WordPress için Türkçe yazım denetimi eklentisi

0
1431
Tüekçe yazım denetim sayfası

WordPress için Türkçe yazım denetimi eklentisi ile yazılarınızın imla denetimini yazı yazarken yapabilirsiniz. Nasıl mı? Bunun için bu yazıyı yazdığım esnada herhangi bir wordpress eklentisi mevcut değildi. Burada anlatacağım yöntem tarayıcı üzerinden nasıl denetim yapılabileceği hakkında bilgi verilecektir.

Bahsedeceğim eklenti Mozilla Firefox tarayıcısı üzerinde çalışan bir eklentidir. Öncelikler Firefox tarayıcısına sahip değilseniz burayı tıklayarak indirip yükleyebilirsiniz. Yükleme yaptıktan sonra veya mevcut firefox tarayıcınızı açarak adres satırına https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/turkce-yazim-denetimi/ yazıp Türkçe denetim eklentisini indirebileceğiniz sayfaya gideceksiniz.

Tüekçe yazım denetim sayfası
Tüekçe yazım denetim sayfası

Yazı yazımı sırasında ‘Türkçe Yazım Denetimi 3.5’ versiyonu mevcuttu. Yukarıda gördüğünüz ‘Add to Firefox’ butonunu tıkladığınızda eklentinin yüklenmesinin engellendiği ve izin vermeniz gerektiği ile ilgili bir uyarı görüntülenecektir.

Eklenti yükleme izni
Eklenti yükleme izni

Burada ‘izin ver’ seçili halde iken tamam deyip eklentinin yüklenmesini onaylıyoruz. Onayladıktan sonra tarayıcının üst kısmındaki menüden Araçlar->Eklentiler dediğimizde aşağıdaki gibi bir eklentiler sayfası açılacaktır. Burada sol menüde görülen Sözlük tıklandığında eklentinin yüklendiğini görebilirsiniz. Eğer etkin durumda değilse kullanabilmeniz için etkinleştirmeniz gerekecektir.

Eklentinin yüklendiğine dair kontrol
Eklentinin yüklendiğine dair kontrol

Eklenti yüklendikten sonra wordpress sitenize yeni bir yazı eklediğinizde veya önceden hazırladığınız bir yazı içerisinde tekrar düzenleme yapmak istediğinizde yanlış yazdığınız veya Türkçe olmayan kelimelerin altı aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi dalgalı kırmızı çizgi ile gösterilecektir. İster kendiniz düzenleyebilir, isterseniz farenizin sağ butonu ile kelimenin üzerini tıklayarak önerilen kelimelerden birini seçebilirsiniz. Böylece siteniz daha düzgün yazılmış blog sayfaları ile daha şık görünecektir.

Yazım denetimi
Yazım denetimi

Beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile paylaşmaktan çekinmeyiniz, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!