WordPress için döviz kuru eklentisi

4
7779

Malum, ekonomimiz sürekli dalgalı. Borsa bir yandan, döviz kurları bir yandan, altın da başka bir yandan dalgalanıp duruyor. WordPress için döviz kuru eklentisi arayan kullanıcılar için iyi bir tane var mı diye bi araştırma yaptım. Aslında amacım Türkçe yapılmış bir eklenti bulabilmekti ama maalesef düzgün çalışan bir eklenti bulamadım. Basit ve kullanışlı bir eklenti bulabilir miyim diye baktım. Beğenebileceğinizi düşündüğüm bir eklentiyi sizinle paylaşmak istedim.

Döviz kuru eklentisi

Eklentinin Currency Exchange Rates Table yani Türkçe olarak Döviz Kurları Tablosu diyebiliriz. Eklentiyi sizin için kurup denedim. Kullanımı çok basit ve görünümü mükemmel. Hakikaten yapımcısını tebrik etmek lazım.

Eklentiyi programlayan arkadaş özelliklerini 80 para birimi dönüşümü ve 120 saniyede bir güncelleme olarak tarif etmiş.

Kurulumu ve ayarları

Her zamanki gibi öncelikle eklentiyi kurun ve etkinleştirin. Etkinleştirmeden sonra Yönetici panelinde menüler içerisine “Exchange rates” adında bir menü eklenecek. Bu menüyü tıklayınca öncelikle Settings yani Ayarlar sayfası açılıyor.

1 ile gösterdiğim kısımdan dilediğiniz döviz kur oranını seçip Add butonunu tıklıyoruz. İstediğiniz kurları buraya ekledikçe 2 ile gösterdiğim alanda bunları göreceksiniz. Dilerseniz x işareti ile daha önce eklediğiniz bir oranı silebilirsiniz. Eklemeleri yaptıktan sonra Translate yazan kısımdan birkaç tercüme yapacaksınız.

Ben eklentiyi kullandığımda 3 kısımda tercüme ihtiyacı vardı. Resimde gördüğünüz gibi 3 alan için Türkçe karşılıkları girip Update demeniz yeterli.

Nasıl kullanacağız?

Dilerseniz sitenizde bir yan sütuna Bileşen olarak ekleyebilirsiniz. Bunun için Görünüm menüsünde Bileşenler‘i tıklayın. Orada bulunan Currency Exchange adlı bileşeni dilediğiniz yan sütuna sürükleyin. Başlık olarak ben “Döviz Kurları” dedim, siz dilediğinizi yazabilirsiniz.

Bir kullanım yöntemi de shortcode yani kısakod ile. Eğer döviz kurlarını bir sayfada yada yazı içerisinde gösterecekseniz şu kodu yazı içerisine ekleyin: [adce_currency_table] Böylece eklediğiniz sayfada ayarladığınız kurlar gösterilecektir. Her iki ekleme biçimini kullanarak bir deneme yaptım. Sonucunu bir fikir vermesi için aşağıya ekledim.

Sol tarafta bulunan yazı içerisine kısakod ile, sağ tarafta bulunan ise bileşen olarak eklenmiş hali.

Dikkat edilecekler

Eklenti yapımcısı haftasonları Forex piyasalarının kapalı olması nedeniyle dönüşüm oranlarına pek güvenilmemesi gerektiğini belirtmiş. Ben de tekrar uyarayım dedim.

Bir de para birimlerini ayarlarken EUR/USD varsayılan olarak bulunmaktaydı ve bunu silmeden aşağıya doğru sürükledim. Eklentiyi bu haliyle bileşen olarak eklediğimde dönüşüm oranları değişmedi yani en üstte yine bu oran görüntülendi.

İşinize yarayacak ve ileride daha da iyi hale getirileceğini düşündüğüm bir eklenti hakkında dilim döndüğünce yazmaya çalıştım, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!