WordPress kullanmak için HTML, CSS veya PHP bilgisi gerekir mi

0
512

Geçenlerde bir soru ile karşılaştım ve bu yazımla sizlere kısa da olsa bilgi vermek istedim. Soru “WordPress kullanmak için HTML, CSS veya PHP bilgisi gerekir mi” şeklindeydi.

Aslında soruya kısaca evet veya hayır demek doğru olmaz ancak öncelikle cevabım “hayır”dan yana olacaktır. Kısaca neden ilk cevabım bu olur onu açıklayacağım.

WordPress tarzında içerik yönetim sistemleri büyük yazılımcı takımları tarafından hazırlanan ve desteklenen sistemlerdir. Ayrıca bu gibi sistemlerin güncellenmesi, geliştirilmesi vb işlemler de bu takımların sayesinde gerçekleştirilmektedir. Web sayfası hazırlamak isteyenler bu altyapıları kullanarak içeriklerini yani yazılarını kolaylıkla hazırlayıp sitelerini oluştururlar.

Ayrıca bu temel sistemlerin yanında eklenti diye bildiğimiz yan uygulamalar ise php, html ve css gibi yazılımsal konularda iyi olan bireylerin hazırladıkları ve bu temel sistemlere kullanışlı özellikler ekleyen uygulamalardır. Eklentileri de kullanmak için bahsettiğim yazılımsal konular hakkında bilgi sahibi olmanızı gerektirmez.

Sizin wordpress uygulamasıyla bir site veya blog oluşturabilmeniz için gerekli tek şey bu uygulamanın kullanımını (yazı nasıl yazılır, sayfa nasıl oluşturulur, menüler nasıl eklenir vs) bilmeniz yeterlidir.

Gelelim neden “evet” olabileceğine. Bu yazılımları ve özellikle PHP yazılımını bilmeniz sizlerin de eklenti veya tema hazırlamak konusunda önünüzü açacaktır. Kendiniz bir tema hazırlayabilir veya basit eklentiler oluşturabilirsiniz.

CSS ve HTML kodlarına aşina olursanız ücretli veya ücretsiz bir tema kullansanız dahi yazılarınızın fontunu değiştirmek, renkleriyle oynamak, yazı boyutunu düzenlemek gibi basit uygulamaları yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sanırım yazının sonunda bu bahsedilen uygulamaları bilmenize gerek olmadığını gördünüz ancak bilgi her zaman için güçtür ve eğer biraz işin mutfağına inmek isterseniz öğrenmenizde fayda olacaktır.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!