WordPress Shortcodes Ultimate eklentisi

0
1999

WordPress Shortcodes Ultimate eklentisi ile neler yapılabilir sorusuna bu yazımda bilgi vereceğim. Bu eklenti ile İngilizce ‘shortcode’ denilen Türkçe olarak kısa kod olarak adlandırabileceğimiz birçok özelliği wordpress sitemizde kolaylıkla yapabiliriz.

Öncelikle biraz daha açmak gerekirse, wordpress ile bir yazı hazırlarken yazı yazma için kullanılan editörün yapabilecekleri kısıtlıdır. Bu sebepten dolayı bu editörün bahsedeceğimiz eklentinin yüklenmesiyle zenginleştirilmesi mümkün olacaktır. Gerekiyorsa eklenti kurulumu ile ilgili yazımı okuyarak bu eklentiyi yükleyin.

Eklenti yüklendikten sonra Yazı Düzenleme sayfasında aşağıdaki gibi bir özellik eklenecek.

shortcode-ultimate-butonu

Bu butonu tıklayarak tüm kısayolları görebilirsiniz ve dilediğinizi yazınıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

shortcode-ultimate-kisayol-listesi

Yukarıda gördüğünüz kısa kodları ‘Filter by type’ yani çeşidine göre sıralama yapabilirsiniz. Örneğin Media kısayolunu tıklayarak sadece video ekleme ilgili kısayolları görebilirsiniz. Bu özelliklerden birini eklemek için tıkladığınızda karşınızda bir pencere açılacak, açılan pencerenin en altında HTML şeklinde o kodla ilgili bilgiler yer alacaktır.

shortcode-ultimate-tablo-ornek

Yukarıdaki fotoda gördüğünüz gibi Content kısmında tıkladığınız kodla ilgili hazır içerik yer alır. 2 nolu kısma tıklayarak yaptığınız değişiklikleri anlık görüntüleyebilirsiniz. İşlemleriniz bitince Insert shortcode butonunu tıklayarak kodu yazıya ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki fotoda da bir tablo ekleme ile ilgili ön çalışmayı görmektesiniz. 1 nolu kısımda yaptığım değişiklikler anında aşağıda görüntülendi ve işlem bittikten sonra kodu yazıya ekledim.

shortcode-ultimate-tablo-girme

Mesela bir Youtube videosu ekleyeceksiniz, o da çok basit. Ana menüde yer alan kısa kodlar içerisinden Youtube tıklandığında aşağıda gördüğünüz parametreler karşınıza gelecek. Burada Url kısmına videonun url’sini girdikten sonra alttaki video boyutu, Responsive olsun mu (youtube butonları vidoya ekleme) otomatik olarak sayfa açıldığında başlasın mı gibi özelliklerini tamamladıktan sonra bitti, videoyu sayfaya eklediniz.

shortcode-ultimate-youtube-ornek

Gördüğünüz gibi onlarca özelliği yazınıza ekleyebileceğiniz çok kullanışlı bir eklentidir. Aşağıda Youtube’dan bir videonun bu eklenti ile eklenmiş örneğini görmektesiniz. Umarım DNS ayarlarınız vardır çünkü bu yazıyı hazırladığımda Youtube hala yasaklıydı. Eğer açıldıysa videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim, beğendiğim bir video.

Umarım yazım faydalı olmuştur, eğer öyleyse paylaşalım herkes okusun, çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!