WordPress site hızını test etme

4
3239

WordPress site hızını test etme amacıyla hazırlanmış sayısız web sitesi mevcuttur. Bunun için hazırlanan eklentiler de bulabilirsiniz. Bu yazımda benim kullandığım bir siteden bahsetmek istiyorum. Bu site sadece hızı test etmiyor, ayrıca site hakkında güzel test sonuçları veriyor. Burada yapacağınız test sonucunda sitenizle ilgili genel problemler ve hızınızı düşüren faktörlerle ilgili bilgiler de verilmektedir.

Sitenin adı Pingdom olup adının üzerini tıklayarak siteye gidebilirsiniz. Burada öncelikle aşağıda resmini koyduğum şekilde test edeceğiniz sitenin adresini gireceğiniz bir kısım var.  Site dili İngilizce ancak önerileri okuyup anlamasanız da en azından sitenizin hızını test etmiş olacaksınız. Şimdi kısaca özelliklerinden ve verdiği sonuçlardan bahsedeyim.

site-hizi-ayar

Bu site URL’sini girdiğiniz kısmın hemen altında bulunan ve 4 numara ile işaretlediğim ‘Settings’ kısmını tıkladığınızda 2 ve 3 numara olarak görünen diğer ayarlar mevcut buradan 2 ile gösterilen kısmı işaretlerseniz yaptığınız testi bu siteye giren herkes görüntüleyebilir. 3 numaralı kısımdan ise test için hangi bölgedeki sunucuları kullanmak istediğinizin seçimini yapacaksınız. Burada yaptığınız seçime göre sitenizin barındırma hizmetini aldığınız mesafe değişik olacağından site hız testinizin sonucu da farklı olacaktır.

Tüm bunları yaptıktan sonra ‘Test Now’ dediğinizde siteniz kısa bir süre test edilecek ve sonucunda aşağıdaki gibi genel bir sonuç alacaksınız.

site-hizi-sonuc

Burada sırasıyla 100 üzerinden bir değerlendirme, sorgu sayısı, yükleme süresi ve sayfa boyutunu göreceksiniz. Bunun altında ise elips içerisine aldığım ve ‘faster than 89%’ şeklinde bir kısım görmektesiniz. Bu ifade şu ana kadar yapılan site testleri içerisinde sizin diğer sitelerin % kaçından daha hızlı olduğunu ifade etmektedir. Yani örnekte gördüğünüz teste göre testi yapılan site diğer sitelerin % 89’undan daha hızlı denilmektedir. Bazen ‘faster’ yerine ‘slower’ kelimesi görebilirsiniz (umarın görmezsiniz ama) bu da sitenizin hızının çok düşük olduğuna işaret eder. Bu elde ettiğiniz sonuçları aşağıda gördüğünüz sosyal paylaşım butonları ile paylaşabilirsiniz.

Bu özet testin hemen altında dört başlık altında sayfa analizleri bulunmaktadır.

site-hizi-ozet

1 ile gösterilen ve hemen altında gördüğünüz sayfanın içeriğinin yüklenmesiyle ilişkili grafiksel bir bölüm mevcut. Buradan site bileşenlerinin yüklenmesiyle alakalı bilgileri görebilirsiniz. 2’de Performans değerlerini, 3’te sayfa analizlerini, 4’te ise daha önce yaptığınız testlerin tamamını görebilirsiniz.

Kullandıkça özelliklerini daha iyi görüp, daha çok faydalanmaya başlayacağınızı düşünüyorum. Eğer sizlerin de kullandığı ve faydalı olduğunu düşündüğü web siteleri veya araçlar var ise benimle paylaşmanızı isterim. Bu siteden herkese duyurabiliriz ve herkes faydalanır.

Umarım faydalı olmuştur, paylaşalım diğerlerinin de haberi olsun, bilgi paylaşıldıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!