WordPress site haritası-sitemap oluşturma eklentisi

4
3524

Bu yazımda site haritası nedir biraz ondan bahsedip wordpress site haritası-sitemap oluşturma eklentisi olan Google XML Sitemaps hakkında bilgi vereceğim.Site haritaları, arama motorlarına sitemizi daha rahat tanıtmak için hazırlanan XML tarzı dosyalardır. Bu dosyanın sitenizde bulunması Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının sitenizi daha uygun indexlemesni sağlayacaktır. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için vazgeçilmez ve gerekli bir dosyadır.

WordPresste bu dosyaları hazırlamak için birçok eklenti mevcuttur ancak benim de kullandığım ve memnun olduğum Google XML Sitemaps eklentisinin site haritası oluşturmak için uygun olduğunu düşünüyorum. Bunun haricinde birçok başka eklenti bulmanız mümkündür.

Öncelikle eklentiyi Yönetici Sayfasına giderek kuracaksınız, yardıma ihtiyacınız varsa yeni eklenti ekleme ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. Eklentiyi yükleyip aktif hale getirdikten sonra ayarlar kısmından yapılabilecek düzenlemeler ile ilgili bilgi verelim. Ayarlara ulaşmak için aşağıda gördüğünüz ‘Settings’ kısmını tıklıyoruz.

google-sitemap-settings

Temel ayarlar kısmında sitenize yeni bir yazı eklendiğinde bunun Google ve Bing’e bildirilmesini istiyorsanız kutucukları seçili bırakacaksınız. Alt kısımda bulunan ‘Sanal robots.txt’ dosyasına site haritası URL’ini ekle’ kısmı seçildiğinde robots.txt dosyasının en üst kısmına haritanın konumu ile ilgili bir satır otomatik olarak eklenecektir. Dikkat edilmesi gereken husus sitenizde bir robots.txt dosyası olması gerekir. Konu hakkında bilginiz yoksa robots.txt dosyası oluşturma yazımı okuyabilirsiniz.

temel-ayarlar

Daha sonraki kısımda Site Haritası İçeriği adında ayarlar kısmı mevcut. Burada sitemizin hangi sayfalarının arama motorlarında gösterilmesini istediğimizi belirleyeceğiz. Eğer sadeca yazıları istiyorsak Blog Yazılarını Dahil Et dememiz yeterli. Aşağıdaki varsayılan örnekte Anasayfa, Blog ve Sabit sayfalar indexlensin denmektedir.

site-haritasi-icerigi

Bunun altında ‘Hariç Tutulacaklar’ adında bir ayar kısmı bulunmaktadır. Buradan istediğiniz kategorileri işaretleyerek indexlenmesini engelleyebilirsiniz. Ama genel olarak bunu pek önermem,  eğer okunmasını istemiyorsanız neden kategori oluşturacaksınız ki?

kategori-cikarma

‘Sıklıkları Değiştir’ kısmında robotların sitenizi ziyaret etme sürelerini ayarlayabilirsiniz ancak genellikle buna pek uymazlar, yine de siz bu ayarları yaparak en sık yazı yazdığınız kısımları buna göre ayarlama şansına sahipsiniz.

ziyaret-sureleri

Son olarak ‘Öncelikler’ adında bir ayarlar kısmı bulunmaktadır. Buradan da hangi sayfaların veya yazıların öncelikli olarak taranmasını talep ediyorsanız burada ayarlayabilirsiniz.

ziyaret-oncelikleri

Tüm ayarları yaptıktan sonra ‘Seçenekleri Güncelle’ deyip kayıt altına alacağız. Eğer varsayılan ayarlara geri dönmek isterseniz ‘Seçenekleri Sıfırla’ diyerek bunu sağlayabilirsiniz.

secenekleri-kaydet-veya-sifirla

Artık bir site haritası XML sayfanız oluşturuldu, bundan sonrası Arama Motorlarına kalmış durumda.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşın lütfen, bilgi paylaştıkça çoğalacaktır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
EmreMehmet HAKANErsincihan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre
Ziyaretçi
Emre

Teşekürler bişey daha sormak istiyorum ben temami kurdum yaklaşık yüz elli yazı paylaştım sitemde ziyareti olarak giriş yaptığımda sadece 2 adet yazım gözüküyor ama ekledigim temada yazılar alt alta güzel bir şekilde yazılar gözüküyor acaba o ayarı nerden yapmam gerekiyor

Ersin
Ziyaretçi
Ersin

Öncelikle merhabalar, emeğine sağlık. nekadar alakalı olur ama şöyle bişi danışmak istiyorum. ben bir tema satın aldım ama kaynak kodlarda olsun php’lerde olsun tema kurucusu isimlerini eklemiş bazı kısımlara. örnek: buradaki firma ismi yerine yazmış. bunları temizlememe gerek varmı. sitemde bi sikinti yaratırmı? teşekkürler.

cihan
Ziyaretçi
cihan

Hocam Bende Beyaz sayfa oluyo bunun nedeni ne eklentileriden kaynaklı değil