WordPress sitenizi yavaşlatan eklentiyi bulma

0
2659

Sitemize özellik eklemek için birçok eklenti kullanıyoruz. Bu eklentiler çok profesyonel kişilerden, oldukça acemi olan kişilere kadar herhangi bir Wordpress gönüllüsü tarafından hazırlanmış olabilir. Böyle olunca bazen eklenti detaylı hazırlanmadığı, yada aksine siteyi çok yoracak düzeyde yoğun özelliklerle hazırlandığı durumlar olabilir. Peki bu WordPress sitenizi yavaşlatan eklentiyi bulma işlemini nasıl yaparız.

Hangi eklenti bu sitemi yavaşlatan?

Evet, Thomas Hobbes tarafından söylenmiş “insan insanın kurdudur” diye bir söz var, web sitemizde de böyle olacak. WordPress sitenizi yavaşlatan eklentiyi bulma işini başka bir eklenti olan P3 (Plugin Performance Profiler) ile belirleyeceğiz.

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra eklenti sayfasına gidin. Burada eklentinin adının altında Şimdi Tara kısmı bulunuyor, burayı tıkladığınızda işlemleri yapacağınız sayfaya gidiyorsunuz.

plugin-performance-profiler-calistirma
Eklenti başlığının altında Şimdi Tara kısmı

Eklentinin birçok kısmı Türkçe, kullanımı çok basit. Eklenti sayfasına geldiğinizde orada bir Taramayı Başlat butonu, yanında da yüklü toplam eklenti sayısını göreceksiniz. Ayrıca daha önce yapılan taramalara Geçmiş sekmesini tıklayarak yine bu sayfadan görebilirsiniz.

plugin-performance-profiler-tarama-baslatma

Bu butonu tıkladığınızda bir popup açılacak ve orada Otomatik Tarama ve El ile Tarama şeklinde iki seçenek olacak. Otomatik taramayı tercih edin.

plugin-performance-profiler-tarama

Tarama bittikten sonra tekrar eklentinin sayfasına yönlendirileceksiniz ve orada ilk sayfada Eklenti Çalışma Zamanı’nı göreceksiniz. Ayrıca eklentilerin yüklenme zamanı, tüm sitenin yüklenme süresinde eklentilerin yüzde etkisi MySQL sorgu sayısı gibi bilgileri de görebilirsiniz. Tüm eklentilerin pasta dilimi şeklinde yüklenme göstergesi bu sayfada görülebilir.

plugin-performance-profiler-tarama-sonucu
Grafikten hangi eklentilerin yüklenmesinin uzun sürdüğünü görebilirsiniz

Bu sayfada ayrıca Ayrıntılı Döküm, Basit Çizelge, Ayrıntılı Çizelge ve Sorgu Çizelgesi başlıklarını tıklayarak diğer grafiklere ulaşabilirsiniz.

plugin-performance-profiler-ayrintili-dokum

Burada Gelişmiş Ölçümler başlığı altında site yükleme süresi ile ilgili saniye ölçüsü üzerinden bilgilere ulaşabilirsiniz.

plugin-performance-profiler-gelismis-olcumler

Böylelikle site yüklenme süresini etkileyen eklentileri tespit ederek gereksiz olduğunu düşünüyorsanız kaldırabilirsiniz. Eğer yüklemeye olumsuz yönde etki eden ancak kullanmak zorunda olduğunuz bir eklenti varsa bu eklentinin işini yapan ve süreye daha az etki eden alternatiflerini deneyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!