WordPress sitenizde toplu silme işlemi yapma

1
3998

Nasıl yaşam durağan değilse sitelerimiz de durağan değil. Hergün birçok yazı yazıyoruz, kategori açıyoruz, kullanıcı oluşturuyoruz. Zaman geçtikçe ya yazılar eskiyor, yada güncelliğini yitiriyor. Mesela birkaç yıl önce ÜDS diye bir sınav vardı ve kaldırıldı. Yerine YDS geldi. Yarın ne gelir bilinmez. Böyle bir durumda wordpress sitenizde toplu silme işlemi yapma olayını nasıl hallederiz?

Ne gerekiyor?

Bu işlemler için bir eklenti kullanacağız. Bulk Delete adındaki bu eklentiyi öncelikle yükleyip etkin hale getirin. Eklenti yüklenince sol tarafa Bulk WP adında bir menü ekleniyor ve altında yapabileceğiniz işlemlerle ilgili alt menüler var.

Burada ilk menü tıklandığında yukarda gördüğünüz yazılar ile ilgili silme sayfası geliyor. 1 numara ile gösterdiğim kısımda sırasıyla Tüm Yazılar, Tüm Taslaklar, Tüm Bekleyenler, Tüm İleri Tarihliler, Tüm Özel Yazılar, Tüm Sabitlenmiş Yazılar şeklinde sıralanmış. Buradan silmek istediğiniz yazı kategorisiniz seçebilirsiniz.

2 numaralı kısımda tarih seçimi var. Belirli bir tarihten daha eski yazıları bu kısımdan seçim yapabilirsiniz. 3 numarada ise sistemsel bir hata almamak için (zaman aşımı gibi) silinecek yazı sayısını sınırlayabiliyorsunuz. Örneğin 2500 yazı varsa bunları 500’er grup halinde silebilirsiniz.

İkinci sıradaki menüden ise bu defa yazı yerine sayfa silebilirsiniz. Yazı ile sayfa arasındaki farkları daha önce bahsetmiştim. Bazen demo olarak yüklediğimiz temalarda birçok demo sayfa veya demo yazı yüklüyoruz. Bu tür zamanlarda silme işleminde bu eklenti yardımcı olabilir.

Son olarak üçüncü menü elemanı olan Bulk Delete Users yani toplu kullanıcı silme sayfasından bahsedeyim.

Burada öncelikle silmek istediğiniz kullanıcı grupları var (1). Daha sonrasında belirli bir süre önce kaydolmuş kullanıcıların seçim kısmını görüyorsunuz (2). Buradan mesela 500 gün ve daha önce üye olmuşlar diye bir seçenek yapabilirsiniz. Sonrasında ise belirli bir süredir siteye giriş yapmamış kullanıcılar için seçim kısmı var (3). Üye olmuş ancak uzun süredir giriş yapmamış olanların seçimi buradan yapılabilir. Yalnız bu özelliği kullanmak için ok ile işaret ettiğim kısımda belirtilen eklentinin kurulu olması gerekiyor. Bir sonraki özellik hiç yazı yazmamış kullanıcıların seçimi (4). Bu kısımı seçerek yazı yazmayanları silebilirsiniz. Son özellik ise (5) yazı kısmında anlattığım gibi silme işleminin bölünerek yapılması özelliği mevcut.

İnceledim ve hoşuma giden bir eklenti olduğu için sizlerle paylaşmak istedim. Umarım işinizi görür. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!