WordPress Memory Exhausted Hatası ve Çözümü

0
385

Bazen site taşıdığınızda veya bir eklenti yüklediğinizde hata ile karşılaşırsınız. Bu yazı ile WordPress memory exhausted hatası ve çözümü ile ilgili basit bir yöntemden bahsedeceğim. Öncelikle bu hata aşağıdaki gibi karşınıza çıkabilir.

Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted 
(tried to allocate 2148617 bytes) in 
/home/kullanici/public_html/wp-includes/plugin.php on line 85

Bu hataya php içerisinde hafıza kullanımı limitinin aşılması sebebiyet vermektedir. Bunu düzeltmek için başka birçok yöntem olmakla beraber burada anlatacağım yöntem basit ve kullanışlı bir yöntemdir.

Öncelikle Filezilla vb tarzdaki ftp programı ile sitenize bağlanın. Burada wp-config.php adında sitenizin konfigürasyon stillerinin bulunduğu kodlar yer almaktadır. Bu dosyayı bilgisayarınıza indirin ve basit bir not editörü ile (not defteri, notepad ++ vb) açın. Bu kodların başladığı <?php sırasının hemen altına şu kodu ekleyin.

define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');

Kodu ekledikten sonra dosyayı kaydederek ftp programı yardımıyla sunucunuza tekrar yükleyin.

Burada hafıza limitini 64M’e yükseltmiş olacağız. Kodu başka satırlara ekleme şansınız da var ancak en baş satıra eklemeniz durumunda sorunsuz çalışacaktır. Eğer bu kodu ekledikten sonra hala aynı hata ile karşı karşıya kalıyorsanız sitenizin php.ini dosyasında düzeltme yapılması gerekir. Bunun için sitenize alan sağladığınız hosting firmasına karşılaştığınız hatayı ve memory limitinin artırılması için bir talepte bulunabilirsiniz.

Umarım problemin çözülmüştür. Konu ile ilgili aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz. İşinize yaradıysa ve yazımı paylaşırsanız sevinirim, iyi bloglamalar.

Paylaşmak önemsemektir!