WordPress için gelişmiş editör eklentisi

10
4774

WordPress blog sitenize yazı yazmak için kullandığınız editör oldukça basit bir düzeydedir. Eğer özel karakterler veya özel şekiller eklemek isterseniz sıkıntı çekersiniz. WordPress için gelişmiş editör eklentisi kullanarak istenilen birçok yazma özelliğini elde edebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere popüler olan bir eklentiyi tanıtacağım. Her zaman bahsettiğim gibi öncelikle eklentiyi sitenizin Yönetici Sayfası içerisinde bulunan Eklentiler > Yeni Ekle sekmesinden yükleyin ve etkinleştirin.

TinyMCE Advanced Editörü

Yükledikten sonra bir yazı yazmak veya bir sayfa oluşturmak için seçim yaptığınızda yazıyı yazdığınız ekrandaki değişikliği görebilirsiniz.

4 milyonun üzerinde yükleme yapılan bu editör en favori olan ve en çok kullanılanlardan bir tanesi. Bir word belgesi yazarken kullandığımız menülere benzeyen bir görünümü mevcut. Bu menü elemanlarından birini tıkladığınızda aynı özelliklere rastlayacağınız biçimde yani pek yabancılık çekmeyeceğiniz bir yapıda. Ayrıca menü dili Türkçe ve bu yönüyle de bir avantaj sağlıyor.

TinyMCE-Advanced-editor

Birçok özelliği mevcut ve normal editörde bulunmayan gelişmiş tablo özelliği de var. Rahatlıkla dilediğiniz sayı ve sütunda tablo ekleyebilir, bunları daha sonradan düzenleyebilirsiniz.

TinyMCE-Advanced-editor-tablo

Üst simge, alt simge gibi özellikleri de bulunmaktadır. Normal word belgesi tarzında yazı yazmaya alışkın olanların kullanabileceği bir editördür.

TinyMCE-Advanced-editor-ust-alt-simge

Bunun yanında WordPress tarafından son sürümlerde getirilen dikkatin dağılmadan yazı yazılmasını sağlayan özellik biraz daha geliştirilmiş. Aşağıda yeşil ok ile gösterdiğim ikon tıklanınca bilgisayarınızın ekranında sadece yazmakta olduğunuz yazı ve yazıyı yazarken kullandığınız menü elemanları kalıyor. Böylece diğer alanlar sizi etkilemeden sadece yazdığınız yazıya konsantre oluyorsunuz. Sol ve sağ sütunda bulunan menüler ile üst tarafta bulunan yönetici barı geçici olarak kapatılıyor.

TinyMCE-Advanced-editor-tam-ekran

Tekrar bu ikon tıklanarak normal ekrana geri dönüş yapabilirsiniz. Kullandıkça diğer özelliklerini de keşfedebilirsiniz.

Yazıyı beğendiğiniz ve paylaştığınız umuduyla iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
5 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
YakomustafaisaMehmet HAKANCoşkun Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yako
Ziyaretçi
Yako

Selamlar.Ben worpress sitemde oblique temasını kullanıyorun. TinyMCE Advanced yükleyip etkinleştirmeme rağmen yazı editörüm aynı kaldı yani aktifleşmedi.Bir şeyleri eksik mi yaptım acaba?

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

editor menü alanını aktif yapınca ve sayfayı aşağı yukarı oynatınca ordaki menü ve butonlar yazı alanının üstüne geliyor, tam ekran yapmadan yazı ekleyemiyorum, fixed şeklinde kalmış css kodu galiba o neden olur sadece bendemi oluyor? teşekkürler.

isa
Ziyaretçi
isa

Wordpres 4.7 güncellemesi yaptım site 500 hatası verdi. 4.6.1 de normal çalışıyor. nedeni ne olabilir acaba

isa
Ziyaretçi
isa

yazı bölümünün altında yazar seçimi vardı. oradan yazar seçimi yapabiliyordum. ancak wp yeniden yükledim sonra yazar seçimi yapamıyorum. öyle bir bölüm yok nasıl düzenleyebilirim

Coşkun
Ziyaretçi
Coşkun

Müdür eklentinin linkini paylaşmadın bari adını yazsaydın