WordPress site incelemesi: Kalan Müzik

0
97

Yıllardır belkide birçok sanatçının buradan çıkardığı albümleri dinlediniz ve hatta dinlemektesiniz. Benim gerçekten sevdiğim birçok sanatçının albümü Kalan Müzik firmasından yayınlanmıştır. Kısa bir tanıtım videosu belki biraz fikir verebilir.

WordPress ile hazırlanmış siteleri incelerken denk geldiğimde çok mutlu oldum ve bu pazar bu siteyi size tanıtmak istedim.

WordPress site incelemesi: Kalan Müzik

Öncelikle Kalan müzik ile ilgili kısa bir bilgiyi sitenin “hakkında” sayfasından alarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Kalan Müzik, 1991 yılında Hasan Saltık tarafından kuruldu. Kuruluş amacı az bilinen kültürleri ve müzik türlerini bir arşiv halinde toplayıp müzik piyasasında bu birikime bir pazar yaratmak olarak özetlenebilir. Kalan müziğin müzik piyasasındaki bugünkü farklı konumu da bu amacın farklılığından kaynaklanıyor. Bu farklı amaç öncelikle 78 devirli taş plakların temizlenerek yeniden basımını gündeme getirdi ve böylece Kalan bunu Türkiye’de ilk gerçekleştiren kurum olma özelliğini de kazandı.”

Şimdi de teknik olarak incelemek istiyorum.

Görünüm

kalan-muzik-sayfasi

Site kendisine özel hazırlanan bir tema ile kurulmuş. Görünüm, yan sütunların kullanımı ve istenilen sayfaya kolaylıkla ulaşılmasıyla çok iyi dizayn edilmiş. Aranılan bir sanatçıyı veya albümü bulmak ta kolay. Genel olarak iyi hazırlanmış diyebilirim.

Aynı zamanda sitenin İngilizce sayfalarının bulunması da “Gerçek Müziğimizin” dünyaya tanıtımına katkı sağlayacağı düşüncesindeyim.

Hız

Çok hızlı bir siteye sahip olduklarını söyleyemeyeceğim. Pingdom ve GXmetrix sitelerinde yaptığım testlerde orta düzeyde bir hızda kaldı.

kalan-muzik-gtmetrix--testi
GXmetrix analiz sonucu
kalan-muzik-hiz-testi
Pingdom analiz sonucu

Güvenlik

Site yazılar yönünden her ne kadar güncel olsa da yazıyı kaleme aldığım gün yaptığım testte WordPress sürümü 4.1.1 olarak görünmekteydi. Bu tabi ki güvenlik açısından bir problem olarak durmaktadır. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi içerik yönetim sistemlerinde güncellik en önce gelen unsurların başındadır.

kalan-muzik-guvenlik-testi

Sonuç olarak her ne kadar eksikleri bulunsa da kendilerini yaptıkları işler ve iyi görünümlü siteleri için tebrik etmek istiyorum. Başarılarının devamıyla birlikte takipçisi olmaya devam edeceğim.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

Değerlendirme
Görünüm
İçerik
Hız
Güvenlik
Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.
wordpress-site-incelemesi-kalan-muzikSonuç olarak her ne kadar eksikleri bulunsa da kendilerini yaptıkları işler ve iyi görünümlü siteleri için tebrik etmek istiyorum. Başarılarının devamıyla birlikte takipçisi olmaya devam edeceğim.