WordPress site incelemesi: gezipgordum.com

2
108

Gerçekten gezmek bir kültür ve yapılan gezilerin bir blog sitesi ile paylaşılması kolay şey değil. Yine güzel hazırlanmış bir gezi blog hakkında bilgi vermek istiyorum. Tabi ki bir amacım da WordPress ile neler yapılabildiğini göstermek.

WordPress site incelemesi: gezipgordum.com

gezip-gordum-ana-sayfa

Öncelikle ilk gözüme çarpan konu ile başlamak istiyorum, sitede kullanılan fotoğraflar gerçekten bir harika ve bu yönüyle büyük bir tebriği hak ediyorlar. Yazı aralarında kullanılan grafikler de çok hoş ayrıca.

Site Hakkımızda sayfasını okuduğunuzda 4 gezginin site için emek verdiğini görüyorsunuz. Sitenin kurucusu Sami Altınay ve diğer arkadaşları beraber siteye içerik sağlıyorlar. Blog hakkında şu cümleleri kullanarak kendilerini ifade etmişler;

Gezip görmek bizim için vazgeçilmez bir yaşam tarzı. Yeni yerler görmek, dünyanın farklı renklerini yerinde hissetmek bizim için yaşamın en keyif verici anlarından. Yaptığımız gezilerden keyif aldığımız kadar seyahat konusunda insanlara ilham ve imkan verebilmeyi de çok seviyoruz. Bu amaçla 2011 yılında yayına başladığımız Gezipgordum.com bugün 4 yaşını geride bıraktı. Amacımız turlara katılarak ya da bireysel olarak gezenlere elimizden geldiğince yol gösterici olabilmek.”

Tema

Site, Themeforest kaynaklı 15Zine – HD Magazine adlı bir tema kullanılarak oluşturulmuş ve bence iyi bir tema seçimi yapılmış.

gezip-gordum-tema

İçerik

Yazıyı kaleme aldığım sırada 460 Avrupa, 196 Türkiye, 26 Balkanlar, 10 Asya ve 6 Dubai hakkında yazı bulunuyordu. Yani içerik yönünden bayağı zengin bir blog. Ayrıca 50 civarında Seyahat Rehberi başlığı altında tecrübe edindikleri seyahat deneyimleri ile alakalı yazı mevcuttu.

Teknik İnceleme

Teknik olarak site hızını incelediğimde Pingdom sitesi üzerinden yaptığım hız testinin iyi olduğunu söyleyebilirim. Test edilen siteler içerisinde % 75 oranında siteden daha hızlı oldukları sonucu çıktı.

gezip-gordum-pingdom-hiz-testi

GTmetrix sitesi üzerinden yaptığım site incelemesinde ise bazı yapılası gerekenler olduğu görülmekteydi. Özellikle Javascript ve fotoğraflarla alakalı kimi sorunlar sebebiyle yüzdeleri biraz düşük çıktı ama kesinlikle kötü şeklinde nitelendirilemez.

gezip-gordum-gtmetrix-testi

Sitenin Facebook, Twitter, Google+ ve Youtube gibi sosyal ortamlarda açılmış hesapları var ve bu yönüyle de aktif bir blog. Siteye katkı veren arkadaşları kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum, blog sitelerini ve yaptıklarını takip etmeye devam edeceğim. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

Değerlendirme
İçerik
Dizayn
Görsellik
Teknoloji
Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.
wordpress-site-incelemesi-gezipgordum-comEğer gezmeyi seviyorsanız içerik ve görselliği çok iyi olan bir site, mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.