WordPress kullanılan site sayısı artmaya devam ediyor

2
226

İçerik yönetim sistemi altyapısı ilk olarak Joomla kullanmıştım. Sonra WordPress ile tanıştım. Gerek kullanım kolaylığı, gerek eklenti, tema vs. desteğinin fazla olması sebebiyle başka bir yönetim sistemi arayışına girmedim. W3Techs sitesinde yayınlanan bir habere göre WordPress kullanılan site sayısı artmaya devam ediyor. Mart 2019 verilerine göre tüm web sitelerinin 3’te 1’i (% 33.5) WordPress altyapısına sahip.

WordPress sonrasında gelen diğer alt yapılara baktığımda en yakın takipçisi % 2.9 ile Joomla. İnanılmaz bir fark mevcut. Bu kadar farkı yaratan sebepler var tabiki.

Mobil dostu

WordPress kesinlikle bu yönüyle teknolojiye ayak uyduruyor. Gün geçtikçe mobil cihazlardan internete giriş oranı hızla artmakta. Böyle olunca site sahibi olarak bu alanda rekabet edebilmeniz için sizinde buna hazır olmanız gerekiyor. Eğer wordpress ile site hazırladıysanız bunu dert etmenize gerek yok. İngilizce “Mobile responsive” denilen, yani sitenin açıldığı cihaza uyumlu bir sayfa gösterimi wordpress ile sorunsuz gerçekleşiyor.

Becerikli

İşletmesine özel bir web sayfası olmasını herkes talep eder. Binlerce tema, binlerce eklentisiyle kendinize veya işletmenize özel bir web sayfası hazırlamak wordpress ile mümkün. Ayrıca SEO uyumlu olması artı bir özelliktir. Yoast ve All in One Seo gibi çok başarılı eklentiler ile SEO yönünü kuvvetlendirme şansınız mevcuttur.

Kullanım Kolaylığı

PHP, CSS, HTML vs. denilince çoğu kimse web olayına korkuyla bakıyor. Haksız sayılmazlar, tüm bu özellikleri bilmek, hakkıyla kullanmak ve bir site hazırlamak (kendimi de dahil ediyorum) kolay değil. WordPress tüm bunları ve fazlasını içeren ancak kullanıcıdan bunları bilmesini beklemeyen bir altyapı. Birçok özellik görsel olarak kullanıma sunulduğundan bilgisayar kullanmayı bilen herkes bu altyapı ile site hazırlayabilmekte.

İşte temel olarak bu yönleri WordPress’i ileriye taşımaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de bu istatistik WordPress yönünden pozitif ilerlemeye devam edecek gibi görünüyor. Biz de kullanmaya devam edeceğiz. Hepinize iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!