WordPress için FaceBook yorum eklentisi

29
3831

Genel olarak FaceBook kullanımının ülkemizdeki yaygınlığı göz önüne alındığında yazılarınızın alt kısmında WordPress tarafından sunulan yorum kısmı yerine WordPress için FaceBook yorum eklentisi eklemeniz yazılarınıza daha fazla ve kolayca yorum almanız açısından daha faydalı olabilir. Önce Yönetici Paneline giderek Facebook Comments adlı eklentiyi yükleyin. Eklenti yüklenip etkinleştirildikten sonra aşağıdaki gibi Uygulama ID’sini girmenizi isteyen bir uyarı alacaksınız.

facebook-yorum-eklentisi-uyari

Kırmızı ok ile gösterilen Enter App ID butonunu tıkladığınızda FaceBook App ID’nizi gireceğiniz bölüm görüntülenecek.

facebook-yorum-eklentisi-app-id-girisi

Eğer bir ID’ye sahipseniz APP ID kısmına girerek bu kısmı tamamlayabilirsiniz. Ancak bu ID’ye sahip olanların sayısının az olduğu düşüncesiyle burada kısaca nasıl alınacağını göstermek istiyorum, bu ID’ye sahipseniz  Ayarlar başlığına giderek yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Yukarıda fare imleciyle gösterdiğim Create an App to handle your comments kısmını tıkladığınızda gerekli FaceBook adresine yönlendirileceksiniz. Bu sayfada Apps menüsünü tıkladığınızda Register as a Developer şeklinde bir menü görülecek ve bu kısmı tıklayacaksınız.

facebook-gelistirici-olarak-kayit-ol

Sonrasında açılan pencerede 0 olan anahtarı I yapıp Kaydol butonunu tıklayın.

facebook-gelistirici-olarak-kayit-ol-onay

Şimdi de ID alacağınız uygulamayı seçmeniz için Add a New App adında bir sayfa açılacak ve buradan da daire içerisinde WWW yazısı ve altında Website yazan kısmı seçiyoruz. Çünkü bu uygulamayı web sitemiz için kullanacağız.

facebook-gelistirici-yeni-site

Burada uygulama için daha sonra da hatırlayabileceğiniz ve kullanacağınız web sitesini de ima eden bir başlık yazın ve Create New Facebook App ID kısmını tıklayın.

facebook-gelistirici-yeni-site-ayar

Son olarak sizden sitenizin kategorisini seçmeniz istenecek. Burada bir kategori seçimi yaptıktan sonra Create App ID butonunu tıklayın.

facebook-gelistirici-yeni-site-kayit

Artık işlem tamam, aşağıda benim yaptığım uygulama için ID örneğinde de göreceğiniz gibi bir uygulama oluşturdunuz. Burada kırmızı ile gösterdiğim kısımdaki rakamları kopyalayarak eklentinin sayfasındaki kısma yapıştırabilirsiniz.

facebook-yorum-eklentisi-id-sayfasi

Ayarlar

Öncelikle Display Settings yani görüntülenme ayarlarından biraz bahsedeyim. Burada Post, Page, Homepage seçenekleriyle eklentinin nerelerde görüntüleneceğini seçeceksiniz. Tavsiyem sadece Post yani yazıların altında göstermenizdir. Language kısmından da Turkish yani Türkçe seçeneği ile eklentinin dilini seçmiş olacaksınız. Colour Scheme ile eklenti rengini, Number of Comments ile görüntülenecek yorum sayısını Width ile sayfada kaplayacağı boyutu ayarlayabilirsiniz.

facebook-yorum-eklentisi-gorunum-ayar

Bu ayarların alt kısmında eklentinin Türkçeleştirilmesi için ayarlar var. Burada eklenti başlığı için Yorumlar, alt kısım için ise yorum yazabilirsiniz. Show Comment Count kısmını seçili yaparsanız yorumların üst kısmında “9 yorum” gibi bir bilgilendirme yapılacaktır.

facebook-yorum-eklentisi-turkcelestirme

Tüm bu ayarlamaları kaydettikten sonra eğer bir hata yapmadıysanız aşağıdaki gibi bir örneği yazılarınızın altında görebileceksiniz. FaceBook girişi yapmış kişiler burada yazınıza rahatlıkla yorum yapabilir. Bu yorum kısmının altındaki klasik yorum özelliğini kapatmak isterseniz WordPress yorumlarını toplu olarak kapatma yazımı okuyabilirsiniz.

facebook-yorum-eklentisi-sonuc

Faydalı bir yazı olduğu dileğiyle işinize yarayacağını umduğum bir eklentinin kullanımını temel olarak anlatmaya çalıştım. Paylaşırsanız sevinirim, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

29
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
9 Comment threads
20 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
MehmetAkifHoliAykutmerzifonluyuz Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

hocam sayfalandırma kullandığım için galerinin son sayfasında çıkıyor sadece. bu yüzden kodu ekleyerek demiyorum fakat facebookun genel yorumu çıkıyor. sayfamı ekleyince de sayfamın linkine yorum yapmış gibi gözüküyor. Yani sitenin postuna yapmış olmuyor. Oraya(curent_url) hangi linki yerleştirmem gerekiyor acaba? Veya buna gerek olmadan galerinin tümünde eklentiyi gösterme şansımız var mı?

Akif
Ziyaretçi
Akif

Peki facebook comment ile yorum yapanları admin panelinden onaylama reddetme olayı varmı onu öğrenmek istiyorum

Holi
Ziyaretçi
Holi

Selam,
Sırala: En Eski, En Yeni

Bu kısmı otomatik En Yeni Nasıl Yaparız. Yani en son yapılan yorum en başta otomatik olamsı için. Her üye her sayfada en yeni mesajları seçmeyle uğraşmaması için…

Aykut
Ziyaretçi
Aykut

Merhaba, Ben de kurulumu yaptım fakat Türkçe olmuyor. Ayarlardan Türkçe seçili olmasına rağmen ingilizce çıkıyor. Hatta, düzenleyiciden girip en_EN olan kısmı tr_TR olarak da güncelledim yine de türkçe olmadı.

merzifonluyuz
Ziyaretçi
merzifonluyuz

erhaba hoca sadece fabook ıle gırenlermı yorum yapabılır yada gorebılırler

kenan
Ziyaretçi
kenan

Facebook yorum için arkadaşlara SEO Facebook Comments isimli eklentiyi önerebilirim. Sizin bahsettiğiniz eklentiden daha iyi gibi geldi bana. Şuan ben kullanıyorum gayet güzel.

EhliKeyf
Ziyaretçi
EhliKeyf

Amaç facebook kullanmayanlarında yorum yapabilmesi hocam. Benimde aynı sıkıntım var facebook yorum ekleyince sitenin kendi yorum bölümü kapanıyor. İkisini birlikte nasıl kullanabiliriz. Açıklarsanız sevinirim. Tşkler şimdiden..

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Eğer facebook harici hesaplarla da giriş yapılıp yorum istiyorsanız Disqus kullanmanızı tavsiye edeceğim. Hem facebook hem de normal yorum eklentisi sayfanızda hiç şık durmayacaktır. Ben şu an kullanmadığım için ayarlarına bakamıyorum ancak eğer tavsiyem uygun gelmezse sizin için yükleyip bir bakabilirim. Saygılarımla…

EhliKeyf
Ziyaretçi
EhliKeyf

Eğer zahmet olmazsa hocam, ikisini birden nasıl kullanabiliriz paylaşırsanız sevinirim. Tşkler

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Yükledim ve test ettim. İki yorum eklentisi de çalışıyor. Acaba siz wordpress yorumlarını mı kapattınız?

EhliKeyf
Ziyaretçi
EhliKeyf

Hayır hocam hiç bişeye dokunmadım sadece kurulumunu yapıyorum ve facebook yorum kısmı açılıyor ama sitenin kendi yorum bölümü kapanıyor. Siz benim siteye baksanız olurmu acaba?

torbaa
Ziyaretçi
torbaa

merhaba, facebook eklentisinin yanında disqus eklentisininde görünmesi için ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Merhaba,
Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydunuz merak ettim çünkü 2 yorum eklentisi birden hem sitenizi yavaşlatır hem de gereksiz. Sitede yorum yapacak kişi disqus girişini facebook hesabıyla da yapabilir.

halil
Ziyaretçi
halil

Hocam ben bunu kurdum fakat türkçe yaptığım halde ingilizce