WordPress nedir ve nasıl kullanılır

0
1002

Bu sitenin de çıkış amacı olan wordpress nedir ve nasıl kullanılır sorusuna kısaca bu yazımla cevap vermeye çalışacağım. WordPress (kısaca WP) web aleminde yüzlercesi bulunan CMS (İçerik Yönetim Sistemleri)’nden biridir ancak şu an için milyonlarca web sayfasının kullandığı en popülerler içerik yönetim sistemidir. Blog yazarlığı günümüzde çok revaçta olan ve insanların tecrübelerini, bilgilerini ve yaşam tarzlarını paylaştıkları bir olgu haline gelmiş bulunmaktadır. İnsan dediğimiz paylaşan bir varlıktır ve bunu web ortamında da paylaşabilmesinin kolaylığı WP gibi hazır web ortamları sayesinde olmaktadır. Tabi ki ilk çıkış amacı her ne kadar bu olsa da alışveriş, forum, tanıtım vb. birçok alanda da artık WP sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Çekirdek olarak belirli özellikleri bulunan WP, eklentiler ve temalarla sınırsız bir hal almış bulunmaktadır. WP sitesinin İngilizce olan http://en.wordpress.com/stats/ istatistik sayfasını ziyaret ederseniz WP’nin büyüklüğünü daha iyi anlama fırsatınız olacaktır.

WP’nin bu kadar yayılmasının başında kullanım kolaylığı gelmektedir. Dilerseniz wordpress.com sayfasından 3-5 dakikada bir web sayfası oluşturabilir, yada ücretsiz elde edeceğiniz php yazılımı ile sitenize rahatlıkla entegre edebilirsiniz. Com ile Org arasındaki kullanım farkları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir diğer ve en önemli özelliği ücretsiz olması ve yüzlerce ücretsiz tema ihtiva etmesidir. Sitenize WP’yi kurduktan sonra tema yükleme sekmesinden dilediğinizi beğenip ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Tema yükleme ile ilgili yazımıza buradan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yine binlerce eklenti ile sitenizin görünümünü ve işleyişini profesyonel hale getirmeniz mümkündür. Eklenti, yukarıda dediğimiz gibi WP’nin kendi içerisinde olmayan veya içeriği yönüyle zayıf kalan bazı yeni özelliklere verilen ad olup açıklamaları ile beraber binlerce ücretsiz eklenti bulma şansına sahipsiniz. Eğer eklenti nasıl yüklenir sorusuna cevap isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Henüz ülkemizde kullanımı ve desteği az olsa da gün geçtikçe bu sitelerin sayısı hızla artmaktadır. Zaman içerisinde sitemize de arada bir uğradığınız taktirde yüzlerce destek sayfası ile kullanımı ve sorunların çözümü ile  ilgili bilgileri bulmaya devam edeceksiniz.

Yazımızı ve diğer yazılarımızı beğeniyorsanız paylaşım yapmaktan veya bizi takip etmekten çekinmeyiniz, bilgi paylaşıldıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!