WordPress için kullanımı basit bir captcha eklentisi

0
905

WordPress ile hazırlanmış bir site için kullanımı basit ve işlevsel bir captcha eklentisi nedir sorusu için bu yazıyla cevap vermeye çalışacağım. Güvenlik tüm web siteleri için vazgeçilmez ve en önde gelen konudur. Tabiki sadece captcha kullanımı ile bu sorun halledilemez ancak wordpress gibi yönetici paneli olan, kullanıcı ve ziyaretçilerle etkileşimli web sitelerinde siteye uğrayanın bir robot mu yoksa gerçek bir kişi mi olduğunun tespiti sağlanmış olur.

Eklentiler içerisinde birçok captcha eklentisi mevcuttur ancak burada bahsi geçecek olan kullanımı gayet basit ve işlevsel bir eklentidir. Öncelikle BURAYI tıklayarak eklentiyi indirip kurabilir yada eklenti kurmakla alakalı yazımızı okuyarak eklentiyi kurabilirsiniz. Eklenti kurulup aktifleştirildikten sonra ayarlar kısmını tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir görüntüyü sayfada göreceksiniz.

captcha-secenekler
Captcha Seçenekleri

Yukarıda gördüğünüz kısımda bizden hangi alanlarda güvenliği kullanmak istediğimizi sormaktadır. Hepsi seçili varsayılan olarak gelmektedir. Böyle kalmasında da bir sakınca yoktur. Pro özellikler de mevcut olup ücret ödendiği taktirde bu özellikler kullanılabilmektedir ancak bu haliyle bile yeterli bir eklentidir. İletişim Formu gibi bazı sayfalar için farklı güvenlik araçları mevcut olup site içerisinde güvenlik kategorisinde bunlara ulaşabilirsiniz.

captcha-ayarlar
Captcha Ayarları

Burada ‘Giriş Güvenliği’ yazdığım yere siz dilediğiniz birşeyi yazabilirsiniz, bana en mantıklı gelen bu olduğu için bunu yazdım. Aritmetik işlemlerden istediğinizi seçebilirsiniz, sadece toplama, çıkarma veya çarpma gibi, yada tümünü bırakırsanız rastgele olarak aritmetik işlemler kullanıcıya sorulacaktır.

Captcha  complexity level kısmında bir rakamı yazı ile mi yoksa rakamsal ifadeyle mi sormak istediğinizin seçimi yapılacak, eğer ikisini de seçili bırakırsanız yine tesadüfi olarak bazen yazı, bazen rakam veya her ikisinin karışımı şeklinde sorulacaktır.

captcha-yonetici-giris-ornegi
Yönetici Girişinde Captcha Güvenliği

Resimde Yönetici Paneli girişinde ortaya çıkan örnek bir kullanımı görmektesiniz. Burada bizden 3 x    = dokuz şeklinde basit bir matematiksel ifade sorulmaktadır. Boşluk kısmına rakamla 3 yazdığımızda eşitlik sağlanmış ve giriş izni verilmiş olacaktır. Dikkat edilirse hem rakam hem yazı ifadeleri eşitlikte yer almaktadır.

Kullanımı bu kadar basit olup sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir!