WordPress SEO hakkında bilinmesi gerekenler

3
679

Açılımı Search Engine Optimization olan SEO bir yazıyla açıklanması zor olan çok genişŸ bir alanı kapsamaktadır. Konu hakkında çok yanlış bilgiler ve bilgilendirmeler de bulunduğundan WordPress SEO hakkında bilinmesi gerekenler hakkında özet halinde doğru bildiklerimi anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle şunu bilmelisiniz. Arama motorları (Google, Yahoo, Bing, Yandex vs) birer makinadır, bu makinanın nasıl çalışacağına programcılar tarafından geliştirilmiş algoritmalar karar verirler. Bu arama motorlarının kullandığı karmaşık sistemler de durağan değildir. Her geçen gün edindikleri tecrübelerle kullanıcılarına daha iyi hizmet vermeye çalışırlar. Web site tasarımcıları bu arama motorlarında sitelerin ön sıralarda çıkması için bu sistemleri çözmeye çalışmasıyla SEO kelimesinin ortaya çıkmıştır.

SEO nedir?

Çok özet bir ifadeyle oluşturulan bir web sitesinde bulunan içeriklerin arama motorlarında iyi bir sıralamada çıkması için yapılan çalışmalar diyebiliriz. Arama motorlarının web sitelerini sıralamak için geliştirdiği sistemler gizlidir ancak bunların tahmin edilmeleri de çok zor değildir. Temel olarak yapılması gerekenler bilinmekte ve SEO ile bu çalışmalar yapılmaktadır.

SEO neden önemlidir?

Bunu çok basit bir örnekle açıklayacağım. Mesela siz moda ile ilgili blog sitesine sahipsiniz. Sadece Türkiye içerisinde moda ile yüzlerce ve hatta binlerce moda içerikli site mevcuttur. Bunların içerisinden sıyrılıp arama motorlarının ilk sayfalarında yer ala bilmenizin tek yolu SEO yönünden iyi hazırlanmış bir web sayfası olmaktır.

SERP nedir?

Google arama motoru içerisinde yaptığınız bir aramada karşınıza gelen ve 10 adet sonucu içeren sayfa Google tarafından SERP olarak kısaltılmıştır. Açılımı Search Engine Result Page yani Arama Motoru Sonuç Sayfası demektir. Her web tasarımcısı veya website sahibinin bir arama sonucunda olmak istediği bu sıralamada ilk sayfada yer almak yani ilk 10’a girmektir.

Meta Description (Açıklama) nedir?

Aşağıda Google’da yapılan bir arama sonucunda gelen bir örneği görmektesiniz.

google-arama-sonucu-ornegi

Burada Meta yani sayfa içerisindeki verilen bilgilerin bir özeti bulunmaktadır. Meta Açıklaması denilince sayfada verilen bilgilerin bir özeti anlaşılmaktadır. Yazının başlığı, kalıcı bağlantılar, yazının özeti vb. bu Meta Description kelimesini kapsamaktadır.

Meta Keywords nedir?

Meta Description ile arasında pek fark yoktur. Site veya bir yazı ile alakalı anahtar kelimeler bu kategoriye girmektedir. Google sonuç sıralamasında bu özelliği kullanmadığını bildirmektedir ancak Yahoo ve Bing gibi arama motorları bu kelimeleri sıralama faktörü olarak kullanmaktadır.

Site haritası (sitemap) nedir?

Yukarda dediğim gibi, arama motorları birer makinadır ve sizin bu makinalara bazı bilgiler vermeniz onları yönlendirmeniz gerekir. Kısaca sitenizde bulunan içeriğin arama motorlarına özet halde gönderilmesi işlemine indexleme ve gönderdiğiniz veriye de site haritası veya index diyebiliriz.

Algoritma nedir?

Arama motorlarının veritabanında milyarlarca veri bulunmaktadır. Bu verilerin bir çoğu birbirine benzeyen içeriklerdir. Bir kullanıcı arama yaptığında bu veriler içerisinden bir mantık dahilinde sıralanması işlemi için arama motorlarının kullandığı sistem bütününe algoritma diyebiliriz. Her arama motorunun kendine özel sistemi mevcuttur. Bunlar her ne kadar açıkça belirtilmese de büyük bir çoğunluğu işin uzmanları tarafından tahmin edilebilmektedir.

Sonuç sıralamaya etki eden temel faktörler nelerdir?

Site içeriği ve özgünlüğü, arama motoru için sayfanın ayarlanması, alan adı sahipliğinin süresi, ziyaretçilerin sayfada kaldığı süre, sayfaya gelen ziyaretçinin sitenizde başka sayfaları okuma yüzdesi, fotoğraflarınızın açıklaması, yazıların fontları, site yönlendirmeleri, sitenize başka sitelerden gelen bağlantılar ve başka sitelere gönderilen bağlantılar, etiketler, sayfanızın yüklenme süresi, sosyal paylaşım ortamlarında sitenizin ne ölçüde var olduğu. Bunlar temel olarak aklıma ilk gelenler, bunların haricinde küçük-büyük onlarca faktör bulunmaktadır.

Genel olarak SEO için bazı konulara açıklık getirmeye çalıştım. Yazımın başında da değindiğim gibi çok geniş bir alanı kapsayan konular hakkında temel olarak bir resim çizmeye çalıştım. Ayrıca SEO başlığı altında topladığım ve bu konuyla ilgili yazdığım yazılara da bir göz atabilirsiniz. Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz konularla ilgili yorum kısmından yazarak cevap arayabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!