WordPress küçük resimleri yeniden boyutlandırma

7
3053

Bir yazı yazdığımızda eklediğimiz resim veya fotoğrafların birden fazla boyutu otomatik olarak oluşur. Bu boyutlar hem ziyaretçilerin kullandığı teknoloji (masaüstü, tablet, telefon vs) için hem de temamızın sayfalarına yerleştirmek içindir. WordPress küçük resimleri yeniden boyutlandırma bazı durumlarda mecburen yapılmalı.

Bahsettiğim resimlerin değişik boyutlarını Yönetici Panelinde Ortam menüsünü tıkladığınızda görmezsiniz. FTP ile veya CPanel içerisinde sitenizin Uploads klasörünü açtığınızda bu resimleri görebilirsiniz.

Yukarıda verdiğim örnekte gördüğünüz gibi bir resmin birçok boyutta versiyonu bulunuyor ve bu normal olarak tüm wordpress sitelerinde bulunur.

WordPress küçük resimleri yeniden boyutlandırma ne zaman gerekir?

Kullandığımız wordpress temasını değiştirdiğimizde, evet temel olarak bu işlem sonrası. Özellikle blog işine yeni başladıysak sık sık tema değişikliği yapıyoruz. Böyle zamanlarda daha önce kullandığımız tema için oluşturulan küçük resimler yeni temaya uymayabiliyor. Siteyi açtığımızda yerine oturmamış küçük resimler sebebiyle uyumsuzluğu bariz olarak görebiliriz.

Bu durumda önceki temaya göre ayarlanmış resimleri yeniden boyutlandırmak gerekir. Regenerate Thumbnails eklentisi bu durumlar için imdadımıza yetişiyor. Bu işlemi 2 şekilde yapabiliriz.

Toplu olarak yeniden boyutlandırma

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdiğinizde Yönetici sayfasında Araçlar>Regen. Thumbnails şeklinde bir menü ekleniyor.

Burayı tıklayınca eklentinin sayfasında bazı İngilizce açıklamalar ve altında tüm resimleri yeniden oluşturmanız için Regenerate All Thumbnails butonu var. Burayı tıklamanız ile beraber işlem başlıyor ve tüm resimlere uygulanıyor. Başka bir şeye gerek yok.

Tek resmi yeniden boyutlandırma

Eğer resimlerden birkaçını yeniden boyutlamak isterseniz bunun için Ortam menüsünü tıklayarak tüm resimlerin olduğu sayfaya gidin. Burada düzenlemek istediğiniz resmin adını yazarak bulun.

Sol üst köşede işaret ettiğim gibi resimleri liste olarak sıralayın. Değiştirmek istediğiniz resmin üzerine geldiğinizde alt tarafında linkler çıkacak. Ok ile işaret ettiğim Regenerate Thumbnails linkini tıkladığınızda yalnızca o resim için yeni boyutlar oluşturulacaktır.

Bu işlemler sonrası sitenizi yeniden ziyaret ettiğinizde tün resimlerin düzeldiğini göreceksiniz. Eğer başka bir sebepten problem yoksa bu eklenti sorununuzu çözecektir.

Umarım işinizi görür, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!