WordPress kategorilerini yeniden sıralama

0
1457

WordPress kategorilerini yeniden sıralama ile ilgili geçenlerde bir ziyaretçiden mesaj aldım. Kategorileri sıralamak istediğini, bunu yapabileceği bir yöntem bulamadığınız söyledi. Daha önce ben de b öyle bir ihtiyaç duymadığımdan küçük bir araştırma yaptım. Bununla ilgili wordpress kod yapısı içerisinde yöntem gösterenler vardı. Bu yöntemler hem biraz karışık hem de pratik olmadığından burada onlardan bahsetmeyeceğim.

Kategori, bildiğiniz gibi Yazılar menüsü altında oluşturduğumuz ve yazılarla sayfaları içerisinde grupladığımız bir özelliktir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız varsa daha önce yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yaptığım araştırmada Category Order and Taxonomy Terms Order adında bir eklenti buldum. Denemesini yapmak için yükledim ve kullandım. Kullanışlı bir eklenti olduğuna karar verdim ve sizlere de bahsetmek istedim. Eklenti sayfasına buradan gidip inceleme yapabilirsiniz.

Ayrıca eklenti tam olarak dilimize çevrilmemişti. Çevirisini de yapmaya çalıştım, umarım hatalı olmamıştır.

Category Order and Taxonomy Terms Order

Aslında kullanımı ile alakalı anlatılacak pek fazla bir şey yok. Eklentiyi sitenizin yönetici panelinden kurup etkinleştirdikten sonra Yazılar menüsü içerisine Kategori Sıralama adında bir menü eklenecek. Burayı tıklayarak kategorileri sıralayabileceğiniz sayfaya gidebilirsiniz.

Burayı tıkladığınızda daha önce oluşturduğunuz tüm kategori başlıkları sıralanıyor. Burada fare ile sürükle-bırak şeklinde bir uygulamayla kategorileri yeniden sıralama yapabilirsiniz. Aşağıya basit bir gösterimini ekledim.

Aslında bu tip bir eklentide harf sırasına göre, oluşturma tarihine göre vs. sıralama olmalı. Siz de bu yazıyı okurken mutlaka bu özellikler aklınıza gelmiştir. Bu konuda kötü bir haberim var. Bu gibi özellikler eklentinin PRO sürümünde bulunuyor. “Bu eklentinin gelişmiş bir sürümü mevcut olduğunu biliyor muydunuz?” yazan kısımda Devamını Oku dediğinizde pro sürümü ile alakalı ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer çok fazla sayıda kategoriye sahip değilseniz veya spesifik bir sıralama yapmayacaksanız bence pro sürüme hiç gerek yok. Bu haliyle işinizi rahatlıkla görecektir. Ama karar sizin, dilerseniz pro sürümünü alıp kullanabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!