WordPress site haritası-sitemap oluşturma eklentisi

4
4550

Bu yazımda site haritası nedir biraz ondan bahsedip wordpress site haritası-sitemap oluşturma eklentisi olan Google XML Sitemaps hakkında bilgi vereceğim.Site haritaları, arama motorlarına sitemizi daha rahat tanıtmak için hazırlanan XML tarzı dosyalardır. Bu dosyanın sitenizde bulunması Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının sitenizi daha uygun indexlemesni sağlayacaktır. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için vazgeçilmez ve gerekli bir dosyadır.

WordPresste bu dosyaları hazırlamak için birçok eklenti mevcuttur ancak benim de kullandığım ve memnun olduğum Google XML Sitemaps eklentisinin site haritası oluşturmak için uygun olduğunu düşünüyorum. Bunun haricinde birçok başka eklenti bulmanız mümkündür.

Öncelikle eklentiyi Yönetici Sayfasına giderek kuracaksınız, yardıma ihtiyacınız varsa yeni eklenti ekleme ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. Eklentiyi yükleyip aktif hale getirdikten sonra ayarlar kısmından yapılabilecek düzenlemeler ile ilgili bilgi verelim. Ayarlara ulaşmak için aşağıda gördüğünüz ‘Settings’ kısmını tıklıyoruz.

google-sitemap-settings

Temel ayarlar kısmında sitenize yeni bir yazı eklendiğinde bunun Google ve Bing’e bildirilmesini istiyorsanız kutucukları seçili bırakacaksınız. Alt kısımda bulunan ‘Sanal robots.txt’ dosyasına site haritası URL’ini ekle’ kısmı seçildiğinde robots.txt dosyasının en üst kısmına haritanın konumu ile ilgili bir satır otomatik olarak eklenecektir. Dikkat edilmesi gereken husus sitenizde bir robots.txt dosyası olması gerekir. Konu hakkında bilginiz yoksa robots.txt dosyası oluşturma yazımı okuyabilirsiniz.

temel-ayarlar

Daha sonraki kısımda Site Haritası İçeriği adında ayarlar kısmı mevcut. Burada sitemizin hangi sayfalarının arama motorlarında gösterilmesini istediğimizi belirleyeceğiz. Eğer sadeca yazıları istiyorsak Blog Yazılarını Dahil Et dememiz yeterli. Aşağıdaki varsayılan örnekte Anasayfa, Blog ve Sabit sayfalar indexlensin denmektedir.

site-haritasi-icerigi

Bunun altında ‘Hariç Tutulacaklar’ adında bir ayar kısmı bulunmaktadır. Buradan istediğiniz kategorileri işaretleyerek indexlenmesini engelleyebilirsiniz. Ama genel olarak bunu pek önermem,  eğer okunmasını istemiyorsanız neden kategori oluşturacaksınız ki?

kategori-cikarma

‘Sıklıkları Değiştir’ kısmında robotların sitenizi ziyaret etme sürelerini ayarlayabilirsiniz ancak genellikle buna pek uymazlar, yine de siz bu ayarları yaparak en sık yazı yazdığınız kısımları buna göre ayarlama şansına sahipsiniz.

ziyaret-sureleri

Son olarak ‘Öncelikler’ adında bir ayarlar kısmı bulunmaktadır. Buradan da hangi sayfaların veya yazıların öncelikli olarak taranmasını talep ediyorsanız burada ayarlayabilirsiniz.

ziyaret-oncelikleri

Tüm ayarları yaptıktan sonra ‘Seçenekleri Güncelle’ deyip kayıt altına alacağız. Eğer varsayılan ayarlara geri dönmek isterseniz ‘Seçenekleri Sıfırla’ diyerek bunu sağlayabilirsiniz.

secenekleri-kaydet-veya-sifirla

Artık bir site haritası XML sayfanız oluşturuldu, bundan sonrası Arama Motorlarına kalmış durumda.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşın lütfen, bilgi paylaştıkça çoğalacaktır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!