WordPress siteniz için neden orijinal tema kullanmalısınız

4
830

WordPress siteniz için neden orijinal tema kullanmalısınız derken öncelikle orijinal olmayan veya illegal olan tema ne demek onu tarif edelim. Bazı web siteleri başkaları tarafından satın alınmış ücretli temaları ücretsiz bir şekilde web üzerinden dağıtmaktadırlar. Bu temalar her ne kadar o sitelerde ücretsiz dağıtılıyor olsa da bu o temanın ücretsiz olduğunu göstermemektedir. İşte bu tema aslında orijinal olmayan bir temadır. Böyle olunca doğal olarak bu durumdan ister sitemez bir şüphe duymak gerekir, bu şekilde dağıtılıyorsa bu işte bir bit yeniği olması lazım. İşte bu soruya duyulan merakınızı bir parça da olsa gidermeye çalışacağım.

Zararlı Scriptler

Bu türden dağıtımlarda dağıtımı yapan kişilerin, kullanıcı bilgilerini ele geçirmek, sitenizin yönetici paneline ulaşmak, kendi reklamlarını sizin kuruduğunuz site aracılığıyla yayınlamak gibi birçok amaç doğrultusunda küçük yazılımlar eklemesi muhtemel bir durumdur. Böylece siz ücretsiz tema elde ettim derken bilmeden bu tip olayların bir kurbanı olabilirsiniz. Hatta çoğu durumda siteniz tümden ele geçirilebilir.

Güncelleme

Yazılım dünyasını en önemli özelliklerinden biri sürekli bir şekilde güncelleniyor olmasıdır. WordPress eklenti ve temaları da sürekli güncellemeler geçirmekte böylelikle daha stabil kalmaktadır. Tema satın alındığı takdirde bu güncellemelere satın alınan site üzerinde kolaylıkla erişebilir ve blogunuza uygulayabilirsiniz. Yeni özellikler ve daha iyi görünümler bu sayede oluşacak olup ücret ödemeden elde edeceğiniz temada bu şansınız olmayacaktır.

Destek

Satın alınan temada eğer ThemeForest gibi köklü ve sağlam bir web sitesini tercih ederseniz aldığınız temaya hem sahibinden hem de ThemeForest tarafından destek alırsınız. Gerektiğinde direkt probleminizle ilgili mesaj atarak kısa sürede cevap alabilirsiniz. Tekrar yazacağım ama para ödemeden elde edeceğiniz tema sorunlarıyla genellikle kendiniz ilgilenmek durumundasınız.

İllegalite

Yani yasa dışı bir durum içerisinde olmanız. Ülkemizde büyük bir çoğunluk illegal yollarla elde edilen yazılımlar, filmler, müzikler vb. kişi ve kuruluş hakları bulunan konularda hiçbir bilgisi olmadan ihlaller yapmaktadır. Birçok durumda bunun farkında bile olmamaktadırlar. Ancak bu haklar Avrupa ve Amerika gibi ülkeler tarafından çok titizlikle uygulanmakta ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelere de yasal olarak düzenlemeler yapılmış bu haklara uyma konusunda baskıda bulunmaktadırlar. Gelecekte bu haklara uyma ile alakalı kişilere büyük yaptırımlar gelmesi muhtemel bir durumdur.

Eğer ciddi bir blog oluşturmak istiyorum diyenlerdenseniz benim tavsiyem ya kısa bir araştırma ile binlercesine ulaşabileceğiniz ücretsiz bir tema seçmeniz yada ücretli temaları ücretini ödeyerek kullanmanızdır. Genel olarak bir tema için ödenen para maksimum 50 $ civarunda olmakta ve budan kaçayım derken telafisi daha sonra çok daha zor durumlarla karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilmektedir.

Beğendiyseniz yazımı paylaşmaktan çekinmeyiniz, çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!