WordPress için CloudFlare kurulumu

12
2648

Bu yazımda WordPress için CloudFlare kurulumu nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle CloudFlare nedir ve ne işe yarar diye soruyorsanız buradan cevap alabilirsiniz. Eğer işime yarayacak bir uygulama diyorsanız veya ne işe yaradığını biliyorsanız devam edeyim.İlk önce CloudFlare adresini ziyaret ederek kendinize bir üyelik oluşturmalısınız. Oluşturduktan sonra sitenizi eklemeniz için aşağıdaki gibi bir kısım açılacak ve site adınızı girerek ‘Add website’ diyeceksiniz. Buradan sonra aşağıda kırmızı çerçevede görülen kısımda ki gibi DNS kayıtlarınız için bir inceleme başlayacak.

cloudflare-site-ekle

İncelemeden sonra domain tarandı kuruluma devam edebilirsiniz butonu çıkacak.

cloudflare-site-kontrol

‘Continue setup’ butonunu tıkladığınızda aşağıdaki gibi taranan ayarlar listelenecektir. Sizden bu ayarları kontrol etmeniz ve eğer doğru ise devam etmeniz için en altta bir buton çıkacaktır. Genel olarak ayarlar otomatik algılanmaktadır, yanlış olduğunu düşündüğünüz ayarları hosting sağlayıcınıza giderek düzenleyebilirsiniz. Benim başıma henüz böyle bir şey gelmedi.

cloudflare-site-ayarlar

Ok ile iaret edilen kısım tıklandığı zaman sizden bir paket seçmeniz istenecek. Burada ‘Free’ yani ücretsiz olanı seçip devam edeceğiz. Dilerseniz diğer seçenekleri de inceleyip kendinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

cloudflare-plan-ayarlari

Bu aşamayı da geçtikten sonra size alan adı sağlayıcınıza gidip değiştirmeniz için 2 adet ‘Name Server’ denen server adı verilecek. Aşağıda ki fotoda sol tarafta mevcut olan, sağ tarafta ise değiştirmeniz istenilen ‘Name Server’ adları bulunmaktadır.

cloudflare-dns-ayarlari

Bu adları alan adı satın aldığınız sitenin yönetici paneline giderek eğer Türkçe ise ‘Name Server Değişikliği’, İngilizce ise ‘Name Server Settings’ kısmına giderek mevcut adları verilen adlarla değiştireceğiz. Aşağıdaki örnekte İngilizce paneli olan ve benim kullandığım alan adı firmasına ait bir örnek görmektesiniz.

cloudflare-nameserver-ayarlari

Bu değişikliği de yaptıktan sonra tekrar CloudFlare sayfasına giderek ‘I’ve updated my nameservers, continue’ butonunu tıklayarak işlem tamamlanır. Buradan ‘Websites’ yani web sitelerim sayfasına yönlendirilirsiniz. Sitenizin yönlendirilme süresine bağlı olarak öncelikle aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız, bu uyarı sitenizin yönlendirilmesinin beklendiğine dair bir bilgilendirmedir. Burada ‘Re-test’ diyerek sitenizin yönlendirilmesini tekrar kontrol edebilirsiniz.

cloudflare-site-eklendi

Re-test yaptıktan sonra yine aşağıda görebileceğiniz gibi testin olumlu olması durumunda yeşil bir OK ikonu ile sitenizin başarılı bir şekilde CloudFlare tarafından yönetildiğini göreceksiniz. Eğer testi yeniden yapmanıza rağmen bu şekilde bir sayfa çıkmıyorsa panik yapmayın. Bazen bu yönlendirme işlemi alan adı satın aldığınız firmaya bağlı olarak uzun zaman alabilmektedir. Bir süre geçtikten sonra tekrar test etmenizi öneririm.

cloudflare-site-eklendi-recheck

Umarım yazı faydalı olmuştur, eğer öyleyse paylaşmanızı isterim, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!