WordPress için CloudFlare kurulumu

12
2414

Bu yazımda WordPress için CloudFlare kurulumu nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle CloudFlare nedir ve ne işe yarar diye soruyorsanız buradan cevap alabilirsiniz. Eğer işime yarayacak bir uygulama diyorsanız veya ne işe yaradığını biliyorsanız devam edeyim.İlk önce CloudFlare adresini ziyaret ederek kendinize bir üyelik oluşturmalısınız. Oluşturduktan sonra sitenizi eklemeniz için aşağıdaki gibi bir kısım açılacak ve site adınızı girerek ‘Add website’ diyeceksiniz. Buradan sonra aşağıda kırmızı çerçevede görülen kısımda ki gibi DNS kayıtlarınız için bir inceleme başlayacak.

cloudflare-site-ekle

İncelemeden sonra domain tarandı kuruluma devam edebilirsiniz butonu çıkacak.

cloudflare-site-kontrol

‘Continue setup’ butonunu tıkladığınızda aşağıdaki gibi taranan ayarlar listelenecektir. Sizden bu ayarları kontrol etmeniz ve eğer doğru ise devam etmeniz için en altta bir buton çıkacaktır. Genel olarak ayarlar otomatik algılanmaktadır, yanlış olduğunu düşündüğünüz ayarları hosting sağlayıcınıza giderek düzenleyebilirsiniz. Benim başıma henüz böyle bir şey gelmedi.

cloudflare-site-ayarlar

Ok ile iaret edilen kısım tıklandığı zaman sizden bir paket seçmeniz istenecek. Burada ‘Free’ yani ücretsiz olanı seçip devam edeceğiz. Dilerseniz diğer seçenekleri de inceleyip kendinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

cloudflare-plan-ayarlari

Bu aşamayı da geçtikten sonra size alan adı sağlayıcınıza gidip değiştirmeniz için 2 adet ‘Name Server’ denen server adı verilecek. Aşağıda ki fotoda sol tarafta mevcut olan, sağ tarafta ise değiştirmeniz istenilen ‘Name Server’ adları bulunmaktadır.

cloudflare-dns-ayarlari

Bu adları alan adı satın aldığınız sitenin yönetici paneline giderek eğer Türkçe ise ‘Name Server Değişikliği’, İngilizce ise ‘Name Server Settings’ kısmına giderek mevcut adları verilen adlarla değiştireceğiz. Aşağıdaki örnekte İngilizce paneli olan ve benim kullandığım alan adı firmasına ait bir örnek görmektesiniz.

cloudflare-nameserver-ayarlari

Bu değişikliği de yaptıktan sonra tekrar CloudFlare sayfasına giderek ‘I’ve updated my nameservers, continue’ butonunu tıklayarak işlem tamamlanır. Buradan ‘Websites’ yani web sitelerim sayfasına yönlendirilirsiniz. Sitenizin yönlendirilme süresine bağlı olarak öncelikle aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız, bu uyarı sitenizin yönlendirilmesinin beklendiğine dair bir bilgilendirmedir. Burada ‘Re-test’ diyerek sitenizin yönlendirilmesini tekrar kontrol edebilirsiniz.

cloudflare-site-eklendi

Re-test yaptıktan sonra yine aşağıda görebileceğiniz gibi testin olumlu olması durumunda yeşil bir OK ikonu ile sitenizin başarılı bir şekilde CloudFlare tarafından yönetildiğini göreceksiniz. Eğer testi yeniden yapmanıza rağmen bu şekilde bir sayfa çıkmıyorsa panik yapmayın. Bazen bu yönlendirme işlemi alan adı satın aldığınız firmaya bağlı olarak uzun zaman alabilmektedir. Bir süre geçtikten sonra tekrar test etmenizi öneririm.

cloudflare-site-eklendi-recheck

Umarım yazı faydalı olmuştur, eğer öyleyse paylaşmanızı isterim, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

12
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
aliilhanTuncay DemirMehmet HAKAN Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ali
Ziyaretçi
ali

Ns linkleri yerleştirdim hocam cache eklentisinde cdn ayarlarında ilk açılışta iki tane link istiyor araştırdım ama bır türlü bulamadım. Sorun WP Fastest Cache eklentisinde cdn nasıl aktif edilir.

ali
Ziyaretçi
ali

WP Fastest Cache cdn aktif etmeye çalışıyorum giriş panelindeki linki nasıl nerden ekleyeceğimi bulamadım. https://www.cloudflare.com burdakı firmadan yararlanmaya çalışıyorum.

ali
Ziyaretçi
ali

WP Fastest Cache eklentisi kurulu bunun cdn kurlumunu anlatma ımkanınız varmı?

ali
Ziyaretçi
ali

Merhaba hocam cloudflare ayarlarını yaptıktan sonra eklenti ( W3 Total Cache ) kurmak şart mı?

ilhan
Ziyaretçi
ilhan

merhaba güzel bir yazı olmuş. şunu merak ediyorum, bi kaç saat önce cloudflare sistemini kurup nameserver’ları yönlendirdim. siteyi yabancı kaynaklardan sorguladığımda cloudflare türk kaynaklı sorguladığımda kendi hostingimi gösteriyor. ben türkiye’den de girilse ip adresinin, host edilen kısmın tamamının cloudflare a ait olmasını istiyorum bunu nasıl yaparım?

Tuncay Demir
Ziyaretçi
Tuncay Demir

öncelikle teşekkürler güzel bir anlatım olmuş ancak benim anlamadığım nokta şu biz ns leri yönlendirince hosting aldığımız firmayla işimiz kalmıyormu. yani sitenin yedekleri vs. nasıl olacak. yada bir konu eklediğim zaman aynı anda kullandığım hostingte ve diğer serverlerde barınan yedeklerdede değişim olacakmı. yada daha sonra geri dönmek istediğimizde normalde kullandığımız hostingteki sitemizde bir kayıp yaşayacakmıyız . ogüne kadar eklediklerimiz normal hostumuzdada olacakmı. bunlara değinilmemiş . rica etsem bu konudada yardımcı olurmusunuz. teşekkürler.