme aracı (social networks) ve iletişim formu aracı (contact) gibi çok faydalı özellikler bulunmaktadır. Bunlardan dilediğinizi özelliği etkinleştirerek bakım modu sayfanızı daha etkileşimli ve şık hale getirebilirsiniz. Size fikir vermesi açısından geri sayım, uyarı gönderme ve sosyal bağlantılar özelliklerini kullanarak basitçe yaptığım ayarlar sonucu aldığım ekran görüntüsü aşağıdadır.

bakim-modu-eklentileri

Gördüğünüz gibi birinci ok ile işaret ettiğim kısımda sitenin açılması için geri sayım saati, ikincide Hazır olduğunda beni haberdar et! şeklinde bir başlıkla uyarı epostası için kısım ve üçüncü de ise twitter ile facebook adreslerine yönlendirme yapabileceğiniz logolu linkler mevcut.

Hoşunuza gidecek bir eklentiyi daha burada açıkladığım düşüncesiyle paylaşımlarınızı esirgemeyeceğinizi sanıyorum, paylaşın ki hayat daha yaşanılası bir hale gelsin, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!