WordPress için kullanışlı bir üyelik sistemi eklentisi

14
6104

WordPress içerisinde normal bir üyelik sistemi ve her bir üye için standart olarak mevcut abone, editör, yazar gibi roller vardır. Eğer sitenizde üyeleri ücretli, ücretsiz, gold, pro vb. şekilde kategorilere ayırıp, sitenizdeki içerikleri bu kategorilere göre yayınlayacaksanız var olan üyelik sisteminden daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Bu işlevi kazandırmak için onlarca eklenti bulmanız mümkün. Ancak burada ihtiyacınıza cevap verebilecek wordpress için kullanışlı bir üyelik sistemi eklentisi hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Simple Membership Eklentisi

Simple Membership adlı bu eklenti ile sitenize dilediğiniz gruplandırma ile (gold, pro, ücretli, ücretsiz vs.) üyelik sistemi oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu üyelikleri aylık, yıllık gibi sürelerle ayarlayabilir, süreleri dolunca belirli bir abonelik ücreti ile yenileyebilirsiniz.

Kurulumunu yaptıktan sonra sitenizin Yönetici Paneli menüsüne Blog Üyeliği adında bir menü eklenecek.

blog-uyeligi-menu

Burada ilk açılan sayfada üyeleri görüntüleyebilir yada kendiniz üye ekleyebilirsiniz. Ayrıca üyelerin durumu ile ilgili (aktif, inaktif vs.) düzenlemeler de buradan yapılabilir.

Üyelik Düzeyleri menüsü içerisinden girişte bahsettiğim sitenize uygulayacağınız üyelik sistemi ile ilgili tüm işlemleri yapabilirsiniz.

blog-uyeligi-duzeyleri

1 numara ile gösterdiğim kısımdan Yeni Ekleyin butonu ile farklı üyelik seviyeleri belirleyebilirsiniz. Üyelik seviyeleri ekleme sayfası aşağıdaki gibi açılacak.

blog-uyeligi-yeni-uye-seviyesi-ekleme

Burada ilk kısma seviye adını yazdıktan sonra ikinci kısımdan görev seçimi yapacaksınız, bunu Abone olarak bırakacaksınız. Son kısımdan ise bu üyelik için günlük, haftalık, aylık, yıllık yada belirli bir tarihte üyeliğini sonlandırabileceğiniz ayarlama yapılabilir.

2 numara ile gösterdiğim ve Üyelik seviyeleri adındaki kısımda ise size İngilizce olarak içerik koruma ile alakalı örnek gösterilmekte ve aşağıda örneğini eklediğim şekilde her yazı ve sayfa hazırlama şablonunun altında bulunmaktadır. Yani bir yazı yazdığınızda yazı sayfasından bunun üyelere özel olmasını sağlayabiliyorsunuz.

blog-uyeligi-icerik-koruma-ornek
1 nolu kısımdan koruma, 2 nolu kısımdan da erişebilecek üyeliği seçeceksiniz.

3. sekme olan Category Protection adlı bölümden bir kategorinin tamamını oluşturduğunuz bir üyelik seviyesine atayabilirsiniz.

blog-uyeligi-kategori-koruma

Sitenize yukarıdaki şekilde üyelik alanları ekledikten sonra Ayarlar menüsünden birçok özelliği kontrol edebilirsiniz. Menüyü tıkladığınızda aşağıdaki şekilde bir sayfa açılacak.

blog-uyeligi-ayarlar

Genel Ayarlar, adından da anlaşıldığı gibi eklentinin genel ayarlarını içeriyor. Burada en önemli kısım Sayfa Ayarları.

blog-uyeligi-sayfa-ayarlari

Eklentiyi yüklediğinizde yukarıda işaretlediğim sayfalar varsayılan olarak hazır geliyor. İsterseniz başka sayfalar oluşturup buradaki linkleri oluşturduğunuz o sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Ayarlar kısmındaki Paypal Settings ücretli üyelikte kullanılabilir. Email Settings kısmından üyelere verilecek otomatik cevaplar için düzenleme yapılabilir. Tools kısmından kayıt tamamlamada eposta gönderilmediyse yeniden posta gönderebilirsiniz. Advanced Settings kısmından girişten sonra belirli bir sürede otomatik çıkış, üyelik iptali ve üyeliğini onaylamayan yeni üyelerin hesaplarının otomatik silinmesini sağlayabilirsiniz.

Addon Settings olarak adlandırılan son sekmeden ise Add-on menüsünden eklediğiniz eklenti içerisinde kullanılabilecek uygulamaların ayarlarını yapabilirsiniz. Uygulamaların listesini sol menüdeki Add-ons sayfasında bulabilirsiniz.

blog-uyeligi-eklentiler

Bunlardan kullanmak istediğinizi eklenti ile beraber kullanabilirsiniz. Mesela Google reCAPTCHA ile üyelik formlarına spamlardan korunmak için güvenlik eklenebilir.

Payments menüsü ile Paypal üzerinden yapılan ödemeleri, ödeme ayarları ve ödeme almak için gereken butonları oluşturabilirsiniz. Eğer bir Paypal hesabınız varsa bu özellikleri kullanabilirsiniz.

Kısa ve öz olarak bu yarayışlı eklentiyi tanıtmaya çalıştım. Eklentinin kullanımı ile ilgili kendi sayfalarında Documentations adı altında ayrıntılı yazılar (maalesef İngilizce) mevcut. Kullanım ve kurulumu ile ilgili sıkıntılarınızda iletişim formundan bize ulaşırsanız yardımcı olabiliriz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

14
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
8 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
MuhammetvedatleventDoğan ErbayHakan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet
Ziyaretçi
Muhammet

Hocam merhaba, siteme eklentiyi yükledim fakat üye kaydı sırasında sorun yaşıyorum. Form Builder kurmak istedim fakat ücret istiyor.

vedat
Ziyaretçi
vedat

Merhaba, wordpress te kurduğum siteme, kendim seçenek ekleyebileceğim (Yani Meslek,Mezun olunan Üniversite, Yaş vb. seçenekler ekleyebileceğim) ücretsiz bir login üyelik eklentisi istiyorum. Ücretsiz olması şuan için önemli. Acilen yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

levent
Ziyaretçi
levent

iyi günler.ders videomun kayıtlı ögrencimin mesela 5 kez izlemesini istiyorum.5 izleme hakkı olacak.bu programda gün var.nasıl yapılacağı hakkında bilgi verebilirmisiniz tesekkürler

Doğan Erbay
Ziyaretçi
Doğan Erbay

Merhabalar Hocam,
Makaleleriniz zevkle okuyorum. Benim sorum şu olacak. İndirme web sitem var. Bu siteme üyelerin belirli sınırda dosya indirmelerine izin vermek istiyorum. Atıyorum A kişisi 1. ci pakete üye olduğunda 30 adet download yapabilsin. 2. ci pakete üye olursa 50 adet download yapabildin. userpro ve membership te yapamadım. Bu konuda önerebileceğiniz bir eklenti varmıdır wp için.
İlginiz için şimdiden teşekkür eder başarılar dilerim.

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Merhaba;
Mevcut üyelerim var ancak üyeler bölümünde bu üyeleri göremiyorum ?
Bu eklenti üyeleri kendi tablosunda mı saklıyor?
Eklenti silinince üyelerde mi siliniyor?
Mevcut üyeler üzerinde bir işlevi var mı bilgilerinizi rica ederim.

Basri Can
Ziyaretçi
Basri Can

Hocam merhaba,dediklerinizi yaptım linkler geldi fakat member login’e tıkladığımda verdiği link’e yönlendirme yapmıyor hosting firmasına yönlendiriyor yardımcı olur musunuz?

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

B2b Eticaret sitemde ürünlerin sadece üyelerin görmesini istiyordum eklenti acayip işime yaradı . Elinize klavyenize sağlık

aki
Ziyaretçi
aki

tüm epostalar için teşekkür ederim! wp yeniyim ve bi sorunum var… her resim yükledimde wp upload klasöründe ayni fotoğrafın çeşit formatla bolünmüş olarak görüyorum neden acaba? şimdiden teşekkürler.