WordPress şifre korumalı yazı hazırlama

1
459

Bazen web sayfası hazırlarken yazılan yazıların bazılarının şifre korumalı olması talep ediliyor. Mesela bir şirketin birçok servisi var ve sadece onların görebileceği, içerisinde yalnızca onları ilgilendiren dokümanların olduğu bir sayfa buna örnek olabilir. Wordpress şifre korumalı yazı hazırlama için bu yazımda WordPress’in kendi içerisinde olan bir özelliğin kullanılmasından bahsedeceğim.

Bir yazı yazmak için sayfayı açtığınızda sol tarafta bulunan sütunda Yayımla menüsü içerisinde aşağıdaki ekran alıntıda görüldüğü gibi Görünürlük adında bir özellik vardır.

sifreli-yazi-ayar-yeri

Burada yazıların varsayılan olarak “Herkese Açık” şeklindeki seçimin bulunduğu kısmın sağında diğer seçenekleri görmek için Düzenle sekmesini tıklayınca üç farklı seçenek göreceksiniz.

sifreli-yazi-secenekler

Bir numarayla gösterdiğim kısmı açıklamaya gerek yok sanırım, iki numara ile gösterdiğim ve yazının konusunu oluşturan kısmı açıklamadan önce üç numaralı kısmın ne işe yaradığını belirteyim. Eğer Özel olarak ifade edilen kısmı seçerseniz yazıyı yalnızca Yönetici ve Editörler görebilir. Site üyeleri ve site ziyaretçileri yazıyı göremezler.

Parola korumalı kısım ise sizin yukarıda bahsettiğim gerekçelerle hazırlayacağınız yazılarınız için kullanılabilir. Bu seçeneği işaretlediğimizde yazı için oluşturulacak parola karşımıza çıkacaktır.

sifreli-yazi-parola-girisi

Bu kısma bir parola girip yazıyı yayınladığınızda artık yazılarınız sadece parolayı bilen kişilerle paylaşılacaktır. Yazıyı okumak isteyenler linki tıkladıklarında parola girmeleri istenecek ve bu sayfayı paylaşmak istediğiniz kişilere parolayı verdiğinizde yalnız onların okumasını sağlayacaksınız.

Üçüncü kısım olan Özel seçeneğinden farklı olarak parola korumalı sayfaların linki herkese gösterilir. Özel seçeneğinde ise yazılar sitenizde yalnızca Yönetici veya Editör olarak giriş yaptığınızda size gösterilecek, diğer kullanıcılar bu yazıların linklerini de göremeyecektir.

Bu arada bu özellik sayfa hazırlamalarında da aynen geçerlidir. Sayfa ile yazı arasındaki farkın ne olduğunu bilmeyenler daha önce yazmış olduğum bir yazıyı okuyabilir.

Umarım işinize yarayacak bir yazı olmuştur, şifre korumalı veya özel siteler için başka yazılarım da olacak, takip etmeye devam edin.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!