WordPress için hareketli sosyal medya eklentisi

0
1192

Genelde sosyal medyanın çok yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla sitelerimize takip edilebilmek için değişik ikonlar eklemeye başladık. Artık normal olarak dizayn edilmiş hangi siteye giderseniz bu ikonlarla karşılaşırsınız. Bu yazımla diğer sitelere göre biraz fark yaratabileceğiniz bir eklentiden bahsetmek istiyorum. WordPress için hareketli sosyal medya eklentisi ile sitenizin sosyal ortamlarda takibini biraz daha fazla artırmanız mümkün. Bahsedeceğim eklentinin adı Floating Social Media Icon. Uygunluğunu bilmem ama floating kelimesini hareketli olarak tercüme ettim.

Öncelikle eklentiyi sitenizin Yönetici Panelinden yükleyerek etkinleştirin. Etkinleştirdiğinizde sol menüye aşağıda gördüğünüz gibi bir menü gelecektir.

sosyal-medya-eklentisi-menu

Menünün en üstündeki Settings kısmını tıklayarak ayarlara gidebilirsiniz. Burada öncelikle 20’nin üzerinde bulunan ikon temalarından seçim yapın.

sosyal-medya-eklentisi-secimBu seçimi yaptıktan sonra ikonların boyutunu seçebileceğiniz ayarlar kısmı bulunmaktadır. Buradan 16*16 px boyutundan 55*55 px boyutuna kadar geniş bir aralık mevcut. Benim yaptığım testte 32*32 px boyutundaki ikon setinin sitelerde uygun olabileceğini gösterdi. 48*48 px ikon setini de denedim ancak biraz büyük gibi geldi ve sitede çok sırıttı.

sosyal-medya-eklentisi-ikon-buyukluguBundan sonra gelen kısımda paylaşacağınız sosyal medya ortamlarının sıralamasını sürükle-bırak şeklinde kendinize göre ayar yapabilirsiniz. Yani dilediğiniz şekilde sıralamanız mümkün.

sosyal-medya-eklentisi-siralamaSon olarak ta sosyal medya hesaplarınızı gireceğiniz bölüm bulunmakta. Burada hangi ortamları kullanmak istiyorsanız o hesaplarınızı ekleyin. Eklediğiniz hesapların ikonları otomatik olarak görüntülenecektir. Burada da bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Eğer ikonlarınızın boyutunu yüksek seçerseniz veya buraya 5’ten fazla hesap girerseniz ikonlar 2 sıra halinde görüntülenmekte ve pek şık durmamakta. Tavsiyem en çok kullandığınız sosyal ortamlar için bu eklentiyi kullanmanız olacaktır.

sosyal-medya-eklentisi-hesap-girisiYükleme yapıp bu eklentiyi kullanmaya başlamadan önce bu eklentinin nasıl çalıştığı ve nasıl göründüğünü merak ediyorsanız buraya tıklayarak resmi sayfasını ziyaret edip ekledikleri demoyu oradan görebilirsiniz. Beğenirseniz yukarıda da açıklamaya çalıştığım gibi çok basit bir şekilde ayarlamalarını yapıp kullanabilirsiniz.

Bir de son olarak eklenti menüsünde bulunan Misc yani çeşitli ayarlamalar kısmına kısaca değinmek istiyorum. Buradan eklentinin ayarlar sayfasında bulunan reklamları ve teklifleri kaldırabilir, uyarıların görüntülenme ayarını değiştirebilir ve mobil cihazlarda görüntülemek isteyip istemediğinizin ayarını yapabilirsiniz.

Umarım beğendiğiniz bir yazı olmuştur, paylaşmanız dileğiyle, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!