WordPress için FaceBook beğen kutusu eklemek

0
2756

WordPress için FaceBook beğen kutusu eklemek bir eklentiyle mümkündür. Burada bir eklentinin açıklamasını yapmaya çalışacağım ancak bu işi yapan daha başka eklentiler de mevcuttur.Burada analatılan eklenti tarafımdan kullanılmış olup problemsiz olarak iş gördüğü için tavsiye edilmektedir. Eklentinin adı Easy Facebook Like Box yani ‘Kolay Facebook Beğen Kutusu’dur. Eklenti kurulumunu yaptıktan sonra Yönetici Sayfanızda Bileşenler kısmına giderek bu eklentinin oluşturduğu bileşeni sayfanızın yan sütununa veya dilediğiniz bir kısmına kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Bunu Yönetici Menüsünde Görünüm -> Bileşenler kısmından yapacaksınız. Daha önce hiç bu ayarları yapmadıysanız yan sütuna bileşen ekleme yazımı okuyabilirsiniz.

Eklentiyi bileşenler kısmından sayfanızda dilediğiniz bir yere eklediğinizde yukarıda gördüğünüz ayarlar kısmı açılacaktır. Burada ‘Widget Title’ yani bileşen adı kısmını bir başlık altında yayınlamak isterseniz doldurabilirsiniz. Sadece Facebook kutusunun görüntülenmesini istiyorsanız doldurmanıza gerek yoktur. Alt kısma Facebook sayfanızın adını gireceksiniz. Bunun için Facebook adresinize girdiğinizde en sondaki rakamlar veya eğer sayfanızı isimle yayınlıyorsanız sayfanızın ismini gireceksiniz. Örneğin WPsitesi’nin Facebook sayfası https://www.facebook.com/WPsitesi‘dir ve bunun için WPsitesi kelimesini buraya girmem gerekecek.

Bu işlemden sonra beğen kutusunun Genişlik (Width) ve Yükseklik (Height) ayarlarını dilerseniz gireceksiniz. Bu kısmı boş geçerseniz varsayılan ayarlar kullanılacaktır. ‘Color Scheme’ ise eklenti ile beraber gelen ‘light’ açık ve ‘dark’ koyu olmak 2 adet temadan birini seçmeniz için açılır menüdür.

Açık (light) tema örneği
Koyu (dark) tema örneği

Bu seçimi de yaptıktan sonra aşağı kısmında 4 adet kutulu seçenek bulunmaktadır. ‘Show Faces’ seçeneği kutu içerisinde beğenen kullanıcıların resmini göstermenizi, ‘Show Header’ seçeneği yukarıda girdiğiniz başlığı göstermenizi, ‘Show Post’ seçeneği FaceBook adresinizde yayınlanan içerikleri göstermenizi ve ‘Show Border’ seçeneği kutuyu bir çerçeve içerisinde göstermenizi sağlayacaktır. Bunlardan dilediğinizi işaretleyerek etkin hale getirebilirsiniz.

Tüm bu ayarlardan sonra ‘Kaydet’ dediğinizde FaceBook Beğen Kutusu hazır ve sayfanızda gösterilmeye başlar. Eklenti kurulumu ve kullanımı anlattığım şekilde basit olup benzer işi yapan diğer eklentilere göre kullanışlıdır.

Umarım yazımız işinize yaramıştır, beğendiyseniz sizde yazımızı beğenin ve paylaşın ki başkaları da okusun, bilgi paylaştıkça çoğalacaktır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!