WordPress ile haber sitesi yapılır mı-Diken.com.tr

0
461

Site incelemelerim devam ediyor. Bu yazımda başlığı “WordPress ile haber sitesi yapılır mı-Diken.com.tr” şeklinde çarpıcı bir biçimde vermek istedim. Nedeni ise Diken adlı internet haber sitesinin gerçekten bu işi WordPress kullanarak hakkıyla yapıyor olması. WordPress altyapısı ile hazırlanmış ve aynı zamanda benim de bağımsız haber kaynağı olarak görüp takip ettiğim bir haber sitesi.

diken-ana-sayfa

Siteye giriş yaptığınızda karmaşık olmayan, fazla detaya girmeyen bir menü sizi karşılıyor. Menüden sonra hemen alt tarafta güncel haberlerin slayt halinde verildiği bir slider bulunuyor. Ana sayfa aşağı doğru indirildiğinde haber başlıklarına göre haberleri bulabiliyorsunuz. Sitenin en sevdiğim kısmı Bir Söz adındaki bileşen içerisinde sabitlenen ve John Keane tarafından söylenmiş olan bir söz : “Bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz.” Belki de bu söz Diken’in yayın politikası hakkında sizlere bir ipucu verecektir.

Site haber sayfalarında gezdiğinizde öyle diğer büyük! haber siteleri gibi reklam arası haber okumuyorsunuz. Bir haber okurken o gün güncelliğini koruyan diğer haberlerin listesi sol tarafta başlıklar halinde veriliyor. Ayrıca ilişkili haberleri de o an açılan habere göre yazının en sonunda bulabiliyorsunuz.

Teknik olarak incelediğimde ise şunları söyleyebilirim. Site News Pro Theme adlı bir hazır tema kullanılarak dizayn edilmiş. Cache için W3 Total Cache kullanılmış. Share Buttons by Lockerz ve Simple Social Icons paylaşım için kullanılan eklentiler. Genesis altyapısı da kullanılan sitede slayt dizaynı için Genesis Responsive Slider kullanılmakta.
Güvenlik olarak Sucuri tarafından yapılan incelemede hiçbir sorun yoktu ve site güncellemeleri ile ilgili de sıkıntı bulunmamakta.

diken-sucuri-sonuc

GTMetrix sitesi üzerinden yaptığım analizde de site hızı, yeniden yüklenme hızı ve SEO’yu etkileyecek diğer ayarlamaların da iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. Yani hız yönünden de geçer not almıştır.

diken-gtmetrics-sonuc

Her ne kadar English şeklinde bir menü başlığı bulunsa da bu site dilinin 2 dil seçenekli olduğunu göstermiyor. Sadece bazı önemli uluslararası haberler bu kategori içerisinde yayınlanmakta.

WordPress alt yapısının ve beğendiğim bir haber sitesinin tanıtımını yaptığım yazımı beğendiğinizi umuyorum. Paylaşırsanız herkes haberdar olur.
İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

Değerlendirme
Dizayn
İçerik
Teknoloji
Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.
wordpress-ile-haber-sitesi-yapilir-mi-diken-com-trSite incelemelerim devam ediyor. Bu yazımda başlığı "Wordpress ile haber sitesi yapılır mı-Diken.com.tr" şeklinde çarpıcı bir biçimde vermek istedim. Nedeni ise Diken adlı internet haber sitesinin gerçekten bu işi Wordpress kullanarak hakkıyla yapıyor olması. Wordpress altyapısı ile hazırlanmış ve aynı zamanda benim de bağımsız haber...