WordPress için Google Font eklentisi

0
2056

Daha önce Google font kullanımının kod kullanarak nasıl yapılacağı ile ilgili bir yazı yazmıştım. Biraz uzmanlık gerektirdiği ve her blog yazarının bu işlemi yapamayacağını düşünerek bu yazımda wordpress için Google Font eklentisi hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bahsedeceğim eklendi WP Google Fonts adında bir eklenti olup her zaman olduğu gibi Yönetim paneli içerisinde Yeni Eklenti ekleme kısmından sitenize kurabilirsiniz.

Yukarıda link verdiğim yazıda da okuyabileceğiniz gibi Google Fonts sayfasına giderek size uygun fontları öncelikle seçmelisiniz. Daha öncede belirttim, fontların tümü Türkçe karakterler içermediğinden seçiminizi buna göre yapmalısınız. Hatta genel bir kural olarak hazırladığım blog sitelerinde çok bilinmeyen fontları kullanmamayı tercih ederim. Benim için içeriği dolu bir blog sayfası şeklinden daha önemlidir.

Eklenti hakkında bahsetmeye devam edecek olursak, yükleme yaptıktan sonra Yönetici Panelinde ‘Ayarlar’ menüsü içerisinde WP Google Fonts kısmını tıklayıp eklentiyi ayarlamak için açabilirsiniz. Açtığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa karşınıza gelecektir.

wp-google-font-ayarlari

Burada en üstte  ‘Reenie Beanie’ yazan kısımdan kullanmak istediğimiz font için seçim yapıyoruz. Hemen altında bir rakamı ile başlayan kısımda font sitilini seçeceğiz ve iki rakamı ile başlayan kısımdan ise bu seçim yaptığımız fontu yazılarımızın hangi alanlarında kullanacaksak buradan seçeceğiz. Burada bir wordpress sitesinde veya daha genel söylersek HTML yazım kuralları içerisindeki temel yazım şekilleri bulunmaktadır. Yukarıdaki örnekte H1 için seçim yapılmış, yani başlıklar için font seçilmiştir. Bu kısımdan tüm yazı yazma şekillerinize atamalar yapabilirsiniz.

Üç numara ile başlayan kısımda ise ‘Custom’ yani isteğe bağlı CSS ekleme şansına sahipsiniz. Bu kısımda mesela bir eklentinin veya yeni yüklenen bir temanın CSS dosyası için font ayarı yapabilirsiniz. Bunların kendine özel CSS dosyaları olduğundan genel yazma ayarlarını düzenleyerek font değişikliği yapılamaz.

Eklentinin kullanımı bu kadar basittir. Yapılan değişiklikleri kaydettiğinizde font ayarlarınız tamamlanmış olacaktır. Yaptığınız değişiklikleri sitenizde uygulamalı olarak gördükten sonra uyumsuz olduğunu düşündüğünüz font ayarlarını değiştirerek sitenize uygun fontu rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Umarım işinize yaramıştır, eğer yaradıysa paylaşın ki herkes okusun ve faydalansın, bilgi paylaştıkça çoğalacaktır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!