WordPress sayfasında sağ fare tıklamasını engelleme

4
6308

Bir işe emek harcayan kişilerin en çok şikayet ettikleri konulardan biri emeklerinin çalınmasıdır. Özellikle kendi fikirleri veya uğraşlarını bir işe aktarmış olanlar haklı olarak bu durumdan şikayet ederler. Bu konu web dünyası için daha yaygın bir durumdur. Hal böyle olunca kişiler emek veya fikirlerini korumak için değişik arayışlara girerler. Burada size bahsedeceğim wordpress sayfasında sağ fare tıklamasını engelleme ile ilgili 2 eklenti de bu amaçla hazırlanmıştır.Anlatıma geçmeden önce şunu da söylemeden yapamayacağım. Maalesef bu eklentileri veya daha başka yöntemleri deneyerek sitenizde yayınladığınız içeriğin korunması tam olarak mümkün değildir. Bu yöntemlerle sadece basit web kullanıcılarını engelleyebilirsiniz. Burada hırsıza yol göstermeyeceğim ancak işin uzmanı olmuş ve emek harcamadan sayfa hazırlayan kişilerin önüne geçmenin yolunu bulmanız zordur. Dileğimiz gelişmiş ülkelerde yürürlükte olan Koruma Kanunlarının ülkemizde de işlemesini beklemektir.

Biraz karamsar bir girişten sonra konu ile ilgili ilk eklentimden bahsedeyim. ‘WP Content Copy Protection & No Right Click‘ adındaki bu eklenti ile yapabileceklerinizi aşağıda liste halinde vermeye çalıştım.

  • Seç ve kopyala özelliğini engelleme
  • Sitenizdeki resimlerin kopyalanmasını engelleme
  • Sağ mouse tıklama özelliğini kaldırma
  • Sağ mouse tıklandığında engellemeyle ilgili kullanıcıya uyarı mesajı gönderme
  • CTRL+A, CTRL+C, CTRL+X,CTRL+S or CTRL+V tuş kombinasyonlarını engelleme

Bu özellikleri eklentinin ayarlarına giderek yapabilir ve sitenizde koruma oluşturabilirsiniz. Ayrıca pro versiyonu da mevcut olup yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı satın almanızı gerektirecek bir durum olmadığı görüşündeyim.

Bahsedeceğim diğer eklenti ise ‘No Right Click Images Plugin‘ yani fotolarda sağ mause tıklama engelleme eklentisi. Bir javascript ile çalışan bu eklenti ile sitenizdeki fotoğrafların sağ tık ile kopyalanmasının engellenmesi amaçlanmış. Eklentiyi kurup incelediğinizde başka ayarları da bulunmaktadır. Temel olarak amacı foto kopyalanmasının önüne geçmektir. İşin komik olan yanı sizlere yukarıda anlattığım durumu eklentinin sayfasında da yazıyor olmasıdır. Yani bu yöntemin ancak derinlemesine bilgi sahibi olmayan web gezginlerinin kopyalama işlemini engelleyeceği, diğerlerine fayda sağlamayacağı belirtilmiş. Acı ama gerçek bu!

Bunları yazarken direkt olarak içerik kopyalamanın yanlışlığından bahsediyorum, bazen (ben de dahil) ister istemez siteye konulan materyallerde kuralları bilmeden bizler de delmiş olabiliriz. Önemli olan alınacak uyarıları dikkate alarak ilgili içerik için düzeltme yapma veya tümden kaldırma işlemini devreye koymaktır. Bu site ile alakalı böyle bir durum görürseniz lütfen iletiniz. Konu hakkında düzenleme yapılacağından şüpheniz olmasın.

Özgün değerlerinizin hak ettiği yeri bulmasını temenni etmekten başka bu konu hakkında söyleyecek bir sözüm yoktur. Umarım açıklayıcı olmuştur. Paylaşırsanız sevinirim, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!